Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Конференцията за климатичните промени се проведе в Бургас

Влиянието на световната пандемия и войната в Украйна, как те промениха  мерките и  замисъла на Зеления пакт бяха част от темите на провелата се в Бургас конференция“ "Климатичните промени“ . Тя е инициативата от  "Български гласове за Европа“ на БТА.

В дискусията се включиха евродепутатът  Ева Майдел, министър Борислав Сандов, кметът на Бургас Димитър Николов , заместник-областният управител Пламен Янев , Кирил Вълчев ,генерален директор на БТА, експерти, които се занимават с въпросите на климатичните промени в обществения и неправителствен сектор –Биоразнообразие, WFF, Биоселена, университет „ Проф. д-р Асен Златаров“, както и ученици от Немската езикова гимназия.

Промени ще бъдат направени в българския консултативния съвет по европейската зелена сделка, обяви министърът на околната среда Борислав Сандов. Целта е по-ефективната работа на институциите:

В момента го трансформираме, като към него ще бъдат включени важни заинтересовани страни , към него ще бъдат създадени 7 тематични комисии, които на практика да подготвят и да разработват  онези важни документи  и проекторешения ,които да бъдат утвърждавани от консултативния съвет.

Според  евродепутата Ева Майдел , пандемията и войната са довели до това, че Европа е готова в момента за  доста по-смели и категорични промени , отколкото  е била преди две години. Това особено личи в темата за енергетиката:

„В началото твърдях ,че Зеленият пакт не е толкова климатичен план, а икономическа програма за устойчивост.Днес в контекста на войната в Украйна и усилията за енергийна независимост  от Русия  можем да твърдим ,че Зеленият пакт прераства в една геополитическа доктрина“

Кметът Димитър Николов,  уточни че Бургас  е пример по провеждането на политики, свързани с климата. Такива са няколкото успешни проекта, които се реализират – за подмяната на уредите за отопление, озеленяване, връчването на син етикет на обекти, които въвеждат добри практики за опазването на околната среда.

Той призова държавната власт за по-добро сътрудничество с местните власти.

Според областния управител Пламен Янев, липсват ефективни действия.

В Европа липсва реалистично визионерско мислене. Подцени се  фактора при мерките ,които обхващат други социални сфери като икономика, закриване на работни места и други.Много от промените останаха на заден план.

Кирил Вълчев, генерален директор на БТА,  заяви,че  Европа не може сама да промени климата на света.

„ Европейският зелен пакт докато не се превърне в световен,  няма да промени с нищо световния климат. Кръговата икономия само в Европейския съюз,  няма да повлия с нищо климата на цялата земя.

Бившият еко министър и експерт Ивелина Василева заяви:

„И България ,и Европа трябва да засили т.н климатична дипломация, да се обединят усилията в международен план на всички държави с реални действия, обезпечени с адекватно финансиране.“

Проф. Севдалина Турманова, преподавател в университет „ Проф. д-р Аден Златаров“ и председател на Общинския съвет на Бургас

„Ролята на науката за овладяването на климатичните промени трябва да бъде водеща. Ролята на учените трябва да бъде такава в извеждането на конкретни проблеми за града, за региона, в който живеят.Предлагането на обосновани решения след задълбочени проучвания  и интерпретиране на получени данни, трябва да става на местните политици и управляващи.“

Повече в програмата на БНР-Бургас


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Остров "Св. Анастасия" очаква гости и през зимата

 Остров "Света Анастасия" ще приема гости и през зимата.Причината е проявен интерес от страна на туристи, съобщиха от община Бургас.Първото зимно пътешествие ще бъде на 7 декември.  Корабчето ще отпътува в 13,30 часа от Магазия 1.   Очаква се най-много хора да посетят острова около коледните и новогодишни празници. Корабчето ще пътува при..

публикувано на 30.11.24 в 12:34

Днес е Андреевден

Православната църква почита днес  Св. Апостол Андрей Първозвани.Той е един от тези светци, които българите са избирали в миналото за семеен покровител. Има сведения, че апостолът е проповядвал и по днешните български земи.  В българските фолклорни представи свети Андрей е свързан с мечката. Една от най-популярните легенди разказва как той се оттеглил..

публикувано на 30.11.24 в 08:21

Засаждат 2 000 фиданки край Българово днес

2 000 фиданки ще бъдат засадени край Българово днес по инициатива на местното сдружение“Бъди буден“. В засаждането ще се включат доброволци, обясни Неделчо Милчев, председател на организацията. Близо 100 души се очаква  да участват.  Дръвчетата идват от разсадник, който гарантира качеството им. Те ще бъдат засадени по нов метод в предварително..

обновено на 30.11.24 в 08:11

Изследват за чума и шарка овцете в шест села в Ямболска област

В шест села на ямболска област дребните преживни животни ще бъдат изследвани за наличието на заболяванията чума и шарка. Близо 1600 овце и кози попадат в десеткилометровата санитарна зона до възникналото огнище на шарка в сливенското село Желю Войвода, стана ясно днес на заседанието на областната епизоотична комисия в Ямбол.  Започва евтаназия на..

публикувано на 29.11.24 в 16:29

Четири декара в двора на училището в Черноморец стават младежко пространство

Активисти и доброволци са се захванали с облагородяването на дворно пространство в Черноморец, което да превърнат в място за събития, игри и отдих. Ядрото на проекта „ПарКЪТ“ е Иван Деспов. Той е на 29 години, родом от Черноморец, но прекарва повечето си време в Пловдив. Мъжът, заедно със свои приятели, е решен да превърне едно..

публикувано на 29.11.24 в 15:53

Снежина Динева: 32,4% е запълненият обем на 19-те комплексни и значими язовири

Стотици населени места са на воден режим. Потърпевши са около 200 хил. души към момента. В някои села имат вода по 2-3 часа на 5 дни. Притеснения има и в областите Сливен и Ямбол, където засега режим на водата има само в някои села.  Изпълнителният директор на "Напоителни системи" Снежина Динева отдава всичко това на атмосферните условия и липсата на..

публикувано на 29.11.24 в 15:17

Демографските процеси в пограничните райони бяха обсъдени в Република Турция

Кметовете на крайграничните общини Болярово, Елхово и Тополовград са на официална визита в Република Турция. На Кръгла маса, организирана по проект на УниБИТ на тема: “Задълбоченото влияние на демографските процеси в пограничните райони върху националната сигурност и съответните предизвикателства, пред които се изправят общностите, живеещи в рамките на..

публикувано на 29.11.24 в 10:05