Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Иван Христов: Откритите рудници за злато край Созопол дават нова информация за древна Аполония

Археолози разкриха антични рудници за добив на злато край Созопол. Откритието е направено от интердисциплинарен екип под ръководството на археолога проф. д -р Иван Христов (НИМ) в края на 2022 г., но се обявяват сега след обработка на рудни проби и преосмисляне на резултатите от теренната работа.  

"Рудниците са локализирани на върховете Шарлан баир и Алефо тумба над полуостров Буджака. Старите мини са вкопани в най-високата част на върха във високи до 4 м скали. Дъното им е запълнено с дребни ломени камъни част от експлоатирани рудни жили. На различни места около откритите рудници са заснети отвали от рудни късове. В скалите и отделни блокове са документирани следи от разломявания дело на човешка ръка посредством метални инструменти", разказа проф. Христов. 

Рудните разработки обхващат площ от 8 дка. По време на обходите на Шарлан баир екипът е локализирал и основи на сграда от елинистическата епоха, основи на дълга повече от 400 м оградна стена на източния склон, южна оградна стена с дължина около 150 м, основи на три сгради на северозападния склон на върха, три каменни могили. Очевидно в посочения район е съществувал важен комплекс свързан с рудодобива.

"За първи път ние получаваме сведения, които са направени въз основа на анализи, които са направени в няколко водещи лаборатории, че в околностите на Аполония, днешния Созопол и то много близо, буквално на 3 км южно от града е имало рудници. Златото е скъп материал, той заедно с научните сведения за другите цветни метали дава една нова представа за икономическия подем на древния полис. Остава открит въпросът в какъв период са функционирали рудниците. Ако елинистичската постройка на връх Шарлан баир е била свързана по някакъв начин с рудника там, то има сигурни репери за специфична рударска дейност за III в. пр. Хр., но  са възможни рудни разработки преди и след тази дата", посочва още проф. Христов.

Ако бъдещите археологически разкопки допълнително подкрепят тезата за наличието на рудници за добив на злато, то това само по себе си би било археологическа сензация и би поднесло нови данни за развитието на икономическия живот на Аполония Понтика. 

повече може да чуете в звуковия файл:

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Институциите с конкретни действия за обезопасяването на пътя Аркутино – Приморско – Китен

Представители на всички отговорни институции – Полиция, Пожарна, ДЛС Ропотамо, АПИ и РИОСВ са обсъдили в Приморско най-доброто решение за справяне с последствията и превенция на нови усложнения, причинени от неблагоприятни метеорологични условия. Припомняме, че десетки, паднали от натежалия сняг дървета, блокираха за часове движението по пътя..

публикувано на 24.02.25 в 17:00

Тестват във вторник сирените в Ямбол

Локалната система за ранно оповестяване на предприятие, съхраняващо отровни вещества , ще бъде тествана  в Ямбол на 25 февруари. При проверката на техническата изправност от свирените системи ще бъдат излъчени гласови съобщения за техническа проверка, акустичен сигнал за тревога и гласово съобщение за край на техническата проверка.  Тестът на..

публикувано на 24.02.25 в 16:36

Студенти картографираха фалшиви новини за ЕС

Първи по рода си онлайн хакатон за картографиране на фалшиви новини за Европейския съюз в интернет пространството проведе екипът на Сдружение с нестопанска цел „Хоризонти” - Бургас. Събитието е част от инициативата „Информационната грамотност – сигурно оръжие против дезинформацията”, финансирана от Европейския съюз и фондация „Работилница за граждански..

публикувано на 24.02.25 в 16:00

Бави ли се и по чия вина прехвърлянето на държавния имот за детска градина в Сарафово?

Няма забавяне на процедурата по прехвърляне на държавния имот в квартал „Сарафово“, планиран за детска градина по вина на община Бургас. Това заявиха от администрацията в отговор на разпространено от партия „Възраждане“ съобщение, в което се твърди, че заради непълна документация от страна на Община Бургас, се бави процедурата. Изводът е..

публикувано на 24.02.25 в 14:11

Кукерските хлопки и звънци огласиха Камено

В слънчевата, но мразовита неделя участниците в карнавалните игри спазиха традициите, предавани от век на век. В двата поредни дни – 22 и 23 февруари, те прогониха злите сили от местните домове, благославяха и изиграха своите танци, с които гонят злите духове и приветстват благоденствието на приближаващата пролет. Костюмите на местните кукери от Камено са..

публикувано на 24.02.25 в 14:00

Малко Търново отбелязва 147 години от освобождението си

Малко Търново отбелязва 147 години от освобождението си.  На 24 февруари 1878 г. в града са посрещнати руските освободителни войски, водени от майор Вишняев.  С това слагат край на вековното османско владичество в Малко Търново. Тази дата завинаги остава в историята като символ на жертвоготовността и стремежа към свободата. "Нека..

публикувано на 24.02.25 в 13:27

Украински илюстратори с визуален разказ за военния конфликт

Две изложби, посветени на третата годишнина от началото на военния конфликт в Украйна гостуват в Бургас. Експозициите са подредени в бургаската библиотека и културния център Морско казино. Те ще запознаят българската общественост с реалностите на конфликта и екологичните последици от руската инвазия, започнала на 24 февруари 2022 г.. Лариса Михалева,..

публикувано на 24.02.25 в 11:00