"Има една много противоречива дама в българската история и нейното име е Лиляна Паница. Аз съвсем кратко, в сроковете на конкурса разбрах за нея и много се вдъхнових, и пожелах да разкажа нейната история. Много съм щастлива за тази награда, тя означава голямо признание за мен", сподели Цвета Диловска.
Над 10 лауреати бяха наградени на тържествена церемония спектакъл в Бургас, част от фестивала „Приятелството - смисъл и спасение”, организиран от Центъра за еврейско-българско сътрудничество „Алеф”.
В основата на конкурса е 80-годишнината от спасяването на българските евреи в периода на Втората световна война и изразяването на почит към невинните жертви на Холокоста. Тържествената церемония започна със спектакъл, който пренесе публиката в тежкия период от световната история. Той беше съставен от откъси от разказите на участниците в литературната надпревара.
Директорът на Българското национално радио Милен Митев връчи една от наградите. Ана-Мария от София получи едномесечен стаж в културната програма на БНР "Христо Ботев" за разказа си „История за мрак и светлина“.
170 млади творци писаха по темата „ Истории за мрак и светлина“, обявена в 10-тия международен младежки литературен конкурс “Който спаси един човешки живот, спасява цяла Вселена“. Започнал като регионален, в десетото си издание той включи автори не само от България, но и от 9 други държави.
Първа репетиция на новото заглавие в репертоара на Драматичен театър „Адриана Будевска“ – Бургас, пиесата „Мъртвешки танц“ от Аугуст Стриндберг. На репетицията присъства и дъщерята на Борислав Чакринов – Борислава. Режисьор на спектакъла е Мария Генова, спечелила първо място в конкурса за абсолвенти, завършващи режисура за драматичен театър на..
Виенска гала ще предложат на почитателите на класическата музика Държавната опера в Бургас. Тя е посветена на 200 г. от рождението на Йохан Щраус-син. На 7 февруари от 19 часа на сцената ще се качат сопраните Людмила Михайлова, Мария Цветкова-Маджарова, Нона Кръстникова и Шмилена Султанова, тенорът Яни Николов , баритонът..
На 1 март в село Кабиле, община Тунджа, ще се проведе традиционният детски фолклорен празник „Деца играят на кукери“. В него могат да участват деца от 4 до 13-годишна възраст, разделени в две групи. Събитието не е с конкурсен характер. В програмата на празника децата и учениците ще участват с едно изпълнение - възстановка на фрагмент от кукерски..
Постановката „Секс, наркотици и рокендрол“ се завръща и на бургаска сцена. Днес е толкова актуална, колкото и при първото си поставяне преди 32 години. На сцената на Кукления театър в Бургас, на 5 февруари от 19.00 ч. на сцената ще бъдат проф. д-р Ивайло Христов, Дони - Добрин Векилов и Коцето-Калки, които ще поканят публиката отново на откровен..
На 15.02.2025( събота) кукери от групите „Тарфалии“ и „Каваклии“ ще гонят злото и ще наричат за здраве, берекет и плодородна година в кв. Долно Езерово. Началото е от 17:00 часа, в центъра на квартала, където двете групи заедно ще изпълнят ритуала ”заораване”. За поредна година бургаската кукерска група ,,Каваклии" попадна в класацията на..
Спектакълът "Училище за бащи" ще се играе тази вечер в Драматичен театър "Адриана Будевска". П иесата е на Жан Ануи, а режисьор е Румен Велев. "Училище за бащи" е реплика на класицизма, на Молиер и неговото "Училище за жени". В пиесата се разказва историята един баща, който имал голямо его и често използвал жените като средство за удоволствие и..
Емилия Николова издаде стихосбирката си „Не/режисирани мигове“. В нея има красиви мисли, положителни емоции и душевни пътешествия, казва авторката. Книгата й съдържа 27 стихотворения и 9 есета, които са в отделна част под наименованието „размисли за цветовете на живота“. „Всички те са създадени през последните 10 години, през..
Бурната история на Бургаския театър в края на 50-те и началото на 60-те години, през погледа на режисьора Георги Дюлгеров предстои да бъде..
Две комедийни представления ще гостуват в Бургас през февруари в Културен дом НХК. На 13 февруари публиката ще може да гледа спектакъла „ И верният отговор..
Първа репетиция на новото заглавие в репертоара на Драматичен театър „Адриана Будевска“ – Бургас, пиесата „Мъртвешки танц“ от Аугуст Стриндберг. На..