По-малко количество, но по-добро качество се очаква да бъде реколтата от грозде в област Бургас тази година в сравнение с миналата. Захарното съдържание се очаква да бъде високо, което ще доведе и до по-добра продукция на местните вина. Общо за региона, прогнозите за реколтата са да е с около 10 % по-малко, обясни Антон Полукчиев, председател на Регионалната лозаро - винарска камара „Южно Черноморие“.
Гроздоберът вече в някои части на област Бургас е започнал с прибиране на по-ранните сортове като мускат отонел и совиньон блан.
„Нищо, че са малко по-високи температурите тази година. Гроздата са растения с по-дълбока коренова система. Имат достатъчната необходима влажност. Засега лозите се развиват добре. Гроздето се очаква да бъде с нормална технологична зрялост. В областта ще бъде добра реколтата. Може би изключение ще има там, където са паднали слани. Там ще има занижение с 10 % -15 % спрямо останалата част. Има засегнати масиви, основно от по-ранните сортове бели вина“, допълни той.
Именно заради пролетните слани се очаква да бъде по-малка продукцията тази година в община Руен. При някои от белите сортове прогнозите са дори да са на половина от декар. Въпреки това гроздето ще е с много добро качество, обясни Селим Иса, собственик на лозови масиви в община Руен и член на Управителния съвет на Националното сдружение на българските лозари.
Изкупните цени тази година се очаква да са по-високи. Причината са завишените разходи в сектора. „Всяка година има притеснение около изкупните цени. Очаква се едно повишение, тъй като енергийните продукти са завишени, продуктите за пръскане също имат ръст на цената. В нашия сектор се използва доста работна ръка и там ще имаме вероятно завишаване на заплащането. Всичко това може би с 15 % като продукт ще се оскъпи“, каза Полукчиев.
Селим Иса допълни, че разходите в сектора са се покачили от 50 % до 300 %. „Минералните торове, амониевата селитра, от 400 лв. – 500 лв. стигна до над 2000 лв. за тон. Препаратите по същия начин от 50 % до 100 %, горивата от 2 лв. до 3,50 лв. за литър. Трудът скочи от 25 лв. до 35 лв. – 40 лв. В производствената част сме вложили около 1000 лв. – 1180 лв. разходи за декар. За да компенсираме тази инфлация, ще трябва да имаме адекватни високи изкупни цени на гроздето“, поясни той. Цените на белите сортове се очаква да бъдат около 1.50 лв. – 1.60 лв. за мускат отонел, совиньон блан и шардоне. „Може да са и с 0.10 лв. надолу, според търсенето. Цените при червените сортове ако са под 1 лв. ще са на загуба. Това ще рече малките лозарски стопанства да фалират, защото те все още не са си платили торовете и препаратите към съответните доставчици“, допълни Иса.
Трудна се очаква да бъде и кампанията по гроздобера. „В момента работната ръка, която използваме, една голяма част е от ромското малцинство, заминаха на гроздобер във Франция за две седмици. Това също създава проблем с набирането на работна ръка. В момента почти нямаме работна ръка, която ще привлечем допълнително освен работниците, които поддържаме през цялата година. Аз имам около 8 постоянно работещи души, трябва да провлека поне още 10-15, за да тръгне нормално гроздоберът, за да реагирам адекватно на пазара и заявените количества“, обясни Иса.
Той допълни, че в сектора на лозарството се наблюдават и други проблеми през последните години – масивите в страната ни са намалени, има и силна конкуренция от Румъния.
Кампанията, позната по цял свят като „Черен петък“ е тази седмица на 29-ти ноември. Официално денят, в който са големите намаления, е последният петък на ноември, но все повече търговци удължават периода на промоциите. „Черният петък“ става все по-дълъг и по-разширен. Започнаха поредица от предварителни черни петъци, а рекламите..
От КНСБ са изпратили декларация до служебния премиер Димитър Главчев, в която се описват предпоставките за сериозна енергийна криза у нас и възможните нарушения на сигурността на доставките на ток още тази зима. Според експертите от КНСБ, има опасност цели региони в България да останат без ток за няколко часа заради липса на национални енергийни..
Поскъпва борсовата цена на повечето зеленчуци, показват данните в седмичния бюлетин на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ). Изключение правят морковите, които поевтиняват с 2,8 на сто до 1,17 лева за килограм. При оранжерийните краставици ръстът е с 12,2 на сто, докато при оранжерийните домати той е с 4,6 на сто. При..
Средно по 7 безработни се състезават за едно свободно работно място в цялата страна, сочат най-новите данни на Агенцията по заетостта. Сливен е сред областите с най-силна конкуренция, където за едно място се конкурират 10 души. Същата е ситуацията и в областите Ловеч и Шумен. Най-силна е конкуренцията в областите Габрово, Разград, Силистра и Търговище,..
Кметът на община Несебър Николай Димитров посрещна министъра на културата Найден Тодоров в сградата на старото кметство. Димитров представи дейността на новоучредения общински орган за закрила на световното наследство, на чиято втора среща бе приет Годишният доклад за наблюдение и оценка на изпълнението на Стратегията за културното наследство и..
България, разположена в центъра на древни цивилизации, предлага впечатляващи исторически забележителности, заобиколени от най-добрите черноморски брегове и заснежени ски курорти от световна класа. На своите компактни 111 000 квадратни километра страната съчетава разнообразие от туристически преживявания. Освен това тя се оформя като все по-достъпна и..
Определен е концесионер на морски плаж „Атанасовска коса“ - част 1, община Бургас. След проведена открита процедура, Министерският съвет упълномощава Министъра на туризма да сключи договор за концесия с „Еспи Агро“ ООД. Концесионерът се задължава за целия срок на договора за концесия от 15 г. да предоставя цена за чадър в размер до 1 лв . с..
От КНСБ са изпратили декларация до служебния премиер Димитър Главчев, в която се описват предпоставките за сериозна енергийна криза у нас и възможните..
Кампанията, позната по цял свят като „Черен петък“ е тази седмица на 29-ти ноември. Официално денят, в който са големите намаления, е..