Над 360 пъти е преливана кръв на 33 –годишната Мануела Михалева от Бургас. Тя страда от „таласемия майор“. Това е тежка форма на анемия, при която болните се нуждаят от кръвопреливане всеки месец. Диагнозата е поставена, когато Мануела е на 3 години. Оттогава тя живее, защото десетки хора даряват кръв доброволно. Тя на всеки 25 дни влиза в Отделението по вътрешни болести с хематологичен профил в бургаската болница.
В момента младата жена работи в сферата на туризма.Досега Мануела е получавала само подкрепа и толерантно отношение от колеги и работодатели, тя, обаче, споделя, че това не е така с всички хора, които имат подобно на нейното заболяване. Част от тях крият болестта, за да получат желаната работа или за да не ги съжаляват.
Мануела е член на Организацията на таласемиците в България, която обединява хората, живеещи с тази диагноза. Една от целите й е да просвещава обществото за заболяването, да информира хората и по този начин да увеличи и броя на доброволните кръводарители.
Според нея могат да бъдат направени промени при ежемесечното посещение в болници. Така, например, могат да отпадне задължителния ехограф, изследвания и регистрации, които се правят всеки път и в здравното заведение да се постъпва само с една болнична карта.
Кръвта за Мануела и другите хора с таласемия се осигурява от здравната каса, те не я ,, връщат,, . В определени дни от месеца дават своята заявка, понякога се случва да викат конкретни хора да дарят кръв. Младата бургазлийка обясни, че знае, че жена с нейната кръвна група вече няколко пъти е дарявала специално заради нея.Тя обаче не знае нито името й, нито възрастта й. Такива са условията, обясни Мануела, която специално благодари на жената. Благодарна е и на всички кръводарители, които безвъзмездно даряват кръв, за да могат да живеят хора като Мануела.
Таласемиците се нуждаят от кръвопреливане всеки месец, в продължение на целия си живот. Всеки един от тях има нужда поне от 3-4 дарители месечно. Само за бургаските таласемици са необходими поне 720 редовни кръводарители на година, съобщиха от бургаската болница.
Ако желаете да помогнете на Мануела, или на някой от нейните колеги по съдба, можете да го направите, като дарите кръв в Отделението по трансфузионна хематология на УМБАЛ Бургас и да станете редовен доброволен кръводарител. Отделението работи с кръводарители всеки делничен ден от 7.40 до 14 ч.
Статистиката за миналата година показва, че повече от веднъж в УМБАЛ Бургас са дарили кръв над 4000 души. Всички дарители за 2021 са 7774 - с 50 повече от предходната година. От тях преобладават мъжете – те са близо 6900 души.
ПОВЕЧЕ В ЗВУКОВИЯ ФАЙЛ:
И още по темата за психичното здраве. Липсата на човеколюбие в напрегнатото ежедневие, поемането на вербална или физическа агресия най-често водят сензитивните хора в кабинетите на психотерапевтите. До такава професионална помощ стигат все по-често бургазлии, които са осъзнали, че имат нужда от подкрепа и изслушване. Това обясни за БНР Бургас..
От 1 април Здравната каса ще контролира в реално време издаването на електронни рецепти и изпълнението им в аптеките, съобщиха от институцията. Това означава, че Касата ще проверява достоверността на рецепта в момента на предписването ѝ и така пациентът няма да бъде връщан от аптека заради сгрешени данни в нея, обясниха за БНР от Българския..
Тежкото ежедневие, проблемите, стресът, както и употребата на упойващи вещества влияят негативно върху психичното здраве. Това каза за общественото радио д-р Георги Гребенаров, от Центъра за психично здраве в Бургас. Поводът е зачестилите инциденти с психично болни хора и какво трябва да се промени в грижата за тези пациенти. "Самото..
Изкуствен интелект, разработен от бургаски учени ще помага на лекарите при диагностиката на различни заболявания. Проектът, по който работят в Университет „Проф. Д-р Асен Златаров“ в Бургас е насочен към биоинформатиката, поясни проф. д-р Сотир Сотиров. Вече е готов алгоритъм за разпознаване на пневмония при децата, а в момента се работи и върху..
Във връзка нарастващите случаи на пациенти с усложнения след постaвяне на бутолинов токсин, от БЛС пишат до медиите, ботулиновият токсин е лекарствен продукт, който се използва по лекарско предписание и се поставя от лекар в регистрирано лечебно заведение. Увеличава се броят на жените, пострадали след поставяне на ботулинов токсин Апелираме..
УМБАЛ Бургас приключи изпълнението на два проекта за ремонтни дейности, които подобряват условията за пациентите и персонала. Болницата вече черпи енергия от слънцето и спестява от разходите за топло- и електроенергия. Това е възможно чрез изпълнение на проект за енергийна ефективност, финансиран от Министерството на здравеопазването. Общата стойност..
Увеличава се броят на жените, пострадали след инжектиране с ботулинов токсин. По думите на заместник-председателя на Асоциацията на пациентите на естетическа медицина Нели Георгиева - жените със симптоми вече са 15 или 16. Поне 11 жени са с усложнения след инжектиране с ботулинов токсин Увеличават се хоспитализираните жени с проблеми след..
И още по темата за психичното здраве. Липсата на човеколюбие в напрегнатото ежедневие, поемането на вербална или физическа агресия най-често водят..
От 1 април Здравната каса ще контролира в реално време издаването на електронни рецепти и изпълнението им в аптеките, съобщиха от институцията. Това..