Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Украински бежанци готови да работят по хотелите през лятото

Наплив от украинци, които искат да работят в туристическия сектор през летния сезон, на трудовата борса в Бургас. В нея се включиха 16 фирми от хотелиерството, ресторантьорството и други свързани с туризма сектори, като предложиха над 1200 работни места. 

Украинските граждани са готови да работят всякаква работа по морето. Някои обаче са с малки деца и търсят почасово работно време.

"Искам да работя, дойдох да видя".

А какво можете да правите?

"Всичко, например в хотел, като администратор мога да работя. Имам висше икономическо образование. Работила съм в държавно учреждение. Ще видим какво ще ми предложат тук".

"Аз искам да работя в Бургас или в "Меден рудник", но ако няма възможност то може и в „Слънчев бряг“. Защото имам малко дете и трябва да го гледам, затова ми трябва почасова работа. То е на една година и няма как да го вземат в детска градина. Дадоха ни 375 лева, но те са много малко. Мога да работя каквото и да е, но е необходим и език, ще видим какво ще ми предложат.

Тук мога да работя в офис или като помощник готвач. По професия съм детски възпитател. Въобще не съм мислила, ако не беше войната в Украйна нямаше да замина".

За българите пък е по-важно да си намерят нещо по специалността. Хотелските бази вече са попълнили част от персонала си със служители от миналата година, но имат нужда от още много кадри. Работодатели от цялото южно Черноморие се включиха в трудовата борса, а предлаганите позиции са най-разнообразни, коментира директорът на бюрото по труда в Бургас Живко Янакиев.

"От Слънчев бряг до Приморско има работодатели, плюс летищните оператори, без които няма как да стане туризъм".

Всяка година се усеща голям дефицит на работна ръка за туристическия сезон и именно това е целта на трудовата борса – работодатели и служители да се договорят на място за условията, допълни още Живко Янакиев.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Габриела Руменова: Намаляването на количеството в опаковките заблуждава потребителите

Много от потребителите вероятно са забелязали, че през последните години опаковките на някои продукти стават все „по-широки“ за съдържанието в тях. Това обаче обикновено им прави впечатление едва когато отворят кутията и видят необичайно голямото празно пространство в нея, защото в магазина дори не са си помислили да погледнат посочения от производителя..

публикувано на 16.02.25 в 08:16
Теменужка Петкова

Петкова: 28.8% е бил спадът в оборотите на големите вериги в деня на бойкота

С близо 30 процента е спаднал оборотът на търговските вериги в деня на потребителския бойкот 13-и февруари в сравнение с ден по-рано. Данните обяви финансовият министър Теменужка Петкова след края на извънредното съвещание в Министерския съвет за цените на храните. "На 12 февруари 2025 година оборотите на големите вериги са били на стойност 27 300 000..

публикувано на 15.02.25 в 12:56
Министър-председателят Росен Желязков

Извънредно съвещание на правителството заради цените на хранителните стоки (ОБНОВЕНА)

Министър-председателят Росен Желязков свика днес извънредно съвещание на правителството. Темата на срещата - цените на хранителните стоки. Като правителство няма да се увлечем от популизъм, но ще направим необходимото за нормалното функциониране на пазара. Това заяви премиерът Росен Желязков. Той посочи, че ще бъдат разгледани всички елементи по..

обновено на 15.02.25 в 12:36

Бургазлии: Между съмнения за картел и скептицизъм относно бойкота на големите вериги

Картелно споразумение стои зад високите цени на основните хранителни продукти. Така коментираха някои бургазлии причината да се стигне до бойкот на големите търговски вериги. Днес обаче повечето хора подкрепиха протеста само символично, защото магазините в Бургас отново бяха пълни.  Нищо необичайно не се случи днес в Бургас, въпреки призивите за..

публикувано на 13.02.25 в 17:20

Общинските съветници от ГЕРБ в Бургас настояват за ремонт на част от пътя Бургас-Варна

Пътят Бургас – Варна е част от републиканската пътна мрежа, като с разширението му километри преди Поморие до Слънчев бряг и с изграждането на Северния обход бяха улеснени пътуващите на север. Малък участък, който остана, от т. н Тромпет до  Военния дом на Сарафово, не е ремонтиран от години и е в крайно лошо състояние. През него преминава целият..

публикувано на 13.02.25 в 14:00

Туристическият бранш очаква реални мерки срещу сивия сектор

Реални мерки срещу сивия сектор в туризма очакват от бранша преди новия сезон. Това коментира пред БНР-Бургас Евелина Пулева, заместник-председател на Бургаската регионална туристическа камара: "Виждате какво става-нелегални екскурзоводи, постоянно слушаме истории на пострадали от нелегални туроператори. Отделно апартаментното отдаване на..

публикувано на 13.02.25 в 13:30

Денят без пазаруване не опразни магазините в Ямбол

Обявеният за Ден без пазаруване в големите търговски вериги не опразни магазините в Ямбол. Клиентите са значително по- малко, а охранителните служители видимо изнервени.  В предобедните часове във веригите пазаруват предимно пенсионери. Повечето от тях знаят за обявеният бойкот на  хипермаркетите, но не виждат смисъл от него. "С каква цел е този..

публикувано на 13.02.25 в 12:30