Заради климатичната криза, пред която е изправен светът, преминаването към енергийна система без изкопаеми горива в Европа, е повече от спешно. Директива за енергията от възобновяеми източници определи като задължителна обща цел на ЕС за 2030 г. най-малко 32 % енергия от възобновяеми източници. Проучване показва, че половината от гражданите на ЕС, включително местни общности, училища и болници, могат да произвеждат сами възобновяема енергия до 2050 г., задоволявайки 45% от енергийните си нужди.
Отделни хора, общности, градове и местни власти работят усилено в тази насока. Те повишават контрола и производството на собствена възобновяема енергия и по този начин ускоряват преминаването към демократична и децентрализирана енергийна система.
Теодора Стоянова, част от екипа на "Грийн пийс" в България и координатор на кампанията "Климат и енергия", в последните 7 години следи темата за изменение на климата и необходимостта от енергийен преход и транспормация на енергийната система на България. Какво представляват енергийните общности посочва тя:
"Енергийните общности са различни видове обединения на хора, организации с цел производство на енергия от възобновяеми енергийни източници, която енергия да служи за нуждите на дадената общност като излишъкът може да бъде отдаван обратно към мрежата и по този начин енергийната общност да придобива средства за проекти-икономически, екологични, които са свързани с подобряване на цялостната среда в общността.
Енергийните общности са много повече от това да се произвежда възобновяема енергия. Те създават нови икономически парадигми. И примери от Европа:
"Барселона енергия" е интересен пример, в който местната власт, общината, е собственик на комунална услуга за предоставяне на електроенергия като целта е хората и местната власт да разбият монопола на големите корпорации и да започнат да участват в енергийната система на своя регион. Във Великобритания също има интересен пример, в който благотворителна организация става един от учредителите на подобна общност."
Проекти за възобновяема енергия, притежавани от група граждани или енергийни общности, почти не съществуват у нас, а причината-липсата на ясна и надеждна нормативна уредба за подобни проекти. И все пак добри примери има, посочват от "Грийн пийс". Община Бургас разработи проект за половин милион лева за отопление на детско заведение с геотермална енергия. Какво се предвижда обяви заместник-кметът с ресор образование Йорданка Ананиева:
"Изграждането на помпена инсталация с геотермална енергия за охлаждане и отопление на детска ясла №3-тя е една от най-големите и там се отглеждат деца от 8 месеца до 3 години. Инсталацията ще ползва термалните води в дълбочинна форма, сондажите ще осигуряват отопление от +5 до 23 градуса, дълбочината на сондажа ще е от 100 до 120 метра. Оползотворената от земята топлина чрез тръбна мрежа достига до колектор, чрез който ще се разпределя. Зелената енергия е по-здравословна и екологично чиста."
Местната власт може да съдейства за активирането на подобни енергийни общности, препоръчва Теодора Стоянова от екипа на "Грийн пийс".Второ денонощие продължава снеговалежът в Ямболска област, за която и днес е обявен жълт код. До момента не е постъпила информация за населени места без ток и вода. Всички републикански пътища на територията на областта са проходими при зимни условия. Автомагистрала „Тракия“ в ямболския участък е почистена, обработен е и пътят към Граничен пункт..
Затваря се АМ „ Тракия“ в участъка“ Карнобат-Бургас за движение на МПС над 12 т. поради силен вятър, снегонавявания и ниска видимост, съобщават от Областното пътно управление. Обходният маршрут е Карнобат-Айтос. Останалите пътища от републиканската пътна мрежа на територията на област Бургас са проходими при зимни условия. Пътните настилки са заснежени..
Сливен отбеляза 152 години от гибелта на Апостола на свободата – Васил Левски с традиционното факелно шествие. Воденото от военния духов оркестър шествие премина по главната улица на града и завърши пред паметника на Левски на площада в центъра носещ неговото име. В шествието се включиха кметът Стефан Радев, ученици от сливенски гимназии и граждани...
Затваря се пътят Рудник - Брястовец , съобщи кметът Димитър Николов в социалните мрежи. Снегопочистващата техника е на терен, но заради снегонавяванията и силния вятър видимостта е намалена. Жителите в района около тези населени места ще бъдат уведомени за промяната в организацията на движение със СМС чрез системата bg- alert. Те могат да..
Традицията за професионално почистване на открояващия се паметник на Апостола в Профилираната гимназия за чужди езици "Васил Левски"- Бургас бе спазена. Инициативата е на братята Кеворк и Степан Дадурян. Поводът е 152-годишнината от обесването на Васил Левски. Акцията бе в присъствието на директора на гимназията Весела Иванова. Инициативата се..
За утре Националният институт по метеорология и хидрология (НИМХ) издава предупреждение от втора степен - оранжев код за област Бургас и от първа степен (жълт код) за 8 области в Източна България за ниски максимални температури, обилни валежи от сняг и образуване на нова снежна покривка. Ще има условия за виелици и навявания. Оранжев код е обявен..
Отпада ограничението за движение на тежкотоварни автомобили над 12 т по пътя Омуртаг–Котел в участъка Котел – Тича. Това съобщиха от Агенция "Пътна инфраструктура". Пътищата в цялата община Карнобат са проходими при зимни условия. Автомобилите трябва да са оборудвани с всичко необходими за тях, каза за БНР Бургас заместник-кметът Стефка..
Областният управител проф. Мария Нейкова изпрати искане до Министерство на регионалното развитие поземлен имот държавна собственост да бъде предоставен..
Заради лошите метеорологични условия се отменя факелното шествие в памет на Васил Левски. По традиция на 18 февруари ученици от бургаските училища се..
Отпада ограничението за движение на тежкотоварни автомобили над 12 т по пътя Омуртаг–Котел в участъка Котел – Тича. Това съобщиха от Агенция "Пътна..