Въвеждане на заплащане за кръводарителите няма да прекъсне лошите практики в момента. Това е становището на Българската асоциация за доброволно кръводаряване, по повод готвени законодателни промени. Платеният дарител е рисков, смятат експерти и настояват да се работи за насърчаване на безвъзмездното кръводаряване.
Според законопроекта кръводарителите ще получат по-високи суми за храна, тонизиращи напитки и пътни разходи, както и ваучер на стойност половин средна надница или 41,70 лв. Предложенията са повърхностни и козметични и няма да решат проблемите с ширещата се търговия с кръв у нас, смята Стефка Попова-Лазарова, председател на Българската асоциация за доброволно кръводаряване. По думите й при наличие на интерес, рискът да се скрият протипоказания, за да се вземе заплащане, е огромен.
„Въвеждането на подобни стимули за заплащане на кръводарителите, пък били те наричани и ваучери, напрактика представляват възмездност и по-скоро ще създадат нови проблеми, отколкото да решат съществуващите такива. Напрактика хората, които даряват в момента доброволно, ще продължат да го правят, а хората, които злоупотребяват и търгуват с кръвта си ще продължат да взимат пари от близките, но ще получават и пари от държата, което е пълен абсурд“
От асоциацията приемат положително двата дни отпуск за кръводарителите, който бонус е без аналог в други държави. Но са категорично против начина, по който сега се набира нужната кръв.
„Огромните проблеми идват от тези бележки, които се искат от Кръвните центрове, за да се изпрати кръв на болниците, които са абсолютно нерегламентирани и незаконни. Кръвните центрове така са си решили проблемите, прехвърляйки ги на отговорността на близките, за да могат да ги принуждават да търсят дарители. Така държавата абдикира от отговорността си да насърчава и популяризира кръводаряването и да полага усилия в тази насока“
Като част от стратегията си за насърчаване на доброволното кръводаряване и оказване на помощ, БОДК създаде системата "Дари кръв" с мобилно приложение за доброволни кръводарители и нуждаещи се от кръв.
Според организацията трябва да се работи върху образователната система, с акцент на значението на кръводаряването, което да накара всеки, навършил 18 години, без противопоказания, да започне да дарява кръв, доброволно и безвъзмездно, не защото наш близък има нужда.
„Трактовките досега бяха, че когато кръводаряването е платено, човек може да укрие своите заболявания. Затова се популяризира доброволното кръводаряване, а не платеното. Това е моето лично мнение, че даряването на кръв трябва да е на хуманна основа“, отбеляза директорът на червенокръстната организация в Бургас Виолета Радева.
Така смята и младият кръводарител Ива Кусева от Поморие: "Винаги призовам своите приятели и познати да даряват, сега призовавам и непознати. Дарявайте, няма нищо страшно. Разбира се, безвъзмездно"
Повече чуйте в звуковите файловеКлиниката по съдова хирургия в УМБАЛ Бургас ще преглежда и изследва безплатно хора с висок риск от атеросклероза. Атеросклерозата е съдово заболяване с мастни отлагания по вътрешните стени на кръвоносните съдове. Тя носи риск от инсулт, инфаркт, бъбречна недостатъчност и др. Целта е те да бъдат предотвратени и хората да бъдат запознати с рисковите..
Министерството на здравеопазването иска промени в правилника за дейността на кръвните центрове. Измененията, според министерството, са необходими, за да се намали бракуването на кръв, която трудно се набавя. С промените се дава право на кръвните центрове да приемат върнати от областните многопрофилни болници неизползвани, но преработени кръв и кръвни..
Медицинският факултет на Университет „Проф. д-р Асен Златаров“ - Бургас ще бъде домакин на симпозиум на тема „Иновативни подходи за контрол на риска при пациенти с кардио-ренално-метаболитен синдром“. Той ще се проведе под патронажа на ректора проф. д-р Христо Бозов днес в морския град. Събитието е част от честванията по повод петата годишнина от..
Завърналите се за постоянно у нас български граждани трябва да преминат през процедура, за да им бъдат възстановени пълните здравноосигурителни права. Това подчертават от Здравната каса със съобщение на сайта си и обръщат внимание, че възвръщането на правата може да отнеме месеци. Ако човек се е върнал окончателно в България, това означава, че..
Сдружение „Младите лекари“ организира две инициативи, насочени към повишаване на информираността и превенцията на диабета. Поводът е Световният ден за борба с диабета. В рамките на деня над 200 души получиха безплатни медицински консултации, съвети за здравословен начин на живот и измервания на ключови здравни показатели. В партньорство с Община..
В навечерието на Световния ден на недоносените деца, който се отбелязва на 17 ноември, УМБАЛ Бургас получи кувьоз от най-висок клас. Той е дарение на Отделението по неонатология от Атанас и Гергана Атанасови. Парите за апаратурата са събрани от гостите на тяхната сватба, вместо цветя и подаръци. Екипът на отделението, в което спасяват живота на..
Бургаски педиатри съветват поставянето на противогрипна ваксина на децата. На пазара тази година има назална форма, която е безболезнена. Оказва се обаче, че поради големия интерес са останали остатъчни количества и е почти невъзможно тя да се намери. Изтича подходящото време да се постави противогрипна ваксина, тъй като поне две седмици са нужни..