Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Президентът в Бургас: Да се възстанови доверието между държавата и бизнеса

3
Снимка: Даниела Костадинова, БНР

Президентът Румен Радев беше в Бургас по покана на едно от най-успешните предприятия в страната в сферата на тежката индустрия.Той беше посрещнат от кмета  Димитър Николов. Държавният глава разгледа фирмата.

Той коментира изявление на  вицепремиера Асен Василев, че компенсациите изплатени на бизнеса от служебното правителство са били по-ниски от предвидените сега. Радев посочи, че в бюджета, който е наследил служебното правителство, изобщо не е имало предвидени компенсации. 

Относно препоръките за справяне с енергийната криза Радев направи уточнение на думите си от сутринта и каза, че правителството и парламентът чрез бюджета и законодателни промени трябва да провеждат целенасочена политика за справяне с растящите цени на енергийните ресурси:

"Вие знаете какви усилия се положиха да се актуализира бюджет по предложение на служебното правителство. Въпреки всички тези спънки служебното правителство успя да направи програма, която  за два месеца даде сравнително добри компенсации за бизнеса. Тук става въпрос за нещо съвсем друго. Не за компенсации, а за целенасочена политика, която с мощни инструменти, комплекси мерки да се търси най-доброто решение. Няма нещата как да се сравняват. Пак казвам, целта е една - по-бързо, устойчиво излизане от кризата."

Да се възстанови доверието между държавата и бизнеса призова президентът Радев. Той уточни, че това е от първостепенно значение за постигането на икономически растеж:

"Да има диалог с бизнеса, да има диалог с хората, които осигуряват този икономически ръст. Да се чуят техните виждания, да се чуят техните предложение, затова и моят апел към правителството е да се вслушва в предложенията на бизнеса."





БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

И община Царево участва в туристическото изложение в София

На международното туристическо изложение „Ваканция и СПА ЕКСПО 2025“- София община Царево представя местния бизнес. За първи път Общината организира томбола, която ще продължи през трите дни на участието си в изложението. В томболата бизнесът предоставя ваучери за нощувки и за пазаруване от търговски обекти в Царево, както и Странджански манов..

публикувано на 09.03.25 в 22:14

Бургас представи нови дигитални услуги на "Ваканция & СПА Експо 2025"

Община Бургас продължава да надгражда дигиталните си услуги в сферата на туризма и през тази година. Това стана ясно по време на участието й в 41-то издание на туристическото изложение "Ваканция & СПА Експо. То се провежда от 9 до 11 март в София. Морският град впечатли всички посетители на събитието с атрактивния си щанд в зала 3 в Интер Експо..

публикувано на 09.03.25 в 11:57

Производството на мед у нас намалява

Количеството на произвежданият в България мед намалява, въпреки че пчелните семейства и кошерите се увеличават. Това сочат данните от най-новия аграрен доклад на Министерството на земеделието. Все по-ниска става и цената, на която пчеларите успяват да реализират продукцията си. През последната година у нас са загинали над 34 000 пчелни семейства Към..

публикувано на 09.03.25 в 08:48

Нов туристически маршрут свързва три параклиса около Малко Търново

Нов кръгов маршрут е изграден около град Малко Търново, съобщиха от туристическото дружество „Насам-натам“. Той свързва трите параклиса Боже име, св. Богородица и св. Марина и минава през местностите Тагарово и Черногорово. Маршрутът е с дължина 14.4 км и се изминава за около 5 часа.  С това всички планирани маршрути около Малко Търново са..

публикувано на 08.03.25 в 11:00

Срещу кражбите на гориво в БДЖ поставят GPS тракери на локомотивите и цистерните

Видеокамери и допълнително осветление ще бъдат поставени на жп гарите, на които има престой на тежкотоварни композиции. GPS тракери ще има на локомотивите и цистерните за гориво с датчици на нивото. Това обяви министърът на транспорта Гроздан Караджов по време на парламентарния контрол. Мерките са определени на съвет между четири компании, поясни той...

публикувано на 07.03.25 в 14:00

Община Бургас дава начало на прием на проекти за стартиращи предприятия

От 10 март 2025 г. Община Бургас дава начало на нова сесия за набиране на проекти за подпомагане на стартиращи предприемачи. Инициативата е насочена към физически и юридически лица, регистрирани по Търговския закон до 3 години преди датата на кандидатстване, които отговарят на условията за микро- или малък бизнес, екипи от минимум 2 физически лица,..

публикувано на 06.03.25 в 16:20
В Берлин страната ни се представя с щанд от 600 кв. м.

Очакваме ръст в туризма заради присъединяването към Шенген

Днес завършва едно от най-големите и важни туристически изложения, това в Берлин. Страната ни участва с щанд там от 600 кв. м.  Перспективите за лято 2025-та са обнадеждаващи. Според експерти присъединяването ни към Шенген ще доведе до растеж в туризма. Антон Тръпков, един от големите хотелиери в Поморие е на изложението в немската столицата...

публикувано на 06.03.25 в 10:05