Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Жители на Несебър искат преработване на Стратегията за културно наследство (ОБНОВЕНА)

| обновено на 10.04.23 в 11:46


Информационна среща и обществено обсъждане относно Стратегията за развитие на културното наследство в Несебър до 2023 г. се проведе в конферентната зала „Сочи“ в морския град. На събитието, организирано от Сдружение „Месемврия 2020“, присъстваха близо 50 души и двама общински съветници. В края на миналата година беше съобщено за опасност Несебър да изгуби статута си на град в Списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО. Една от причините беше липсата на План за управление на старинния град.

 По Закона за културното наследство, всички кметове, в чиято община има подобни обекти, трябва да изготвят стратегия, с която да покажат как ще се управлява и как ще се развива тази сфера на тяхната територия. Това коментира инж. Георги Шишманидов, председател на сдружение "Месемврия 2020" и организатор на срещата. При изготвянето на Стратегията на Община Несебър не са включени местните общности, посочи той.  "Проблемът е, че когато се изготвят такива стратегически документи, не е важно общественото обсъждане след като е изготвен документът, защото такива диспути и обсъждания и среща с местните общности трябва да са в процеса на изработка", допълни той. 

По време на обсъждането, Кръстьо Пеев от "Обществен съвет – Несебър“ коментира, че документът, който съдържа над 220 страници, е по-скоро пожелателен и не решава конкретни проблеми. "Без да се започне да се правят работни групи и да започнат да се разглеждат и разнищват проблемите такива, каквито са - улична търговия, незаконно строителство, бреговата ивица. Най-големият проблем на ЮНЕСКО стои не в сергиите с гащи, а това, че някои хора построиха обекти около града,които не се вписват в цялостната визия на този град. ЮНЕСКО изказва това на първо ямсто като проблем. Искат реални решения", допълни той.

Според хората в Стратегията няма яснота, включени са и обекти, за които е спорно дали имат статут на културно наследство. Друг пореблем, според тях е, че документът е изготвен от външни експерти и няма допитване и участие от страна на местните общности.  

В края на срещата хората очертаха три стъпки на следващи действия: създаване на Обществен съвет по култура, организиране на подписка против Стратегията и присъствие на сесията, на която ше се гласува документът. 

Предложения и препоръки за настоящата стратегия може да се изпращат до Община Несебър до 24 април. След това докуметът ще бъде гласуван от Общинския съвет. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Почетоха загиналите на пътя мотористи

Над 100 мотористи от бургаска област се събраха пред Пантеона, за да почетат загиналите си на пътя колеги. Инициативата се провежда за девета поредна година, посочиха организаторите. Събираме се тук, за да покажем на всички, че ние сме хора, а не донори, каза Атанас Киров от бургаския мотоклуб Ню Рейс. "За миналата година, за периода от 1-ви..

публикувано на 29.09.24 в 12:10

Фестивалът на арменската култура събира над 130 участници в Бургас

Третото издание на ,,Ереван в Бургас" ще се проведе днес. Морският град ще посрещне самодейни и читалищни състави от Русе, Варна, Хасково, Комотини (Гърция) и Букурещ (Румъния) Тази година фестивалът ще обедини творчеството на повече от  130 деца и юноши в танцовото и певческото изкуство от цяла България и чужбина. Гостите от Гърция и Румъния ще се..

публикувано на 29.09.24 в 08:23

Превенцията трябва да е водеща при решаването на проблема с райския газ

За противодействието на широкото разпространение и употреба на райския газ сред подрастващите не са достатъчни само наложената с новите разпоредби пълна забрана и предвиденият за спазването им контрол . Необходима е и превенция , която може да бъде осъществявана и чрез различен тип комуникация за разясняване на рисковете и последиците..

обновено на 28.09.24 в 15:34

Ремонт на зала "Младост" със СПА и фитнес, отвън водна площ и биоградина

Жителите на комплекс "Славейков" първи имаха възможност да видят проекта за ремонт на зала "Младост" и преобразяване на района около нея. Той бе представен с допитване до хората за това кои идеи одобряват и какво те биха предложили, за да бъде по-функционално и полезно за самите тях околното пространство. Залата е вече оградена, а ремонтът й започва..

обновено на 28.09.24 в 14:51
Тихомир Янакиев

Започват основни ремонти на централни улици в Созопол

Кметът на Община Созопол Тихомир Янакиев подписа споразумения между Министерството на регионалното развитие и благоустройството и Община Созопол за реализацията на три проекта на обща стойност 1 565 000 лева, съобщиха от пресцентъра на крайморската община. Първият е за изграждане на уличен водопровод и улична канализация в местността Мисари в..

публикувано на 28.09.24 в 12:20

Училище "Петко Росен" отбеляза Европейския ден на спорта

Бургаското Средно училище „Петко Росен“ отбеляза вчера Европейският ден на спорта – 27 септември, с разнообразни активности и специални гости. В сутрешната гимнастика се включиха плувецът рекордьор Цанко Цанков и гимнастичката  Валерия Дочева. Краят на сутрешната част бе отбелязан с право хоро, в което се включиха всички присъстващи. През..

публикувано на 28.09.24 в 12:06

Държавата ще дава близо 500 000 лв. годишно за борба с домашното насилие

Държавата ще предоставя близо половин милион лева годишно за мерки за борба с домашното насилие. Това предвижда националната програма за превенция и защита от домашното насилие до 2026 година. Програмата включва мерки, които трябва да предприемат всички отговорни институции за превенция и защита от домашно насилие.  Предвиждат се няколко мерки -..

публикувано на 28.09.24 в 10:01