Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Общинският съвет даде зелена светлина на проекта за Равнец

| обновено на 11.04.23 в 16:25


Общинският съвет в Бургас прие промяната на Подробния устройствен план в района на бившата Авиобаза в Равнец с почти  пълно мнозинство и след дебати, продължили над 2 часа. На заседанието присъстваха както инвеститорите, така и бившият общински съветник Константин Бачийски. Инвестицията, която се очаква да бъде реализирана на тази територия, е в размер на близо 600 млн. лв., като се очаква разкриването на 1000 работни места. Акционерното дружество „Виртус инвестмънт“ иска там да създаде производствен комплекс за елементи на водородната индустрия. 

По време разглеждането на докладната записка в комисиите към Общинския съвет, от местната администрация обясниха, че предложението е само за разделяне на терена, за да не се засяга територията, предвидена за летателни дейности. Оказва се, че късно вчера към докладната записка е внесено допълнение от кмета на Бургас. В него се иска Общинският съвет да даде предварително съгласие за учредяване право на строеж за срок до 35 години на площ от около 830 000 кв. м. в района на Равнец на акционерното дружество „Виртус инвестмънт“. 

"Считам за целесъобразно незабавно след влизане в сила на предложения за одобряване в докладната ПУП, имотите, отредени за "инфраструктура (летателни полета), производствени сгради, ОО, смесени многофункционални сгради, общежитие и ТП", да бъдат върнати на държавата, независимо, че срокът на договора не е изтекъл", посочва кметът на Бургас Димитър Николов в допълнението. Според разработения проект това са около 70 % от цялата територия. Тази площ съответства на размерите на летищата в Пловдив и Бургас, както и надвишава размерите на тези във Варна и Горна Оряховица, се посочва в допълнението. От администрацията посочват, че е нецелесъобразно Общината да влага бюджетен ресурс в тази територия, тъй като извършването на този вид дейност е от компетентността на държавата. 

Повечето притеснения на съветниците бяха къде точно и на каква площ ще бъдат поставени фотоволтаичните панели и дали инвестицията ще се ограничи само с това намерение.

"В нашето инвестиционно намерение, което сме входирали още в края на миналата година, изрично упоменато с идеен проект, с визуализации, с конкретно разположение на халетата как ще изглеждат, как ще бъдат разположени. Те са разположени на територия от около 400 дка. Индустриалната зона се предвижда да бъде около 400 дка. Върху всички тези покриви ще бъде една много голяма част от фотоволтаичната мощност, която ни е необходима. Останалата територия от 400 дка ще бъде използвана за фотоволтаичен парк със завода за производство на водород, като само той самият ще отнема около 50 дка от площта", обясни Свилен Баев от дружеството. 

Общинският съветник Стоян Грозев коментира, че за разполагането на толкова голяма мощност се изисква огромно пространство. "1 киловат се разполага на 10 кв.м. На 2 стр. във Вашето инвестиционно намерение е записано "водородният комплекс включва фотоволтаична централа от 120 мегавата инсталирана мощност, съоръжение за генериране на зелен водород с приблизителна мощност от 20 мегавата, складово стопанство от съставни акумулаторни батерии за съхранение на произведена зелена енергия, съдове и контейнери за зелен водород". С това се изчерпва какво ще включва водородният комплекс. По надолу пише: "Имаме готовност на част от площадката да обособим отделни производствени сгради". Това означава ли, че в момента разглеждаме като единствена възможност разполагането на този фотоволтаичен парк и чак след определени действия, които най-вероятно ще поискате от Община Бургас впоследствие, ще започнете изграждане на останалите производствени сгради?", посочи Грозев. 

Свилен Баев отговори, че по изискванията на Българската агенция по инвестициите, когато се сертифицира един проект, той се разписва детайлно и след това Агенцията следи изпълнението в рамките на 3 години. Грозев също допълни, че към момента няма внесено нито едно становище за проекта от страна на екоинспекцията или пожарната, което създава твърде много противоречия.

Общински съветници от СЕК посочиха, че е по-добре теренът да бъде запазен, за да може там да се реализира карго летище. "Имаме до момента две инвестиции - едната я отхвърлихме, сега сме на прага да отхвърлим втора. Какво предлагаме ние? - Възможност за всички. И а този инвеститор има възможност на тези 800 дка. Отделно отделяме 2600 дка, които са предостатъчни да се прави индустриална зона и карго терминал. Ако някой иска  и пожелае да изгражда индустриална зона с карго терминал, ние му предоставяме 2600 дка в непосредствена близост. Без да пречим на развитието на това летище, защото сме го съгласували с тези, които разбират от летища, инженери и генерали. те ни казаха, че територията, която ние сме предложили от 2600 дка е предостатъчна да се изгради летище. Едната писта категорично казаха, че не става за нищо. За другата трябват 100 млн. лв.", коментира кметът на Бургас Димитър Николов.

Относно висящото дело, кметът посочи, че то не касае този терен, очаква се и държавата да оттегли обжалването си в съда.

Оказва се, че именно държавните институции са насочили вниманието на акционерното дружество „Виртус инвестмънт“ към терена в Равнец.

"Държавата предложи да мултиплицираме един проект, който беше направен за териториите на "Марица - Изток". Той е готов, верифициран,проверен, ефективен. Имаме изключително ниска цена на водород, който произвеждаме. Бургас е изключително подходящ от гледна точка на логистиката, дори и водород ако се произвежда за износ. И пристанището, и местоположението е изключително подходящо. Освен това ние сме предвидили тук и 10 000 кв. м. за учебен център с кампус за чужди специалисти, за подготовка на кадри, защото няма такива", посочи Красимир Стоянов от инвеститорите. На въпрос какви други успешни реализирани проекти на територията на страната има дружеството, Стоянов посочи като пример проектът "Марица - Изток". "На който партньор е БЕХ, най-голямото предприятие, най-скъпото на България, което дефакто притежава цялата енергетика на България", допълни Стоянов. Проектът обаче не е реализиран още, а е в процес, тъй като има "административни дейности, които трябва да се решат", поясни инвеститорът. 

Общинските съветници приеха докладната записка с 31 гласа „за“, 3 „въздържал се“ и 2 „против“. „Бургас не гони инвеститори, а е гостоприемен за тях“, коментира в края на гласуването кметът Димитър Николов.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Община Сливен

Министерството на иновациите дава 14 млн. лв. за строежа на "Индустриален парк - Сливен"

Близо 14 милиона лева финансиране ще получи "Индустриален парк Сливен" ЕООД от Министерство на иновациите и растежа. Договорът между двете страни вече е подписан, съобщиха от Община Сливен.  Финансирането е осигурено чрез Плана за възстановяване и устойчивост.  Средствата по договора с Министерство на иновациите са близо 70% от необходимия..

публикувано на 21.07.24 в 15:06
Пламен Димитров

КНСБ: Служебното правителство да въведе мерки за подкрепа на фирмите

КНСБ настоява служебното правителство да въведе мерки за подкрепа на фирмите, които имат спадове на производството и продажбите заради рецесията в Западна Европа. Синдикалистите се аргументират с устойчива тенденция за спад на промишленото производство, който в някои сфери е двуцифрен. Предложението на КНСБ е да бъде въведена постоянно действаща мярка..

публикувано на 21.07.24 в 09:29

Засилен интерес към автобусните линии за Южното Черноморие

Повече са пътуващите с автобуси в този летен период към курорти по Южното Черноморие, съобщиха от Централната автогара в София. Превозвачите са осигурили сезонни линии. През лятото преди пандемията от Covid-19 те са били около 20, сега са десетина, каза директорът на  автогарата.  Иван Мирославов допълни: "Най-натоварени са на Южното Черноморие,..

публикувано на 21.07.24 в 09:13

Външно министерство оптимизира процеса на издаване на работни визи

Проблемът с издаването на визи за работниците от трети страни, бе обсъдена на р аботна среща с представители на Министерството на външните работи и на туризма и представителните организации в туристическия сектор. Министър  Евтим Милошев подчерта, че забавянето се дължи на обективни обстоятелства – не защото държавата се бави и институциите..

публикувано на 19.07.24 в 09:03
Двата созополски плажа са със Син флаг и покриват всички критерии за чистота

След 10-ти август: Внимавайте на плаж "Хармани", предупреди управителят му

След 10-ти август морето се обръща и плаж "Хармани" става много опасен и трябва изключително много да се внимава, предупреди в ефира на БНР- Бургас управителят на двата созополски плажа - Централен и "Хармани" - Михаил Ковачев, гост в откритото студио. Спад на туристите по Черноморието спрямо миналия юли "Плаж "Хармани" е един от топ 10 на..

публикувано на 17.07.24 в 13:47
Станко Щерев, регионален представител на Българската асоциация за туризъм

Спад на туристите по Черноморието спрямо миналия юли

Наблюдава се спад на туристите не само в Созопол, но и по Черноморието спрямо същия период на миналата година, каза  Станко Щерев, регионален представител на Българската асоциация за туризъм гост в откритото студио на БНР-Бургас. Според него една от причините за този спад е геополитическата обстановка, визирайки избора на израелските туристи,..

публикувано на 17.07.24 в 12:55

МРРБ отказа искането на Община Сливен за отлагане на зеленото обследване по програмата за саниране

Министерство на регионалното развитие и благоустройството отказа на община Сливен да измени насоките за кандидатстване по новата програма за саниране на многофамилни жилищни сгради, финансирана от Плана за справедлив преход, в който влизат Кюстендил, Перник, Стара Загора и общините около Стара Загора. Община Сливен в писмо до министерството поиска..

публикувано на 17.07.24 в 11:45