Координираното и организирано, на моменти, превозване на украинци, бягащи от войната, създаде усещането за една система, задвижена от експерти в тази област. Споразумения между прокуратурата и двама обвиняеми дават и доказателства в тази посока. Случаите е възможно да са изолирани, но има вероятност и да са част от схема, в която едни хора се облагодетелстват от други, бягащи от войната.
На 21 април Районният съд в Царево одобрява две споразумения между прокуратурата и двама обвиняеми – украинката Тетяна Шкода и пловдивчанинът Росен Иванов. Двамата се признават за виновни, че са "поддържали заблуждение" близо 30 души, бежанци от Украйна.
Каква е схемата?
Двамата са подвели Татяна Тилис от Днепр, че дължи по 150 евро за нея и за сина ѝ за благотворителност. От Людмила Горбань от Комунарск взели по 165 долара за нея и двама нейни роднини, като обяснението тук било, че парите се дължат за кухнята и персонала на хотел в Китен. Причината – трябвало да се плати на собственика, за да ги осигури. Мотивите за сумите, прибирани и от останалите украинци са сходни – за отваряне на хотела, за персонал, за аниматор. Сумите също са за идентични, но прави впечатление, че на Марина Рожко от Днепр са взели и 200 долара за кучето. При някои от случаите е намесено и украинското консулство и отново благотворителност. И така - близо 30 души.
Споразумението е влязло в сила и двамата осъдени, които признават вината си, Тетяна Шкода и Росен Иванов получават наказание по шест месеца условна присъда. Доказаните вреди, нанесени на украинците, са в размер на над 20 000 лв. и двамата са възстановили взетите пари.
Има ли замесени хотелиери в тази схема? Взимани ли са пари и от държавата, и от бежанците?
Поне в този случай няма подобни данни. Българските собственици на базата, научи БНР-Бургас от отлично осведомени източници, са получавали пари само от държавата. Тези от украинците не са стигнали до тях.
Във веществените доказателства по делото има и договор между осъдения Росен Иванов и Александър Лишански. Украинецът е туроператор, работи от години с групи от страната, основно деца, които почиват в Китен. Свързахме се с него по телефона, но той бе лаконичен и ни насочваше основно към въпросния Иванов и органите на реда и правораздаването. Няколко пъти повтори, че историята е доста дълга и не е за по телефон. Според него, Иванов е използван, той работи с него от години и не са имали проблеми. Посочи, че едва ли са взимани пари от бежанците за настаняване, а по-скоро за някакви екстри.
Опитахме се да се свържем и с Росен Иванов. Той не отговори на позвъняванията ни на мобилния му телефон, нито на съобщението, което му изпратихме. Готови сме да предоставим и неговата гледна точка, ако той прояви желание.
Каква е ролята на Тетяна Шкода – не можахме да разберем. Според нейния сънародник Александър – тя е преводач. Според други – превозвач.
По непотвърдена информация, въпросните украинци, които Росен и Тетяна са таксували допълнително, са били настанени в бившата държавна база „Шипка“. Настоящите ѝ собственици обаче посочиха, че нямат нищо общо, те само са спали там, след което са преместени в друг хотел.
Наемателят му посочи, че са дали показания в полицията, по време на разследването, но не разполагат с повече подробности. Имало е и оплаквания от някои от украинците. От хотела са категорични, че те са свършили своята работа по бежанската криза без да са искали допълнително средства от бежанците. Наемателят поясни, че не познава Росен Иванов, той е контактувал със собствениците на хотела.
И така, историята се заплита още повече. Но остава усещането за една далавера, която е пресечена, защото двамата осъдени са възстановили взетите от украинците пари. Въпросът е дали няма и други подобни схеми, при които от бежанците са взимани средства, за да им се гарантира нещо в България – дали само подслон или по-луксозно настаняване. Поне за територията на Бургас няма други образувани производства от страна на прокуратурата. Но тази схема трябва да е червена лампа за българските власти.
Единодушно Конституционният съд (КС) допусна за разглеждане по същество и обедини в общо дело петте искания за частично или пълно касиране на изборите за 51-во Народно събрание. КС с обновен състав решава по 5 дела за частично или пълно касиране на вота Назначени са експертизи с различни задачи и различни срокове, като най-отдалеченият е 10-и..
С разпит на вещи лица, изготвили комплексни експертизи продължи делото за убийството на шофьора Руско Танев, в сунгурларското село Прилеп, починал от кръвозагуба след намушкване с нож. Малко преди това той прегази с камиона си 6-годишно дете, излязло внезапно на пътя. Подсъдим е Стефан Дехнев, дядо на загиналото дете, саморазправил се с..
Личен състав и военна техника от въоръжените сили на Република Турция също ще се придвижат по пътната мрежа на страната ни на 26 и 27 ноември 2024 г. Транспортирането е във връзка с ротация на контингента от въоръжените сили на Република Турция, който участва в състава на стабилизиращите сили на НАТО (KFOR) в Косово, съобщиха от пресцентъра на МО...
72-годишна бургазлийка е блъсната от жена, управлявала тротинетка, на пешеходна зона, съобщават от полицията. Сигналът за пътния инцидент е подаден на 25 ноември около 8:45 часа. Той е възникнал час по-рано в района на ж.п. прелеза в близост до УМБАЛ Бургас. Констатирано е, че пешеходката се е движила към спирката на държавната..
Шест катастрофи с един загинал са станали за седмица в Бургаско. Това заяви на брифинг главен инспектор Пламен Николов - началник сектор "Пътна полиция" при ОДМВР Бургас. Пет от катастрофите са станали на територията на населено място, а една е станала на републиканската пътна мрежа. „При ПТП са пострадали 5 водачи на автомобили и двама пешеходци...
Жертвите на домашно насилие в Ямболска област се увеличават, но расте броят и на тези, които оттеглят подадените от тях жалби, в кризисния център в града над 140 жени и деца са потърсили закрила и помощ. По повод Международния ден за елиминиране на насилието срещу жените в областната дирекция на МВР представители на различните институции предоставиха..
Окръжна прокуратура Сливен задържа за 72 часа 34-годишния мъж, който през изминалата нощ уби с метален прът баща си и преби жестоко майка си в дома им село Сотиря. Изяснява се дали е психично болен, каквито са първоначалните подозрения. След кървавата разправа с родителите си, той лично се е обадил в полицията, за да съобщи за престъплението. Все..
Психично болен мъж уби баща си и преби майка си в дома им в сливенското село Сотиря. Все още не е ясна причината, довела до скандала. По..
Окръжна прокуратура Сливен задържа за 72 часа 34-годишния мъж, който през изминалата нощ уби с метален прът баща си и преби жестоко майка си в дома им..
В бургаския квартал Черно море лек автомобил мина през лежащ на пътното платно пешеходец, който по-късно е издъхнал в болница. Инцидентът е станал след..