Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Фермери твърдят, че не са равнопоставени по субсидии с европейските

Снимка: Росица Стайкова




Въпрос на правилна политика е държавата да подпомага фермерите у нас, така че да станат по-конкурентно способни и да намалят себестойността на предлаганите продукти, смятат от бранша. В момента, производителите оцеляват много трудно, а вносът подбива цените на родното производство. 

Млякото е в дъното на поскъпването на млечните продукти у нас.  Цената му скочи, защото магазините я завишават, в същото време се извиват ръцете на преработвателите, а те пък притискат производителите, коментира Танчо Енев, млекопроизводител от Карнобат.  Вносът пък допълнително подбива изкупните цени:
"Казват, че украинско мляко влиза сега. Знаете, че там заради войната преработвателните предприятия не могат да работят, нямат ток и естествено, това мляко, какво ще го правят, да го хвърлят ли и минава, уж украинско пък минава, като полско, като унгарско. Така ние си заминаваме един по един. Всеки си затрива стопанството, не може да издържи". 
Димитър Добрев от Айтос, който отглежда овце, коментира че за животновъдите е по-изгодно да отглеждат агнета за месо, отколкото да добиват мляко, защото изкупната му цена е много ниска:
"Монополът на млекопреработвателите е много голям. Събират се трима, четирима големи и казват това ще е цената. И ти щеш не щеш или трябва да го хвърлиш в реката или трябва да си чупиш ръцете, за да добиеш мляко".
При завишените цени на торове и енергоносители, все по-трудно оцеляват и земеделските производители. Проблемите са много, коментира Румен Тенев, който отглежда праскови в района на Бургас. 
"Първото, което е недостатъчното финансиране от държавата, респективно държавата не защитава интересите на българските фермери. Не са равнопоставени българските фермери по субсидиране с европейските си колеги". 
Промяна в начина на работа и въвеждането на нови технологии са решенията, които обаче изискват субсидиране и средства, коментира председателят на Българския фермерски съюз Георги Стоянов. 
"Определено трябва да има по-специално отношение към агро сектора, като цяло, за да могат да се финансират такъв тип производства, че да си осигурим храната на трапезата". 
От фермерския съюз в момента провеждат национална кампания за разясняване на промените при европейското финансиране в новия програмен период. В срещата в Бургас се включиха представители на различни браншови организации и министерството на земеделието. Правилното подаване на информацията ще помогне на производителите да направят съответния анализ, за да получат добри субсидии, коментира още председателят на съюза Георги Стоянов. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Годишно приключване в НАП в началото на годината

В периода от 31 декември 2024 г. до 06 януари 2025 г. в НАП ще се извършват дейности, свързани с процесите по годишно приключване за 2024 г. и конфигуриране на информационните системи за работа през 2025 г. По тази причина - на 31.12.2024 г. в 10:00 часа ще бъде прекратена възможността да се извършват плащания през виртуален ПОС на НАП. Плащания с..

публикувано на 23.12.24 в 11:23
Габриела Руменова, създател на платформата

Резервациите за настаняване от безплатни платформи са рискови

От онлайн платформата "Ние, потребителите" препоръчват предварителна щателна проверка на мястото за настаняване, което сме резервирали за празниците.  Превеждането на средствата за извършване на услугата да става по проследим начин и да се посочва основанието за превода, за да може при възникването на спор да имаме надлежни доказателства, че тези пари..

публикувано на 23.12.24 в 09:15

Унгарската MOL иска да купи рафинерията на „Лукойл“ в Бургас

Унгарската MOL иска да купи рафинерията „Лукойл-Нефтохим“. Това заяви унгарският премиер Виктор Орбан, предаде БГНЕС. Новината беше съобщено лично от унгарския премиер, ден след посещението му в България, където той имаше срещи с президента Румен Радев и лидера на най-голямата парламентарна партия ГЕРБ-СДС Бойко Борисов. MOL е единственият кандидат от..

публикувано на 22.12.24 в 12:45

Храните поскъпват предпразнично

Почти всички основни хранителни продукти, плодове и зеленчуци поскъпват на борсите у нас, показват данните от тазседмичния бюлетин на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата. Цената на кравето сирене пада с 1,3 на сто до 11,58 лева за килограм, а на кашкавала тип "Витоша" се вдига с 0,1 на сто до 17,39 лева за килограм. Киселото мляко (3 и..

публикувано на 22.12.24 в 09:30

Разглеждат проектобюджета в ресорната комисия на НС на 7 януари

Проектобюджетът и данъчните закони ще бъдат разгледани в ресорната парламентарна комисия на 7 януари догодина, показва справка на БНР на сайта на парламента. В петък - т.е. в последния си работен ден за 2024 година, депутатите одобриха състава на бюджетната комисия, но не избраха председател. Репортерът Марта Младенова информира, че в..

публикувано на 22.12.24 в 08:30

Близо 17 600 са свободните работни места в цялата страна

Близо 17 600 са свободните работни места в цялата страна, сочат предварителните данни на Националния статистически институт към края на третото тримесечие на годината. Те са с почти 1000 позиции по-малко в сравнение с края на второто тримесечие.  Преди дни от Агенцията по заетостта съобщиха, че сред най-търсените професии са персонал, полагащ грижи за..

публикувано на 21.12.24 в 16:45

ПП: Новата година започва без бюджет след отказ на МФ да внесе удължителен закон за Бюджет 2024

Държавата ще започне новата 2025 г. без държавен бюджет, след като Министерството на финансите отказа да внесе в парламента проект на закон за удължаване на действието на бюджета за 2024 г., съобщават от пресцентъра на "Продължаваме Промяната". От ПП отбелязват, че след сформирането на парламентарната Комисия по бюджет и финанси, е било внесено искане..

публикувано на 20.12.24 в 15:29