Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фермери твърдят, че не са равнопоставени по субсидии с европейските

Снимка: Росица Стайкова




Въпрос на правилна политика е държавата да подпомага фермерите у нас, така че да станат по-конкурентно способни и да намалят себестойността на предлаганите продукти, смятат от бранша. В момента, производителите оцеляват много трудно, а вносът подбива цените на родното производство. 

Млякото е в дъното на поскъпването на млечните продукти у нас.  Цената му скочи, защото магазините я завишават, в същото време се извиват ръцете на преработвателите, а те пък притискат производителите, коментира Танчо Енев, млекопроизводител от Карнобат.  Вносът пък допълнително подбива изкупните цени:
"Казват, че украинско мляко влиза сега. Знаете, че там заради войната преработвателните предприятия не могат да работят, нямат ток и естествено, това мляко, какво ще го правят, да го хвърлят ли и минава, уж украинско пък минава, като полско, като унгарско. Така ние си заминаваме един по един. Всеки си затрива стопанството, не може да издържи". 
Димитър Добрев от Айтос, който отглежда овце, коментира че за животновъдите е по-изгодно да отглеждат агнета за месо, отколкото да добиват мляко, защото изкупната му цена е много ниска:
"Монополът на млекопреработвателите е много голям. Събират се трима, четирима големи и казват това ще е цената. И ти щеш не щеш или трябва да го хвърлиш в реката или трябва да си чупиш ръцете, за да добиеш мляко".
При завишените цени на торове и енергоносители, все по-трудно оцеляват и земеделските производители. Проблемите са много, коментира Румен Тенев, който отглежда праскови в района на Бургас. 
"Първото, което е недостатъчното финансиране от държавата, респективно държавата не защитава интересите на българските фермери. Не са равнопоставени българските фермери по субсидиране с европейските си колеги". 
Промяна в начина на работа и въвеждането на нови технологии са решенията, които обаче изискват субсидиране и средства, коментира председателят на Българския фермерски съюз Георги Стоянов. 
"Определено трябва да има по-специално отношение към агро сектора, като цяло, за да могат да се финансират такъв тип производства, че да си осигурим храната на трапезата". 
От фермерския съюз в момента провеждат национална кампания за разясняване на промените при европейското финансиране в новия програмен период. В срещата в Бургас се включиха представители на различни браншови организации и министерството на земеделието. Правилното подаване на информацията ще помогне на производителите да направят съответния анализ, за да получат добри субсидии, коментира още председателят на съюза Георги Стоянов. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

НСИ: Влошаване на потребителските нагласи в началото на годината

Потребителските нагласи продължават да се влошават в началото на първото тримесечие на настоящата година, тъй като потребителите са по-песимистично настроени по отношение на техните финанси и общата икономика ситуация в страната, показват резултати от последното проучване на Националния статистически институт (НСИ). През януари 2025 г. общият..

публикувано на 07.02.25 в 16:30

Община Бургас връчи първите Годишни награди за туризъм (ВИДЕО)

Първото издание на Годишните награди на Община Бургас в сферата на туризма премина под знака на кандидатурата на морския град за Европейска столица на културата през 2032 година. Отличени бяха хотели, ресторанти, заведения и атракции. Целта на инициативата е Община Бургас почете приноса на бранша към доброто позициониране на морския град в..

публикувано на 07.02.25 в 14:00
Снимката е илюстративна

НАП: До 200 лева данък могат да се възстановят след ремонт вкъщи

С подаване на годишна данъчна декларация гражданите и тази година могат да се възползват от данъчното облекчение за ремонт и подобрения на собствено жилище, напомнят от НАП.  Направените разходи за труд трябва да са в общ размер до 2000 лв. Сумата, която може да бъде възстановена е до 200 лв , уточняват от агенцията по приходите...

публикувано на 07.02.25 в 10:30

Инвеститори искат концесия за минералната вода в село Стефан Караджово

Инвеститори искат да бутилират минералната вода в село Стефан Караджово. Водят се преговори, съобщи кметът на община Болярово Христо Христов. Има решение на общинския съвет за отдаването на водата на концесия, поясни той: "Обявили сме обществена поръчка и обявяване на процедура от страна на МОСВ.Много е важно за нас това. Има достатъчно дебит..

публикувано на 07.02.25 в 09:10

Минималната заплата у нас – най-ниската в ЕС

България е с най-ниската минимална работна заплата сред страните-членки на Европейския съюз през януари - 551 евро. Най-високата е в Люксембург - 2638 евро, сочат данните на Евростат. За 10 години - в сравнение с 2015 година, най-ниското възнаграждение у нас се е повишило с малко под 12 процента. Към 1 януари 2025 година общо 22 от всички 27 държави в..

публикувано на 06.02.25 в 16:30

Веселин Налбантов, БХРА: Това лято в Слънчев бряг отново ще се разчита на кадри от трети страни

Според ранните записвания за тази година в най-големия ни Черноморски курорт Слънчев бряг ще има повече туристи. Това прогнозира Веселин Налбантов, зам.-председател на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация (БХРА). Ще има повишение на предлаганите туристически услуги през новия летен сезон. Според хотелиера тенденцията за наемане на..

публикувано на 06.02.25 в 15:00

Средната пенсия е 836,15 лева

С 24 стотинки се повишава средният размер на основната пенсия, без добавки през февруари спрямо януари тази година, сочат статистическите данни на Националният осигурителен институт. Достигната стойност вече е 836 лева и 15 стотинки. Средно мъжете получават 259 лева по-висока пенсия от жените. В София град средната пенсия е най висока - 1041..

публикувано на 05.02.25 в 10:30