Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Туристи на юг: Водата е чиста, не сме притеснени

Кметът на Приморско: Информацията за замърсяване е подсъдна

Южният плаж на Приморско

Туристи по Южното Черноморие не са притеснени от изнесените данни за замърсяване на морската вода на част от ивиците там, показа репортерска проверка на БНР Бургас. Повечето не ги приемат като достоверни и са спокойни за почивката си.

Плажовете са пълни, въпреки че преди ден  излезе информация за замърсявания, на места в пъти над нормата за бактерията ешерихия коли, според изследване на асоциация "Активни потребители" и учени от Софийския университет. 


Летовници от Приморско и Царево определят водата като чиста.  

„Въобще не се притеснявам. Вижте колко е чиста водата.

„Това е хидрибна икономическа война, искат да сринат нашия туризъм, пък ние имаме огромен потенциал за развитие“

„Ако се прави анализ на морето нека да го направят независими международни лаборатории“

„Такива новини могат да бъдат плашещи, но мен не ме притесняват. Проверявам си източниците на информация“

Кметът на Приморско Димитър Германов нарече информацията за замърсявания на водата тенденциозна и подсъдна.

„В България си има държавни институции, имащи право да извършват такива дейности за замърсявания. Това е абсурдно, някакъв субект да изнася такива данни, какво означава пробонабиране? С една проба да се каже, че има висока степен на замърсяване? Къде са тези протоколи, в коя лаборатория са изследвани, дали е акредитирана - прекалено много въпроси. Това е подсъдно, всяка една дезинформация може да цели само дискредитиране на сезона“

Преднамерена атака срещу българските курорти заподозря и кметът на Царево Георги Лапчев.  

От министерството на здравеопазването също излязоха с официална информация, в която посочиха, че не приемат за коректни данните от изследването. С тях се манипулира общественото мнение, дискредитира се работата на държавните институции и се  нарушава спокойствието на туристите в разгара на сезона, се казва в позицията им.

Димитър Германов

От Община Приморско изпратиха съобщение, в което са категорични, че легитимните изследвания на качеството на морската вода, извършвани регулярно от РЗИ-Бургас, на плажовете в Приморско и Китен не показва опасна концентрация на бактерии и микроорганизми. Резултатите от последните две проверки на Регионалната здравна инспекция конкретно на Южен плаж – Приморско, проведени на 31 юли и 14 август 2023 г., не отчитат наличие на еширихиа коли и чревна ешерихиа коли извън норма. От началото на август в Община Приморско няма постъпили сигнали от граждани или организации за проблеми в региона. По данни на медицинския център в Приморско също няма данни за повишена заболяемост, която да се свързва с потенциално замърсяване на водата по плажовете в региона.

„За нас здравето и безопасността на хората винаги е било основен приоритет и затова винаги сме се отнасяли отговорно към темата с чистота на морската вода. В този смисъл не можем да приемем разпространяваната през последните часове информация за теоретично замърсяване на водата в района на Приморско и Китен, защото няма необходимите доказателства. Смятаме, че подобно поведение е некоректно към обществеността и създава неоправдано страхове у хората”, заяви Германов.

Експертите на общината ще продължат да следят с повишено внимание темата с чистота на морската вода в региона до края на сезона, като остават в постоянен контакт с РЗИ – Бургас и другите отговорни институции и имат готовност за съдействие и незабавна реакция в случай на сигнали или проблемни индикации.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"За" и "против" увеличението на цената на платеното паркиране в Бургас

Платеното паркиране в града е една от най-горещите и спорни теми в Бургас, тя винаги буди дебати и много коментари. И това се отнася както за цената, така и за самото зониране. Миналата година имаше нови предложения за изменения на зоните и въвеждането на червена, но до обособяването й така и не се стигна. Паркирането беше завишено от 1 лев на 1.30..

обновено на 22.01.25 в 18:50

Над 6000 търговски дружества са начислявали погрешно ДДС от 9%

Над 6000 дружества, собственици на търговски обекти, са начислявали погрешно 9% ДДС вместо 20% след 1 януари, съобщиха от Националната агенция за приходите (НАП).  Щетата за бюджета е над 1 милион лева.  През първата седмица на новата година фискалните устройства в търговските обекти, където са установени нарушенията, са издали общо 631 391 фискални..

публикувано на 22.01.25 в 16:34

Разширяват защитена зона "Силистар"

Седемчленна комисия, назначена със заповед на директора на РИОСВ Бургас, взе решение да се увеличи площта на защитена местност "Силистар". П редложението е на Асоциацията на парковете в България. В него бе предложено включването на пет поземлени имоти, съгласно Кадастралната карта и кадастралните регистри на с. Резово община Царево...

публикувано на 22.01.25 в 16:00

Предприятията подават декларация за дължими данъци за края на 2024

До края на януари 2025 година предприятията и самоосигуряващите се лица, които през четвъртото тримесечие на 2024 година са изплатили на физически лица доходи по извънтрудови правоотношения, наем или доходи от други източници по чл. 35 от ЗДДФЛ и са удържали авансов данък върху тези доходи, трябва да подадат декларация за дължими данъци по чл. 55,..

публикувано на 22.01.25 в 12:30
Снимката е илюстративна

Информационна кампания за иновативните грантове за малки и средни предприятия

Стартира информационна кампания за представяне на процедурата „Малки иновативни грантове за малки и средни предприятия“ от Програма „Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация“. Мярката е с бюджет 25 млн. лв.  Насочена е към микро-, малки и средни предприятия и е под формата на фиксирани грантове за предоставяне на..

публикувано на 22.01.25 в 12:05

Дейностите по извозване и третиране на отпадъците в Царево ще бъдат малко над 5 млн.лв

Общинският съвет в Царево одобри план-сметката за услугите по транспортирането на битови отпадъци до съоръженията и инсталациите за тяхното третиране. Планираните приходи от тази дейност са 5 030 000 лева, според разчетите на Общината. Толкова са и предвидените разходи по тях. От тези средства 3 650 000 лева ще са от такса битови отпадъци за..

публикувано на 21.01.25 в 15:20
Нефтената рафинерия Лукойл Нефтохим Бургас

Икономисти и енергетици призовават държавата да купи рафинерията в Бургас

Според официални съобщения интерес към рафинерията в Бургас имат компании от Казахстан, Азербайджан, Унгария и Катар. По този повод енергетици и икономисти изпратиха писмо до институциите заради казуса "Лукойл". За БНР Евгений Кънев обясни, че "Предстои да видим кой ще бъде избран, но, според мен, е много слабо вероятно да не бъде избран..

публикувано на 21.01.25 в 15:05