Писателят Георги Господинов се срещна с читатели в Бургас. Откритото пространство пред сцената на фестивала "С книга на плажа" в Морската градина се изпълни с почитатели на творчеството му, които имаха възможност да го видят и чуят за първи път след като спечели престижната награда международен "Букър" за романа си "Времеубежище".
Това, което прави културата, е да споява хора. Това усетих, когато се прибрах в България след наградата, посочи Господинов:
"Тази награда идва след дълъг процес на загуби и на получени награди, но загубите бяха повече-казвам го за новите млади, новите пишещи, които влизат в литературата. Има много провали, които трябва да минем, да се усмихнем и да продължим нататък. Има и доста завист, ще има омраза. Радвам се, че тази награда е дадена за книга, написана на българки език. Моите конкуренти-другите автори пишеха на испански, френски, на южекорейски, на големи езици. В крайна сметка съм направил това с 30-те букви, които научих преди първи клас."
Езикът е много важен, посочи той и поясни:
"Езикът помага, защото са го говорили много хора преди нас. Аз ползвам езика, на който са писали Вазов, Захари Стоянов, Яворов, Христо Фотев. Аз съм наследник на този език, мога само да ползвам онова, което е постигнал, минавайки през тези автори. Самият език да ме движи, да ме дърпа. Ние сме направени от това, което изричаме, това, което изговаряме. Важно е да го кажем сега след всичко, което се случи, онова в Стара Загора-преди да се стигне до ножа, до ножчето."
Разговора води редакторът Невена Дишлиева, но бургазлии се включиха активно с въпроси. В клиниката за минало, която героят на "Времеубежище" създава, пациентите се връщат в миналато. Кое е любимото десетилетие на Георги Господинов, бе един от въпросите, а той отговори:
"Един от героите в романа отговаря на същия въпрос, той казва-бих искал да съм на 12 години, в което и да е от тези десетилетия. Аз бих избрал един следобед на 68-а година. Аз съм роден в тази година и съм много любопитен към нея и към това, което е вълнувало родителите ми през тази година. Човек има чувството, че през 68-а всички са били млади. И Мик Джагър е бил млад. И Джон Ленън е бил жив."
Писателят обаче подчерта, че все по-важни ще стават 90-те, които сме започнали за забравяме и предупреди-когато ги забравим, те започват да се връщат:"Бяха много важни, бяха много жестоки, ужасни години, но в тях имаше хоризонт, което сега го няма донякъде. Това, което ме занимава напоследък, е точно този дефицит на бъдеще, в което живеем. Ние вече не можем да мечтаем за по-далеч. Нещата, които се случват тук, ни карат да се спасим за година-две натакък, а пък човешкото е да мислим за тези, които са след нас, не повече. Само това е важният хорозинт, важното бъдеще с лице на дете."
Поморие се включва в Нощта на театрите. За 12-та поредна година Нощта на театрите ще отвори врати на сценичните изкуства към сърцата на зрителите. Градовете ще се превърнат в „сцени“ и за няколко часа животът ще придобие други измерения, насищайки се с особен артистичен смисъл. Програмата за днес събира многобройни събития в различни театрални..
За четвърта поредна година Ямбол ще е домакин на хорова среща-концерт в навечерието на Въведение Богородично, който се отбелязва и като Ден на православната християнска младеж и семейство. Проявата се организира от Народно читалище „Тракийска лира- 2012" - Ямбол и Хорова школа „Проф. Георги Димитров", с подкрепата на Община Ямбол. Събитието ще се..
Днес в Бургас предстои калиграфска работилница за деца и родители „Аз пиша красиво“. Тя ще бъде в бургаския филиал на Националната художествена академия, в Магазия 1, и е за проекцията от красивите букви към красотата в живота и ученето. Началото е от 10:30 до 12 часа. В съботния ден ще има и калиграфски курс за „Кирилицата – Азбука на..
В чест на Националния ден на четенето - 15 ноември, Фондацията „Шанс за децата и природата на България“ и Центъра за млади таланти в Бургас организираха Седмица на четенето с 5 вдъхновяващи инициативи, насочени към поощряване на любовта към книгите. Днес е кулминацията с акцията „Прочети ме“. С нея талантите от литературната школа на..
Спектакълът „Севилският бръснар“ от Джоакино Росини ще представи днес Държавната опера в Бургас. Н а 15 ноември от 19 часа на сцената ще излязат баритонът Андрей Юрковский и мецосопраното Мария Юрковская. Двамата солисти са партньори не само на сцената, но и в живота. Режисьор на спектакъла е доц. д-р Александър Текелиев, а оригиналните..
С 51 обичани водещи актьори, режисьори, творци от българското кино ни среща кинокритикът Деян Статулов в книгата „Между два кадъра“. Тя беше представена в регионалната библиотека на Бургас. Модератор бе заместник-кметът с ресор „Култура“ Диана Саватева. Разговорите, правени в последните 5 години, са моментна снимка на работата на кинотворците..
Петър Генчев акцентира върху значението на проекта в съвременния контекст, където дигитализацията е основен фокус за много библиотеки и културни институции. Според него днес младите хора все по-рядко посягат към традиционните книги и четенето като цяло. Именно тук "С гласа на Бургас" намира своето място, като предоставя възможност дори случайното..
В чест на Националния ден на четенето - 15 ноември, Фондацията „Шанс за децата и природата на България“ и Центъра за млади таланти в Бургас..
За четвърта поредна година Ямбол ще е домакин на хорова среща-концерт в навечерието на Въведение Богородично, който се отбелязва и като Ден на..
Поморие се включва в Нощта на театрите. За 12-та поредна година Нощта на театрите ще отвори врати на сценичните изкуства към сърцата на зрителите...