Изявени личности с голям обществен принос получиха днес почетни грамоти на церемония в Областната управа в Бургас по случай Деня на народните будители. Сред отличените са представители на науката, общественици, ученици, дейци на културата, които поддържат духа ни буден и жив.
Грамоти за принос към развитието на бургаския културен живот, активна гражданска позиция и издигане авторитета на града получиха поетът Недялко Йорданов, драматургът Симеон Димитров, психологът Камелия Станева, пенсионираният учител Весела Петрова, ученикът Лъчезар Томов, педагогът Мария Демиева, хорова школа „Милка Стоева“ и читалищата „Димитър Полянов 1862“ в Карнобат и „Ангел Величков 1902“ в созополското село Росен.
Тази година поетът Недялко Йорданов отбелязва и 60-годишен творчески юбилей в театъра, а по повод отличието той посочи:
„Аз съм по-скоро приспивател, защото последните 7-8 години помествам мои стихотворения във фейсбук и когато ги прочетат моите приятели те заспиват спокойно. Нека да почетем, разбира се, всички будители. Това е страхотно звание, но не е лошо не само да събуждаш, но и да умееш да успокояваш хората“
За принос в утвърждаването на хоровото изкуство и активна творческа дейност, продължила вече 75 години отличие получи и Светла Стоева – ръководител на хорова школа „Милка Стоева“
„В момента ние сме лицето, но преди нас са минали много хора – от създателя на първия пионерски хор през делото на г-жа Стоева, която превърна този малъкт пионерски хор в цяла детска хорова школа“, каза Светла Стоева.
Режисьор, драматург, поет, преводач и преподавател – Христо Димитров е от хората, които оставят светла диря в културния и обществения живот в Бургас. Това е причината той също да получи грамота днес.
„Това е акт на внимание към хората, които зареждат с духовност обществото, като се започне от малките деца в училище и по-големите или в сферата на изкуството. Това е много сериозна награда. Нашето общество се нуждае от отваряне на очите и пробуждане на тези хора към духовните ценности“
За изключителен принос и всеотдайност в културата и читалищната дейност почетна грамота получи читалище „Димитър Полянов-1862“ в Карнобат, което съвпадна със 160 години от учредяването на културната институция.
„Много се радвам, че нашето читалище като представител на най-старите читалища в България и първото основано в Бургас преди 160 години получаваме тази чест. Тя е благодарение на труда на много хора, на множество самодейци", сподели Петър Куцаров от читалището.
Награди получиха също колективи и индивидуални изпълнители от Бургас и областта за достойното представяне на XII Национален събор на народното творчество в Копривщица 2022.
„Точно тези хора - пример, вдъхновители, движат света, но и го удържат, от онези неща които са плашещи - липса на духовност, липса на ценности, липса на човеколюбие. Съвременните будители ги има, за наше щастие, за щастие на Бургас, България и света“, подчерта в словото си областният управител проф. Мария Нейкова.
Повече чуйте в звуковите файлове:
Докато нямаме редовно правителство, мостът до Черноморец няма да бъде ремонтиран, каза за БНР Бургас кметът на Созопол Тихомир Янакиев. Съоръжението свързва Черноморец с главния път Бургас-Созопол и е част от републикански път, затова ремонтирането му е задача на държавата. Тихомир Янакиев посочи: „Като дойдат избори, идват някакви народни..
Комисията за защита на потребителите (КЗП) провери търговски обекти в страната и онлайн търговци за продажба на хексахидроканабиол (HHC) и негови производни, след като в понеделник 14-годишното момче падна от седмия етаж на блок в Плевен и умря след употребата на вейп със същия наркотик. След смъртта на дете: Прокуратурата в Плевен назначи..
От следващата седмица започва изграждането на локално платно с две ленти от най-големия бургаски комплекс “Меден рудник” в посока пътен възел "Юг". Това обяви в социалните мрежи кметът Димитър Николов. Той уточнява, че това е първа стъпка към изграждането на две кръгови кръстовища по бул. “Захари Стоянов”. И днес фирмата работи по ремонтните..
Благотворителен базар се проведе в ОУ „Св. св Кирил и Методий“ в Свети Влас. На него е събрана сумата от 15 100 лв. Акцията, организирана от ръководството на училището, бе за дете в нужда. На базара, състоял се рамките на няколко дни, се предлагаха вкусни печива, красиви коледни сувенири и кулинарни изкушения, дело на сръчни и сърцати родители на..
С около 30 стотинки поскъпва хлябът в Бургаско, каза един от големите производители в региона - Красен Хлебаров. От началото на годината ставката на ДДС от 20% за хляба се върна, като според Хлебаров това е вече официално: "Доставяме си хляба на същата цена, само че с 20% отгоре. Ако някой е продавал на 1,50 лв., става горе-долу 1,80 лв...
В първия ден от новата година Бургас изгуби една от своите баскетболни легенди – Димитър Франсъзов. Той е носител на званието „Майстор на спорта“ и е част от големите успехи на баскетболния „Ботев“ – Бургас през 60-те години на миналия век. През 1965 година „Ботев“ – Бургас става първият провинциален отбор, който печели Купата на България по баскетбол..
Националният статистически институт обяви, че през 2024 година най-често срещаните имена в България са Георги и Мария. Виктория и Георги остават най-предпочитаните имена за новородените през 2024 година, показват данните на НСИ. На второ място са Мария и Александър, а на трето - София и Мартин. Статистиката сравнява данните и за популярността на..
Месец януари ще е с един градус по-топъл от характерните за Бургас температури по това време. Прогнозата е на климатолога професор Георги Рачев,..
С около 30 стотинки поскъпва хлябът в Бургаско, каза един от големите производители в региона - Красен Хлебаров. От началото на годината ставката..
От следващата седмица започва изграждането на локално платно с две ленти от най-големия бургаски комплекс “Меден рудник” в посока пътен възел "Юг". Това..