За 14-та поредна година археолози и студенти проучват средновековната крепост "Малкото кале" край село Воден в крайграничната община Болярово.
В разкопките участва съвместен екип от Регионалния исторически музей (РИМ) в Ямбол и от Университета по библиотекознание и информационни технологии.
Крепостта "Малкото кале" е строена през 30-те години на XI век, когато териториите на Източна Тракия са трайно присъединени към Византийската империя. Била е обитавана в продължение на около 150 години и е разрушена е в края на XII в. по време на Третия кръстоносен поход, разказа археологът Явор Русев.
Тази крепост вероятно е дадена като феодално имение на местен благородник. За XII век на базата на печатите, които са открити, можем да кажем, че е представител или представители на фамилията Ватаци, известна византийска фамилия, която даже излъчва и византийски император в по-късен период.
Крепостта "Малкото кале" е с площ около един декар и е проучена почти изцяло.
Сред находките до момента са множество предмети луксозна керамика, накити, стъклени съдове, златни копчета за дрехи и монети от XI – XII век През 2017 г. крепостта и намиращият се в непосредствена близост исихастки манастир са обявени за недвижима културно – историческа ценност с национално значение.
Трима фотографи - Венелин Тодоров, Христо Анестев и Милуш Киряков подредиха изложба на открито в Бургас в Световния ден на влажните зони , който отбелязваме днес. Експозицията може да се види на главната улица „Александровска“ до общината. Името й е „Сини хоризонти: Вдъхновения от брега“ и се организира от Фондация "Виа Понтика" в партньорство с..
Експозицията „Сини хоризонти: Вдъхновения от брега“, на Фондация "Виа Понтика" ще бъде представена днес пред сградата на Община Бургас. Изложбата е посветена на уникалната красота на бургаските езера и морския бряг, заснети през обективите на фотографите Венелин Тодоров, Христо Анестев и Милуш Киряков. Експозицията ще бъде открита в 11 часа...
7 хитови филмови заглавия гледат бургазлии в Дома на НХК от днес до 11 февруари. Филмовият маратон започва в петъчната вечер от 18 часа с „Майсторът и Маргарита“. Поради огромния интерес това е втора прожекция за нашумялата лента по романа на руския писател Михаил Булгаков. На 8 февруари любимият на няколко поколения детски образ Чебурашка също..
Първата за годината изложба беше открита в ямболската художествена галерия „Жорж Папазов“. В една от най-големите галерии в страната до края на февруари посетителите могат да разгледат над 80 творби на известни наши художници, работили през последните 120 години. Творбите в експозицията са станали част от фонда на галерията в периода 2020-2024..
В събота изпращаме в последния му път певеца Захари Чернев. Обичаният от бургазлии изпълнител почина на 29 януари на 79-годишна възраст. Отиде си певецът Захари Чернев Поклонението ще бъде от 14 часа на 1 февруари в Траурния парк на Бургас. Захари Чернев е роден на 30 ноември 1945 г. За себе си приживе казваше, че Бургас е най-голямата му..
Любимият автор на Роби Уилямс и Боно пристига в Бургас, за да представи лично своята книга “Черната книга – медитации за всеки ден”, издадена на български език от Фондация „Калпатару”. Световно признатият изследовател - индолог и автор на няколко книги и филми Свами Тиртха ще се срещне с читатели в София, Бургас, Варна и Пловдив...
“Триумф” с Мария Бакалова ще открие 23- тия “София филм фест на брега”в Бургас. Киносъбитието е от 20 до 28 март в Дома на НХК. Два дни по-късно у нас започва официалното разпространение на филма в кината. Копродукцията между България и Гърция е черна комедия,чиято история се върти около загадъчния случай с дупката в село Царичина. Сценарият на Дечо..
Трима фотографи - Венелин Тодоров, Христо Анестев и Милуш Киряков подредиха изложба на открито в Бургас в Световния ден на влажните зони , който..