Бургас може да има Кръвен център още с актуализацията на бюджета и така да бъде решен един дългогодишен проблем на областта. Заявката е политическа. В града функционира единствено Отделение по трансфузионна хематология към УМБАЛ-Бургас, а обработката на кръвните продукти се извършва в центъра в Стара Загора. Усилено в посока разкриването на Кръвен център работят съвместно Община Бургас и РЗИ.
Ще направим всичко възможно Бургас да има Кръвен център отново, заявки в морския град депутатът от коалицията ГЕРБ-СДС Любен Дилов-син. Той посочи, че това е приоритет на партията „Гергьовден“ за региона и уточни, че в разгара на туристическия сезон необходимостта е осезаема:
"В момента в Бургас и района сигурно има над 1 млн. души. Да не се налага да научим по неприятния начин колко е важно да има Кръвен център в самия град. Има прекрасна база, предоставена от общината, много добри доктори. Единственото нещо, което трябва да се направи е с актуализацията на бюджета да се предвиди сума за още няколко щата, които да дадат възможност да има сертифициран Кръвен център тук."
Въпреки че въпросът се повдига периодично вече две десетилетия, решение все още няма. Дилов-син коментира:
"Не установих някой да се съпротивлява умишлено, както е, например, с асистираното здравеопазване -там има ясен лобистки интерес. С който сме говорили казва-как може да няма Кръвен център в Бургас. А се оказа, че не е някакъв специален акт, просто актуализацията на бюджета казва толкова щата, толкова пари."
Бургас има нужда от Кръвен център, но затова ще са необходими законодателни промени, коментира директорът на УМБАЛ-Бургас д-р Бойко Миразчийски:
"Със закон е определено колко кръвни центрове трябва да има в България. Има нужда и от пари за закупуване на апаратура. Един Кръвен център не е Отделение по трансфузионна хематология, той съдържа в себе си минимум 3 отделения, в които са разпределени различни дейности. Повече територия е необходима, повече персонал. Но не мога да ви кажа дали това може да стане само с една актуализация на бюджета."
3 милиона лева ще трябва да бъдат осигурени за ремонт само на сграден фонд и за оборудване, за да бъде разкрит Кръвен център, показват разчетите.
Преди повече от две десетилетия Кръвният център в Бургас е закрит. При определянето на местоположението им у нас са се вземали предвид няколко фактора, сред които броя на болничните заведения и наличието на медицински университет. Условия, на които Бургас не е отговарял на времето, но сега са изпълнени. Един от аргументите на искането за разкриване на Кръвен център е натовареността на отделението през летния сезон, когато Бургаска област увеличава населението си три пъти.
640 сака с кръвни продукти са минали през хематология през юли, 686 са кръводарителите. Екипът е от 30 души-лекари, сестри, лаборанти, фелдшери, посочва медицинската сестра Янка Калушева:
"Тъй като не сме център, кръвта се съхранява в хладилници и в определени дни, обикновено през ден, се транспортира от РЦСХ Стара Загора, където се обработва и след това се връща отново при нас готова за преливане. 7 са големите лечебни заведения на територията на Бургас, отделно обслужваме Карнобат, Айтос и другите населени места в областта."
Катастрофите през лятото с пострадали, нуждаещи се от кръвопреливане утежняват работата на отделението, добавят оттам.
Повече чуйте в звуковите файлове.Областният управител проф. Мария Нейкова подкрепи пред Министерство на здравеопазването искането на „Сдружение на семейните лекари“ в Бургас за включване на децата в програмата за ваксинация срещу сезонния грип, изготвена от Национално сдружение на общопрактикуващите лекари в България. Темата за необходимостта от превенция сред подрастващите лекарите..
За липсващо лекарство за диабетици в аптечната мрежа в Бургас сигнализираха слушатели на общественото радио. Не може да се намери „Метсиглетик“, който е с дозова комбинация 50 мг. на 1000 мг. За някои от лекарствата няма внос, имат изтекла регистрация, нарушена логистика или има производствени проблеми. Това каза за БНР Бургас Любима Бургазлиева,..
Бургас се присъединява към националната кампания във връзка с отбелязване на Световен ден за борба с епилепсията – 10 февруари. В знак на съпричастност днес Моста ще бъде осветен в лилаво, съобщават от пресцентъра на администрацията. Целта е институции заедно с общността да засилят подкрепата и осведомеността на обществото към този важен здравен и..
От 12 февруари отпадат противоепидемичните мерки срещу грип и остри респираторни заболявания в Сливенска област. Това съобщи пред БНР д-р Даниела Калева, директор на дирекция „Надзор на заразните болести“ в Регионалната здравна инспекция в Сливен, след заседание на Областния оперативен щаб. Понижената заболеваемост е причината да отпаднат..
36 козметични салона са проверени в Бургаска област за извършване на нерегламентирани медицински дейности. Проверките са разпоредени от здравното министерство във връзка със случаите на пострадали жени след поставяне на ботулинов токсин. Издадено е едно предписание за премахването на апарат в един от обектите. В нито един от проверените до..
Отделението по неврохирургия на УМБАЛ Бургас оборудва операционната си с последно поколение апаратура – операционен микроскоп и мобилен рентген – т.нар. С-рамо. Стойността е близо 1 300 000 лева, а средствата са осигурени чрез защитен проект на УМБАЛ Бургас пред Министерството на здравеопазването. И двата уреда заменят стари и дълго използвани..
И още по темата за психичното здраве. Липсата на човеколюбие в напрегнатото ежедневие, поемането на вербална или физическа агресия най-често водят сензитивните хора в кабинетите на психотерапевтите. До такава професионална помощ стигат все по-често бургазлии, които са осъзнали, че имат нужда от подкрепа и изслушване. Това обясни за БНР Бургас..
За липсващо лекарство за диабетици в аптечната мрежа в Бургас сигнализираха слушатели на общественото радио. Не може да се намери „Метсиглетик“, който..
Областният управител проф. Мария Нейкова подкрепи пред Министерство на здравеопазването искането на „Сдружение на семейните лекари“ в Бургас за включване..