Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Жители на Несебър искат преработване на Стратегията за културно наследство (ОБНОВЕНА)

| обновено на 10.04.23 в 11:46


Информационна среща и обществено обсъждане относно Стратегията за развитие на културното наследство в Несебър до 2023 г. се проведе в конферентната зала „Сочи“ в морския град. На събитието, организирано от Сдружение „Месемврия 2020“, присъстваха близо 50 души и двама общински съветници. В края на миналата година беше съобщено за опасност Несебър да изгуби статута си на град в Списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО. Една от причините беше липсата на План за управление на старинния град.

 По Закона за културното наследство, всички кметове, в чиято община има подобни обекти, трябва да изготвят стратегия, с която да покажат как ще се управлява и как ще се развива тази сфера на тяхната територия. Това коментира инж. Георги Шишманидов, председател на сдружение "Месемврия 2020" и организатор на срещата. При изготвянето на Стратегията на Община Несебър не са включени местните общности, посочи той.  "Проблемът е, че когато се изготвят такива стратегически документи, не е важно общественото обсъждане след като е изготвен документът, защото такива диспути и обсъждания и среща с местните общности трябва да са в процеса на изработка", допълни той. 

По време на обсъждането, Кръстьо Пеев от "Обществен съвет – Несебър“ коментира, че документът, който съдържа над 220 страници, е по-скоро пожелателен и не решава конкретни проблеми. "Без да се започне да се правят работни групи и да започнат да се разглеждат и разнищват проблемите такива, каквито са - улична търговия, незаконно строителство, бреговата ивица. Най-големият проблем на ЮНЕСКО стои не в сергиите с гащи, а това, че някои хора построиха обекти около града,които не се вписват в цялостната визия на този град. ЮНЕСКО изказва това на първо ямсто като проблем. Искат реални решения", допълни той.

Според хората в Стратегията няма яснота, включени са и обекти, за които е спорно дали имат статут на културно наследство. Друг пореблем, според тях е, че документът е изготвен от външни експерти и няма допитване и участие от страна на местните общности.  

В края на срещата хората очертаха три стъпки на следващи действия: създаване на Обществен съвет по култура, организиране на подписка против Стратегията и присъствие на сесията, на която ше се гласува документът. 

Предложения и препоръки за настоящата стратегия може да се изпращат до Община Несебър до 24 април. След това докуметът ще бъде гласуван от Общинския съвет. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Възстановено е движението по АМ "Тракия", както и по пътя Бургас - Варна /ОБНОВЕНА/

Към 17 часа е възстановено движението по път I-9 Варна – Бургас в района проход  „Приморски“ за МПС до 12 тона. Към 14 часа е възстановено движението за всички автомобили по 35-километровия участък от АМ "Тракия" между Карнобат и Бургас . Трасето е почистено, опесъчено и проходимо при зимни условия. Екипите на пътноподдържащата фирма са на терен..

обновено на 19.02.25 в 17:28
снимката е илюстративна

Затварят за три месеца бургаската улица „Св. Патриарх Евтимий“

За три месеца затварят част от ул. „Св. Патриарх Евтимий“ в Бургас. От 20.02.2025 г. (четвъртък) до 20.05.2025 г. (вторник), се въвежда временна организация на движението в участъка между ул. „Георги С. Раковски“ и ул. „Княз Борис I“. Причината е продължаващите дейности за подмяна на водопроводната и канализационната мрежа.

публикувано на 19.02.25 в 17:00

Платеното паркиране ще стане ли 2 лева на час в Бургас

По-високата цена от 2 лева на час ще намали потреблението на Синята и Зелена зона, основно в централната част на Бургас. Такова е становището на Пламен Димитров, управител на Общинско предприятие „Транспорт“. По думите му новата цена за платено паркиране ще ограничи автомобилния поток и ще освободи паркоместа. Според Мартин Кръстев от ПП-ДБ,..

обновено на 19.02.25 в 16:37

2 лева за синя и зелена зона в Бургас - дебати преди сесията /ОБНОВЕНА/

Предложението за поскъпване на синята и зелената зона в Бургас от 1,30 на 2 лева влезе в комисиите към местния парламент и предизвика дебати . Докладната записка е на общинската администрация и предстои да бъде гласувана на заседанието на общинския съвет на 25 февруари.  Мярката цели ограничаване на трафика и паркирането в централната градска..

обновено на 19.02.25 в 15:34

Дървена ваканция за учениците от Созопол, Приморско и поморийските села /ОБНОВЕНА/

Заради усложнената метеорологична обстановка и очакваните ниски температури, 19, 20 и 21 февруари 2025 г ще бъдат неучебни за всички училища и детски градини на територията на община Поморие, с изключение на тези в Поморие и Ахелой. Това обяви със своя заповед кметът  Иван Алексиев.  Целта е запазване живота и здравето на учениците от училищата и..

обновено на 19.02.25 в 14:17

Отворен е пътят Рудник-Брястовец /ОБНОВЕНА/

Обстановката на територията на община Бургас е нормална. Всички пътища са отворени и проходими при зимни условия, съобщават от Общината.  Снегопочистващата техника е на терен и остава в готовност да реагира при необходимост.  Градският транспорт се движи без затруднения и по разписание. За днес е обявен предупредителен оранжев код за опасно ниски..

обновено на 19.02.25 в 13:50

Бургас почете паметта на Апостола на свободата (СНИМКИ И ВИДЕО)

Бургас се преклони пред паметта на Васил Левски , 152 години след неговата гибел . Заупокойна молитва бе отслужена от бургаското духовенство. Проведен бе и военен ритуал от представителни части от гарнизон Бургас.  Десетки граждани, общественици, представители на институции, организации и политици отрупаха с венци и цветя..

публикувано на 19.02.25 в 13:23