Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мария Диомова: Абитуриентките избягват дантелата, но тя присъства в булчинските рокли

Между 50 и 100 часа ми трябват за изработването на една рокля, това е ръчен труд, става много бавно

Наближава месец май, наситен с абитуриентски  балове. Как се създава един официален силует, какви са модните тенденции, актуалните цветове и колко рано започва подготовката за баловете? Всичко това ни обясни в петъчното предаване „Радио - айляк“ дизайнерът Мария Диомова, създала своя модна къща и собствен бранд. Това е и естественото продължение да твори в изкуството, защото е израснала сред музика и артисти. Заела се е с нелеката задача да прави дамите щастливи, облечени в официални, но в безкрайно удобни авторски рокли.

Тя дава частица от себе си във всяка една кройка, дори и до най-малкия детайл. А всяко момиче, има свой стил и иска да изглежда зашеметяващо, когато завърша в училище и ѝ предстои абитуриентски бал. Колко време отнема създаването на мечтаната рокля за бала, изобщо откога започва подготовката за тези балове Мария Диомова обясни:


„Подготовката започва от януари месец, дори и от предната година. Пандемията промени малко това, защото малко по-късно ми поръчват роклите. В повечето случаи момичетата не знаят как ще изглеждат на бала. Някои от тях нямат изобщо рокли, а имат само панталони. Шокиращо е за тях, когято се видят в рокля. В доста от случаите не могат да се възприемат. Нужни са им повече от две срещи с мен. Обсъжда се с майките, с лелите, много хора се намесват, което не е много добре за мен, защото става много трудно да се намери подходящата рокля, въпреки това успявам да създам най-оптималната рокля за момичето. 


Често се случва да ми покажат снимка и да поискат посочения модел да бъде изработен. Научих се да отказвам да работя по този начин.

Създаването на абитуриентска рокля, а и на всяка една друга за официални поводи изисква доверие към дизайнера. Ние сме хората, които можем да посъветваме правилно всяко едно момиче, за да се избегне всякакъв кич. .Очакваме да има краен резултат, който да донесе щастие и усмивки на дамите, които обличат мои рокли. 


Клиентите, които идват при мен ми се доверяват, защото обсъждаме всички детайли - прическа, аксесоари, обувки, защото това трябва да е едно цяло, всичко трябва да е в баланс. Винаги ще отделя от времето си за дам най-добрия съвет. 

Тази година има много промени. Роклите станаха малко по-семпли, изчистени, избягва се дантелата. Като цвят е най-предпочитан черният. Има и предпочитания за пепел от рози. Всъщност 5 са основните цветове за тези рокли - червено, тъмно синьо, черно, бяло, пепел от рози. В едно ярко лилаво или ярко розово роклята става кичозна. 



При булчинската мода се запазва дантелата. Младоженките са малко по-смели, позволяват си и различни цветове. За мен булката не може да е в класическия бял цвят.  Трябва да се добави някакъв цветен елемент. В горната част да има нещо по-различно, да не е класическото бюстие с разкроена пола и с 3D цветя. Тези мои идеи тази година се възприемат доста добре, без да ми се променят роклите, което много ме радва.


Днес ми предстои фотосесия с булчински рокли. Надявам се да направим отново красиви снимки. 

Между 50 и 100 часа ми трябват за изработването на една рокля, основно това е ръчен труд, става много бавно. Абитуриентките понякога поръчват и идват след 2 седмици, очакват всичко да е готово. Не става толкова бързо, трябва ми време. Не взимам много поръчки, защото няма да имам време да ги изработя. 

Понякога ми се обаждат с въпрос дали изработвам  дамски костюми, но  аз правя само официални рокли. 

Най-големият комплимент за мен е клиентките да ми кажат, че съм надминала техните очаквания“, сподели още Мария Диомова. 

Още информация  ще откриете в звуковите файлове. 

Снимки: Мария Диомова - личен архив



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Откриха надгробен надпис с тракийски имена при разкопки край Созопол

Археолози проучиха некропол в местността Каваци край Созопол. Той е в периметър, част от историята на Аполония Понтийска и е датиран от IV в. пр. Хр. Открити са интересни артефакти, съобщи директорът на археологическия музей Димитър Недев: „ Това е един много интерес участък с интересни погребения, в които се открива нюанс на..

публикувано на 05.11.24 в 08:40

Започна коледната дарителска кампания "Операция: Плюшено мече"

„Операция: Плюшено Мече“ е най-мащабната коледна кампания за сбъдване на детски мечти на деца и младежи в неравностойно положение в България. На 1 ноември започна 17 - тото й издание. Всяка година с екип от 250 доброволци в цялата страна и с помощта на хиляди дарители от България и чужбина, организацията прави Коледата възможна за малки и големи в..

публикувано на 03.11.24 в 17:00

За бебешките партита и инфлуенсърството разказват Криси и Арти

Една от най-популярните бургаски двойки Кристина Дончева и Артьом Анатолиевич – Арти, зарадваха всички свои фенове с новината, че очакват втората си рожба.  Бургазлийката, която стана един от най-запомнящите се участници в „Гласът на България“ – и Арти се сгодиха по време на полуфиналите във формата през 2020-та, а година по-късно станаха родители..

публикувано на 03.11.24 в 13:43

Изложба на канарчета гостува в Експозиционен център „Флора“

Над 200 изящни сладкопойни канарчета участват в изложба- конкурс в Експозиционен център „Флора“.   Ще бъдат представени различни редки видове, които ще впечатлят посетителите с ярки цветове и съчетания на украски, както и изумителните  фигурно-стойкови канарчета с различни форми на телата и оперението. Международно жури ще оценява птичките и ще награди..

публикувано на 03.11.24 в 07:54
Данка Георгиева, директор на Държавен архив - Бургас

Денят на народните будители в Бургас - тържествен и отговорно организиран през 30-те години на XX век (СНИМКИ)

С молебен, шествие и празнична украса Бургас е отбелязвал Деня на народните будители през 30 години на миналия век. Улиците  са били украсени със знамена. Денят е бил неучебен, но присъствен и местните училища дейно са се включвали в провеждането на празничните събития.   Най – ранният документ, които е запазен в местния..

публикувано на 01.11.24 в 08:40

Колко струва в България подготовката за Halloween

Между няколко лева до няколко десетки лева струват артикулите, свързани с отбелязване на Halloween.  Денят на Вси светии, познат с въпроса "пакост или лакомство", става все по-популярен у нас, а търговската мрежа от повече от месец е изпълнена със "страшни оферти" – от бонбони и чипсове, на чиито опаковки са изобразени характерните за деня тикви,..

публикувано на 31.10.24 в 12:42

Експонати от Археологическия музей в Созопол участват в престижна изложба в САЩ

Четири артефакта от Археологически музей – Созопол ще бъдат представени в изложба в музея „Гети“ в Лос Анджелис, Съединените щати. Тя е под надслов „Древна Тракия и античния свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция“. В нея участват 14 музея с над 15 предмета, като 90 % от тях са български. Откриването ще е на 3 ноември...

публикувано на 30.10.24 в 14:41