След липсата на въпроси от страна на общинските съветници по докладната записка, председателят на комисията позволи на Константин Бачайски да се изкаже по предложението. Той посочи, че все още няма решение на съда по обжалваното от областната администрация решение на Общинския съвет от април миналата година.
„Имаме решение на Общинския съвет, с което одобряваме конкретен ПУП и даваме предварително съгласие съответно за продажбата на тази част. Това дело все още е с неизвестен край. Ако случайно Общината го спечели, би трябвало да изпълни най-вероятно решението на Общинския съвет. Двата ПУП-а като гледам си противоречат един с друг. Не знам дали не е редно първо да изчакаме висящия случай в съда. За мен е неподходящо в района на Равнец, на територията от 3650 дка, да развиваме фотоволтаици, тъй като фотоволтаици можем да развием навсякъде. Дори на земеделска земя над седма категория. Община Бургас разполага на 2-3 км. от там с три парцела, които са над 2000 кв.м.“, посочи той.
Бачийски предложи Подробният устройствен план да бъде гласуван с условието на този терен да не бъдат поставяни фотоволтаици на земята. Председателят на комисията архитект Петър Статев обясни, че в докладната записка в момента се предлага само разделяне на територията. „ПУП разделя самата площ на тази, която може да се ползва за летище и останала, която ще може да се ползва за индустриални цели. Тази, която е за индустриални цели е 30 % от цялото летище, така че няма как там да бъдат поставяни фотоволтаици. Дали ще бъдат поставяни фотоволтаици са последващи инвестиционни намерения. И няма как да знаем, освен това предложение, което е налице, няма как да знаем другите инвеститори, които ще дойдат какво ще предложат“, коментира той.
В дебата се намесиха и други общински съветници. Красимира Маркович посика дискусията да се придържа към самата докладна записка, която е за промяна на ПУП – план за регулация, а не по темата за развитието на Индустриален парк – Равнец и какво може да бъде застроено там. Общинският съветник Георги Маринчев допълни, че от партията на Бачийски има председател на комисията по Икономика и инвестиоционни политики, който при разглеждането на докладната записка вчера, не е взел отношение по проблемите, които сега се поставят. „Да не стане така, че да върнем имота на държавата. Това ще бъде провал за целия Общински съвет и най-вече за председателя на Икономическата комисия“, допълни той.
Впоследствие напрежението ескалира и тонът се повиши между Бачийски, местната администрация и общинските съветници. Беше посочено, че в рамките на последните 5 години, той не е предприел действия за развитието на терена, а в момента прави предизборна кампания.
„Докладната записка е за план за регулация и не е свързана нито с фотоволтаици, нито с нещо, което се намира в главата на г-н Бачийски. Тя има за цел да запази предназначението на имотите без да променя застрояването такова, каквото е било то при одобрения вече план. Единственото, което се прави е да се обедини територията и да се раздели на две части“, посочи зам.-кметът Чанка Коралска и призова да не се слушат политиците, а да се чете докладната записка.
Ивелина Стратева от Община Бургас допълни, че всеки инвеститор, който пита за Равнец е с убеждение, че цялата територия е обременена от запазване на функционалното предназначение на летателните полета. „Това обаче не е така. Много е трудно да дойде инвеститор и въобще да започне да разглежда тази територия“, посочи тя.
Относно висящото съдебно производство, юристът на Общината Златина Георгиева коментира, гласуването на докладната записка не е свързано с делото. „Не е пречка да се вземе това решение. Делото е пречка да идват инвеститори, защото наистина когато съществуват спорове и то такива безсмислени спорове, инвеститорите биват отблъсквани.
Чанка Коралска посочи, че в докладната записка е важно какво е записано в решението на документа. Предложението ще бъде гласувана в края на месеца.
България е сред най-търсените туристически дестинации за гърците по празниците. "Добро обслужване на логични цени и интересни места за посещаване", това заявяват гръцките туристи, които избират за празниците България. От туристическите агенции в област Еврос, пограничните райони с България, съобщават, че са изчерпали туристическите пакети. Тази..
„Стигне ли се до внасяне в Министерството на околната среда и водите на предложение за създаване на природен резерват „Маслен нос“, ще покажем доста ясно несъгласието си. Ще затворим центъра на София, ще затворим жълтите павета.“ Това заяви кметът на Приморско Иван Гайков в интервю за БНР Бургас. Предложението за създаването на..
Българската държава следи отблизо процеса, но държавата не може да има пряка намеса в процеса по смяната на собственост на рафинерията "Лукойл Нефтохим", която в момента е един мажоритарен частен акционер. Това коментира пред журналисти служебният министър на енергетиката Владимир Малинов, който заедно със служебния премиер Димитър Главчев..
В периода от 31 декември 2024 г. до 06 януари 2025 г. в НАП ще се извършват дейности, свързани с процесите по годишно приключване за 2024 г. и конфигуриране на информационните системи за работа през 2025 г. По тази причина - на 31.12.2024 г. в 10:00 часа ще бъде прекратена възможността да се извършват плащания през виртуален ПОС на НАП. Плащания с..
От онлайн платформата "Ние, потребителите" препоръчват предварителна щателна проверка на мястото за настаняване, което сме резервирали за празниците. Превеждането на средствата за извършване на услугата да става по проследим начин и да се посочва основанието за превода, за да може при възникването на спор да имаме надлежни доказателства, че тези пари..
Унгарската MOL иска да купи рафинерията „Лукойл-Нефтохим“. Това заяви унгарският премиер Виктор Орбан, предаде БГНЕС. Новината беше съобщено лично от унгарския премиер, ден след посещението му в България, където той имаше срещи с президента Румен Радев и лидера на най-голямата парламентарна партия ГЕРБ-СДС Бойко Борисов. MOL е единственият кандидат от..
Почти всички основни хранителни продукти, плодове и зеленчуци поскъпват на борсите у нас, показват данните от тазседмичния бюлетин на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата. Цената на кравето сирене пада с 1,3 на сто до 11,58 лева за килограм, а на кашкавала тип "Витоша" се вдига с 0,1 на сто до 17,39 лева за килограм. Киселото мляко (3 и..
България е сред най-търсените туристически дестинации за гърците по празниците. "Добро обслужване на логични цени и интересни места за посещаване", това..