Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Фермери твърдят, че не са равнопоставени по субсидии с европейските

Снимка: Росица Стайкова




Въпрос на правилна политика е държавата да подпомага фермерите у нас, така че да станат по-конкурентно способни и да намалят себестойността на предлаганите продукти, смятат от бранша. В момента, производителите оцеляват много трудно, а вносът подбива цените на родното производство. 

Млякото е в дъното на поскъпването на млечните продукти у нас.  Цената му скочи, защото магазините я завишават, в същото време се извиват ръцете на преработвателите, а те пък притискат производителите, коментира Танчо Енев, млекопроизводител от Карнобат.  Вносът пък допълнително подбива изкупните цени:
"Казват, че украинско мляко влиза сега. Знаете, че там заради войната преработвателните предприятия не могат да работят, нямат ток и естествено, това мляко, какво ще го правят, да го хвърлят ли и минава, уж украинско пък минава, като полско, като унгарско. Така ние си заминаваме един по един. Всеки си затрива стопанството, не може да издържи". 
Димитър Добрев от Айтос, който отглежда овце, коментира че за животновъдите е по-изгодно да отглеждат агнета за месо, отколкото да добиват мляко, защото изкупната му цена е много ниска:
"Монополът на млекопреработвателите е много голям. Събират се трима, четирима големи и казват това ще е цената. И ти щеш не щеш или трябва да го хвърлиш в реката или трябва да си чупиш ръцете, за да добиеш мляко".
При завишените цени на торове и енергоносители, все по-трудно оцеляват и земеделските производители. Проблемите са много, коментира Румен Тенев, който отглежда праскови в района на Бургас. 
"Първото, което е недостатъчното финансиране от държавата, респективно държавата не защитава интересите на българските фермери. Не са равнопоставени българските фермери по субсидиране с европейските си колеги". 
Промяна в начина на работа и въвеждането на нови технологии са решенията, които обаче изискват субсидиране и средства, коментира председателят на Българския фермерски съюз Георги Стоянов. 
"Определено трябва да има по-специално отношение към агро сектора, като цяло, за да могат да се финансират такъв тип производства, че да си осигурим храната на трапезата". 
От фермерския съюз в момента провеждат национална кампания за разясняване на промените при европейското финансиране в новия програмен период. В срещата в Бургас се включиха представители на различни браншови организации и министерството на земеделието. Правилното подаване на информацията ще помогне на производителите да направят съответния анализ, за да получат добри субсидии, коментира още председателят на съюза Георги Стоянов. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Възобновяват работата по създаването на Гаранционен фонд

От началото на септември министърът на туризма Евтим Милошев ще възобнови дейността на работната група, която подготвя промените в Закона за туризма, свързани със създаването на Гаранционен фонд. Новата структура трябва да защитава потребителите при фалити на туроператорски компании и предизвика възраженията на браша, който заплаши с протести...

публикувано на 29.08.24 в 17:24

Община Приморско отчита рекорден ръст от 30 % в края на сезона

Община Приморско отчита ръст от 20-30 % в края на сезона. Българският турист преобладава тази година, но имаме и от Чехия, Словакия и Полша, каза кметът на морската община Иван Гайков: „Не се наблюдават толкова чуждестранни туристи, заради затруднението с полетите на летище Бургас. Доста по-трудно става да задържим интереса на..

публикувано на 29.08.24 в 08:10

Старинен Несебър привлича над 30 хиляди туристи дневно

30 хиляди български и чуждестранни туристи посещават Старият Несебър ежедневно, съобщават от общината. Множеството туристи са привлечени не само от красивата и изключително въздействаща стара част и нейното архитектурното наследство, но и от прочутата атмосфера на полуострова, и богатата и разнообразна културна програма, която Община Несебър организира..

публикувано на 28.08.24 в 15:46

Очаква се поевтиняване на газа с по-малко през септември

Очаква се следващия месец природният газ да поевтинее леко, с по-малко от предвидените 2 процента. Това стана ясно по време на общественото обсъждане за цените на синьото гориво. Изпълнителнителният директор на "Булгаргаз" Веселин Синабов обясни, че промяната се налага, тъй като предложените от тях цени са били по-ниски от тези на нидерландската борса и..

публикувано на 28.08.24 в 15:01

Ще гласува ли Общинският съвет финансова помощ за МИРГ Бургас-Камено

35 000 лева са нужни от юли до края на годината за финансовото обезпечаване на сдружението „Местна инициативна рибарска група Бургас-Камено“, в което е член и Община Бургас. Средствата са нужни за запазване на структурата като такава, както и на административния капацитет до началото на новата Стратегия за местно развитие. Кой ще получава парите..

публикувано на 28.08.24 в 13:55

Проект: 1077 лева минимална заплата от Нова година

От 1 януари идната  година минималната заплата за страната ще бъде 1077 лева вместо досегашните 933 лева.  Това предвижда проект на правителствено постановление, публикуван за обществено обсъждане. Новият размер е определен съгласно разпоредбите на Кодекса на труда и е 50 процента от средната заплата за период от 12 месеца. По закон новата минимална..

публикувано на 28.08.24 в 08:19
Слънчев бряг

Хотелиер за сметките за ток: Ако ЕК каже "не" на компенсациите, твърдо протести!

"Сега трябва да чакаме. Това чакане за нас е много неприятно, защото вече плащаме тези сметки и се чудим защо трябва да ги плащаме сега." Това обясни пред БНР Веселин Налбантов, заместник-председател на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация, във връзка с временно замразения протест срещу високите цени на тока в очакване на..

публикувано на 27.08.24 в 12:24