Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

С любов към родината

Фотографът Радослав Първанов продължава да развива проекта си "Аз съм Българка"

Избрани са нови 20 момичета, които ще бъдат снимани в народни носии на красиви места в България



Фотографът Радослав Първанов продължава да доразвива проекта си „Аз съм Българка“. В него чрез в поредица от цветни фотоси той представя един събирателен образ на Българката (авторът специално изписва тази дума с главна буква!) и България чрез сюжетите, които заснема в различни кътчета на родината ни. Началото му е поставено през 2014 година, от тогава са реализирани  три части, като има и специална част посветена на Габрово.

Преди дни е приключил кастингът за момичетата, които ще участват в четвъртата част на родолюбивата инициатива.

„Тази година кандидатстваха 351 момичета, които са от София, Разлог, Банско, Елена, Варна, Велико Търново, Видин, Попово, Габрово  и др. Това показва, че все още има непоказвани диаманти на българската красота, пазителки на фолклора и на онова красивото и чистото, което искам да бъде забелязано. Това е добра новина! Нашата мисия трябва да продължи, за да ги  покажем и разкажем за тях!“

Избрани са 20 фолклорни модела и 5 момичета, които са определени за резерва. Сега се определят локациите, където ще се  снима през следващата година, за да се допълнят местата, които все още не са включени в проекта. 


Радослав Първанов предвижда обобщаване на свършеното до момента. В плановете му има идея за филм, който да покаже развитието на проекта и създаването на печатно луксозно издание „Аз съм Българка. Историята!“Ако ситуацията позволи ще продължат и изложбите в страната и в чужбина. 

Три бургазлийки са участвали до момента в трите части на проекта. Стефани Джунгурдян и Яна Пенчева бяха първите. Стефани представи красиви местности в Югоизточна България, а Яна е снимана в Созопол и Несебър.

Трета е Милена Лафчиева, тя е с корени от Дряновския край, една много популярна фамилия, но е родена и израснала в Бургас. Тя е заснета в Странджа, но и в Лафчиевата къща в Дряново.

повече може да чуете в звуковия файл:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Първи "Палеоуикенд" в Бургас до 30 юни

Днес е втория ден от първото издание на Палеоуикенд в Бургас. Лекции, изложби и открити уроци по рисуване ще пренесат всички жители и гости на града с машина на времето хилядолетия назад. Ще научите интересни неща за видовете фосили, динозаврите, произхода на африканската савана и още много. Савани с жирафи, слонове и маймуни: Палеофест в..

обновено на 29.06.24 в 07:50

Реставрираха стара сграда на ул. "Фердинандова" в Бургас

Стара сграда на  ул. „Фердинандова“ в Бургас е изцяло реставрирана, съобщават от Община Бургас.  Преди това тя беше в лошо състояние. Поради тази причина Общината е издала предписание преди няколко години. Собствениците на сградата са я възстановили изцяло със собствени средства.  От Община Бургас посочват, че имат готовност да съдействат при..

публикувано на 27.06.24 в 15:12

Бургаският жаргон на Митко Иванов отново среща читатели

Второ допълнено издание на книгата на Митко Иванов „Бургаският жаргон до 1989“   ще бъде представено от 18.30 часа в двора на Регионалната библиотека в Бургас. Изданието е богато илюстрирано с документални снимки, към него има и речник. Над 350 думи, които носят специфичния дух и атмосферата на морския град и неговите хора, допълват..

обновено на 26.06.24 в 12:15

Арменски специалитети в етнокухнята на бургаския музей

Пред многобройна публика в двора на Етнографския музей днес бе направена демонстрация на арменска кухня. Събитието е част от инициативата Етнокухня на регионалния музей и е свързано с проекта „Старият Бургас през погледа на д-р Мелконян“. В него Църковното настоятелство към Арменската апостолическа православна църква „Сурп Хач“ е партньор на..

обновено на 25.06.24 в 15:43

Еньовденски венец от 77 билки и половина, сплете Етнографският музей в Бургас

Голям Еньовденски венец от 77 билки и половина, сплете Етнографският музей в Бургас, спазвайки традицията. Деца и възрастни минаха през него три пъти за здраве.  Вярва се, че на този ден от годината слънцето свети и топли по един особен начин, а магическата сила на билките е най-силна рано сутрин.  Затова и преди първите лъчи на..

публикувано на 24.06.24 в 15:31
Ченгене скеле

От Ченгене скеле: Политиците или рибарите лъжат повече?

В южните части на Бургаския залив има местност, където морето се врязва между тръстиките край малка рекичка. Това е "Циганският залив". Името е старо и носи спомена за годините, когато на това място са се разтоварвали кораби с въглища. Това място сега е рибарското селище Ченгене скеле. То води началото си от седемдесетте години на ХХ век,..

публикувано на 24.06.24 в 12:02

Студентите от специалност „Моден дизайн“ показаха креативност и артистичност

Артистични и провокативни облекла представиха студенти от специалност „Моден дизайн“ към бургаския филиал на художествената академия. Проектът „Мода без граници“ показа нетрадиционния подход на младите хора към модата и наученото в академията – преплитане на материи, асиметрични форми и специални техники. За годишното модно ревю разказва един от..

публикувано на 24.06.24 в 11:27