Миналата седмица беше публикувано изследване за замърсяването на плажовете и водата по Южното Черноморие. То силно поляризира мненията и е дело на работната група "Микробиологични рискове в околната среда, по проект SUMMIT" на Софийския университет "Св. Климент Охридски" с партньор Асоциация "Активни потребители".
Изследването е установило замърсяване на 7 от 11 плажа, на някои – до 40 пъти над нормата.
Дизайнът на изследването включва стандартен тест за санитарна микробиологична оценка, използван и от местните здравни власти (РЗИ).
От данните се вижда, че морските води само на 4 плажа отговарят на нормите за количествен критерий за съдържание на "Ешерихия коли".
Най-чисти, според проучванията, са плажовете "Харманите" в Созопол, "Свети Влас", Поморие, и къмпинг "Златна рибка". Най-замърсени пък са Попският плаж на Царево и Южният плаж на Приморско.
Обикновено летните здравословни проблеми имат инфекциозен характер, т.е. причинителите им са патогенни вируси и бактерии, които се предават при контакти между хора, чрез консумация на заразени храни и напитки, или при къпане в замърсени морски и сладководни води. В проучването се определя Escherichia coli, по методология, аналогична на препоръчаната в Наредба на ЕС 5/2008. Плажовете и конкретните географски координати за пробовземане на морска вода са максимално унифицирани с тези на РЗИ-Бургас.
Резултатите на учените от СУ и тези на РЗИ-Бургас могат директно да бъдат сравнявани. Нашумялото изследване е по проекта SUMMIT на Софийския университет.
От началото на 2023 г. СУ "Св. Климент Охридски" започна изпълнението на SUMMIT (Sofia University Marking Momentum for Innovation and Technological Transfer), проект, финансиран от Националния план за възстановяване и устойчивост, компонент "Иновативна България", Инвестиция 1 "Програма за ускоряване на икономическото възстановяване и трансформация чрез наука и иновации". Проектът е с продължителност от 42 месеца и ще приключи на 30 юни 2026 г. Финансирането е в размер от 44 000 000 лева.
Предвижда се проектът да обхване стратегически области на познанието: природни науки, медицина, математика, компютърни науки, образование, икономика, хуманитаристика, социални науки и психология.
Формирани са 17 научни групи в различни области: материали за зелена енергия и околна среда, изкуствен интелект, климат, време, природни бедствия и рискове, както и групи, свързани с квантовата информатика, с европейските ценности, социалните предизвикателства, дигиталното образование, и дигитализацията.
Ректорът на Софийския университет проф. дфн Анастас Герджиков е и ръководител на Управителния комитет на проекта SUMMIT.
В направления като математика, химия, биология, физика и психология са привлечени водещи български изследователи и експерти от реномирани университети, научни организации и предприятия в страната и чужбина, които работят върху конкретни изследователски задачи.
Един от тях е биологът д-р Сергей Иванов от Център по биология на храните. Той е ръководител на научната група: "Микробиологични рискове в околната среда. Научна област: Епидемиология, базирана на отпадъчни води (ЕОВ)". Групата проучва разпространението на човешките инфекциозни вируси в околната среда, отпадните води и по хранителната верига. Биомаркери за човешкото здраве в отпадъчни води. Скрининг за полезни бактериофаги.
Именно този екип от от учени, микробиолози, вирусолози и хидробиолог, и представител на "Активни потребители" е направил изследването.
В проучването е изследвано наличието на бактерията "Ешерихия коли“ в морската вода. Пробите са взимани на поне десет метра разстояние от брега и един метър дълбочина. Резултатите – в морето има "Ешерихия коли", като на места бактерията се среща десетки пъти над нормата.
В тестването са включени 11 от регистрираните 49 плажа по Южното Черноморие. Подборът на плажовете е съгласно оценка на риска – търсени са замърсени плажове, за които са получавани сигнали от граждани. Пробите от морската вода са събирани в периода 31 юли – 2 август.
"Тази Ешерихия коли по принцип не живее в солена вода, тя умира там, но това отнема известно време. Това, че тя присъства там, означава, че има източник на Ешерихия коли, този източник може да са самите хора, защото тя е в нас и ние я отделяме, но в случая наличието на толкова много бактерии може да се обясни само чрез отпадъчни води“, каза биологът д-р Сергей Иванов.
Междувременно Алиансът на туристическата индустрия в България (АТИБ) и Конфедерация на българския туристически бизнес (КБТБ) заявиха в обща позиция, че ще предприемат "всички необходими и разрешени от закона действия срещу грозната атака, организирана с манипулативни твърдения относно качествата на водата по българското Черноморие".
"Ще атакуваме всяко недоказано, клеветническо твърдение и мероприятие, търсещо евтина популярност и реклама, уронващо престижа и доброто име на българския туристически продукт! Заявяваме, че се доверяваме изключително на българските здравни власти и институции които констатират и контролират здравните и санитарно хигиенните норми“, допълват от АТИБ и КБТБ. Министерството на здравеопазването съобщи, че не приема за коректни данните и категорично отрекоха публично оповестените данни, с които, според министерството, се манипулира общественото мнение и се дискредитира работата на държавните институции и доверието в тях. В социалните мрежи министърът на околната среда и водите Юлиян Попов заяви: "Черноморието е чисто и не е опасно. Здравните инспекции и инспекциите по околна среда, които мерят различен тип замърсители, редовно тестват водата, анализират я във високотехнологични лаборатории и информират. Доверявайте се на тези анализи и данни и се обръщайте към тях, когато имате тревоги или сигнали, свързани със здравните или екологичните характеристики на черноморската вода или друга среда."
Вижте по-долу официалното писмо от директора на РЗИ – Бургас, съдържащо отговори на следните въпроси:
- Какви са данните на РЗИ Бургас за наличие на "Ешерихия коли" в морската вода от миналата седмица за "Попския" плаж на Царево и за южния плаж на Приморско?
- Направени ли са от страна на РЗИ Бургас нови проби на плажовете, посочени в изследването на СУ и "Активни потребители" като най-замърсени?
- Каква е методиката на РЗИ и с какво е различна от тази, с която е било извършено изследването на СУ?
- Какво става с идеята за съвместни проби на морската вода?
Ето копие на писмото .
Постигната е договорка между РЗИ – Бургас и изследователския екип на СУ за съвместни проби по някои от проучените плажове. Те трябва да започнат от понеделник – 28 август – каза д-р Сергей Иванов.
Чуйте целия разговор в звуковия файл.
Стефан Георгиев е новият председател на Бургаската регионална туристическа камара. Решението е взето на г одишното отчетно-изборно събрание на БРТК. Решено е Управителния съвет да се състои от 11 души. Новоизбраният Управителен съвет включва широк спектър от професионалисти в сферата на туризма с дългогодишен опит. Това са: Деница Колева,..
Специализираният в почивки в България туроператор Balkan Holidays Ltd преустановява дейността си на пазара във Великобритания, считано от 24 април, съобщава TravelWeekly. Туроператорът е публикувал официално съобщение в сайта си и в своята фейсбук страница, информира Bgtourism.bg. Клиентите, които в момента са на почивка с Balkan Holidays, няма..
"Една трета от хотелиерите у нас предвиждат малко повишение на цените за летния сезон. То ще бъде в рамките на десетина процента. Около 25% въобще няма да ги вдигат". Това съобщи пред БНР Георги Дучев, изпълнителен директор на Българската асоциация на професионалистите в мениджмънта на хотели. "При определени хотели може да има ръст от 20-30%. Най-вече..
Пристанищата в "Сарафово", "Крайморие" и Ченгене скеле са удостоени с престижната еко награда „Син флаг“. Наградата "Син флаг" е от съществено значение за екологичната устойчивост на българското черноморско крайбрежие, за повишаване на репутацията на отличените дестинации и безспорния икономически ефект, който носи за тях...
59 800 000 лв. е финансовата рамка на проекта за бюджет на Община Карнобат за 2025 г. „Бюджетът е напрегнат, но за мен е реално изпълним. До края на годината очакваме още към 13 млн. лв. допълнително от европейски проекти и национални програми. Активно кандидатстваме за алтернативно финансиране, защото само със собствено няма да стане “,..
Близо 600 000 души са декларирали доходите си пред НАП седмица преди изтичане на крайния срок – 30 април. Повече от 86% от годишните данъчни декларации са подадени по електронен път с персонален идентификационен код (ПИК) или електронен подпис (КЕП). Малко над 1500 данъкоплатци са изпратили формулярите си по пощата, а почти 74 000 са ги подали в офис на..
Конференцията TravelX, посветена на иновациите в туризма, ще се проведе днес и утре в хотел „България“ в Бургас. Събитието ще събере експерти от туристическия сектор, технологиите, маркетинга и публичната администрация. Програмата включва презентации и панелни дискусии за дигитализацията в туризма, новите разплащателни методи и технологиите в..
Близо 600 000 души са декларирали доходите си пред НАП седмица преди изтичане на крайния срок – 30 април. Повече от 86% от годишните данъчни декларации са..
59 800 000 лв. е финансовата рамка на проекта за бюджет на Община Карнобат за 2025 г. „Бюджетът е напрегнат, но за мен е реално изпълним. До края..
Пристанищата в "Сарафово", "Крайморие" и Ченгене скеле са удостоени с престижната еко награда „Син флаг“. Наградата "Син флаг" е от съществено..