След липсата на въпроси от страна на общинските съветници по докладната записка, председателят на комисията позволи на Константин Бачайски да се изкаже по предложението. Той посочи, че все още няма решение на съда по обжалваното от областната администрация решение на Общинския съвет от април миналата година.
„Имаме решение на Общинския съвет, с което одобряваме конкретен ПУП и даваме предварително съгласие съответно за продажбата на тази част. Това дело все още е с неизвестен край. Ако случайно Общината го спечели, би трябвало да изпълни най-вероятно решението на Общинския съвет. Двата ПУП-а като гледам си противоречат един с друг. Не знам дали не е редно първо да изчакаме висящия случай в съда. За мен е неподходящо в района на Равнец, на територията от 3650 дка, да развиваме фотоволтаици, тъй като фотоволтаици можем да развием навсякъде. Дори на земеделска земя над седма категория. Община Бургас разполага на 2-3 км. от там с три парцела, които са над 2000 кв.м.“, посочи той.
Бачийски предложи Подробният устройствен план да бъде гласуван с условието на този терен да не бъдат поставяни фотоволтаици на земята. Председателят на комисията архитект Петър Статев обясни, че в докладната записка в момента се предлага само разделяне на територията. „ПУП разделя самата площ на тази, която може да се ползва за летище и останала, която ще може да се ползва за индустриални цели. Тази, която е за индустриални цели е 30 % от цялото летище, така че няма как там да бъдат поставяни фотоволтаици. Дали ще бъдат поставяни фотоволтаици са последващи инвестиционни намерения. И няма как да знаем, освен това предложение, което е налице, няма как да знаем другите инвеститори, които ще дойдат какво ще предложат“, коментира той.
В дебата се намесиха и други общински съветници. Красимира Маркович посика дискусията да се придържа към самата докладна записка, която е за промяна на ПУП – план за регулация, а не по темата за развитието на Индустриален парк – Равнец и какво може да бъде застроено там. Общинският съветник Георги Маринчев допълни, че от партията на Бачийски има председател на комисията по Икономика и инвестиоционни политики, който при разглеждането на докладната записка вчера, не е взел отношение по проблемите, които сега се поставят. „Да не стане така, че да върнем имота на държавата. Това ще бъде провал за целия Общински съвет и най-вече за председателя на Икономическата комисия“, допълни той.
Впоследствие напрежението ескалира и тонът се повиши между Бачийски, местната администрация и общинските съветници. Беше посочено, че в рамките на последните 5 години, той не е предприел действия за развитието на терена, а в момента прави предизборна кампания.
„Докладната записка е за план за регулация и не е свързана нито с фотоволтаици, нито с нещо, което се намира в главата на г-н Бачийски. Тя има за цел да запази предназначението на имотите без да променя застрояването такова, каквото е било то при одобрения вече план. Единственото, което се прави е да се обедини територията и да се раздели на две части“, посочи зам.-кметът Чанка Коралска и призова да не се слушат политиците, а да се чете докладната записка.
Ивелина Стратева от Община Бургас допълни, че всеки инвеститор, който пита за Равнец е с убеждение, че цялата територия е обременена от запазване на функционалното предназначение на летателните полета. „Това обаче не е така. Много е трудно да дойде инвеститор и въобще да започне да разглежда тази територия“, посочи тя.
Относно висящото съдебно производство, юристът на Общината Златина Георгиева коментира, гласуването на докладната записка не е свързано с делото. „Не е пречка да се вземе това решение. Делото е пречка да идват инвеститори, защото наистина когато съществуват спорове и то такива безсмислени спорове, инвеститорите биват отблъсквани.
Чанка Коралска посочи, че в докладната записка е важно какво е записано в решението на документа. Предложението ще бъде гласувана в края на месеца.
Кметът на община Несебър Николай Димитров посрещна министъра на културата Найден Тодоров в сградата на старото кметство. Димитров представи дейността на новоучредения общински орган за закрила на световното наследство, на чиято втора среща бе приет Годишният доклад за наблюдение и оценка на изпълнението на Стратегията за културното наследство и..
България, разположена в центъра на древни цивилизации, предлага впечатляващи исторически забележителности, заобиколени от най-добрите черноморски брегове и заснежени ски курорти от световна класа. На своите компактни 111 000 квадратни километра страната съчетава разнообразие от туристически преживявания. Освен това тя се оформя като все по-достъпна и..
Определен е концесионер на морски плаж „Атанасовска коса“ - част 1, община Бургас. След проведена открита процедура, Министерският съвет упълномощава Министъра на туризма да сключи договор за концесия с „Еспи Агро“ ООД. Концесионерът се задължава за целия срок на договора за концесия от 15 г. да предоставя цена за чадър в размер до 1 лв . с..
Близо пет милиона лева е стойността на проекта за реконструкция на водопроводната мрежа в село Лъка и на поморийския квартал Каменар.Средствата са по ПУДОС. Изграждането на водопроводите ще продължи година, имаме готовност да започнем до края на този месец, обясни кметът на Поморие Иван Алексиев: "Проблемът със загубите на вода е много голям.Това..
Министерството на туризма внесе в Министерския съвет новия пакет документи за одобряване на средствата на хотелиери, осигурили нощувки по Програмата за хуманитарно подпомагане на разселени лица от Украйна с предоставена временна закрила у нас. Кандидатите са по списък №24, в който са включени средствата към хотелиери, държавни, общински и..
Три министерства- Министерството на туризма, Министерството на регионалното развитие и благоустройството и Министерството на околната среда и водите, заедно с концесионери и наематели на плажове, дискутираха възможности за справяне с предизвикателствата и опазването на черноморското крайбрежие в ранен етап на подготовка за следващия туристически..
Броят на автомобилите, които ще извършват таксиметрова дейност на територията на Община Созопол следващото лято, отново ще е 130. Решението за лицензите е на Общинския съвет след бурен дебат, на който присъстваха и представители на бранша. Един превозвач да извършва дейност с един автомобил, а браншът да има думата в разпределянето на..
България, разположена в центъра на древни цивилизации, предлага впечатляващи исторически забележителности, заобиколени от най-добрите черноморски брегове и..
Кметът на община Несебър Николай Димитров посрещна министъра на културата Найден Тодоров в сградата на старото кметство. Димитров представи дейността на..