Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какво казва докладът за бедствието в Община Царево?

3
Снимка: БГНЕС

Причините, довели до бедствието в Царево, са свързани с метеорологичната обстановка на интензивни валежи, в комбинация с характерната география на района, която е предопределила посоката и скоростта на оттичане на водите. Това се посочва в доклада, подписан от инженер Петър Димитров, заместник-министър на околната среда и водите и председател на временната междуведомствената експертна комисия, създадена на 8 септември. Документът от 30 страници обобщава заключенията на метеоролози, експерти по архитектура, пътно строителство и гори. 

Щетите от наводнението на 5 септември са предизвикани от валеж с екстремен характер, а повечето съоръжения са надвишили проектните си водни количества. Малките площи на водосборите в значителна степен са допринесли за формирането на големи по обем водни количества и бързото им оттичане до крайбрежните части. Друга съществена причина е инфраструктурата в района-мостови съоръжения, които не са оразмерени за настоящите хидро-климатични условия, се посочва в доклада.  


Голямата концентрация на нерегламентирани постройки, каравани, фургони и други на територията на община Царево в земеделски земи, общинска, частна, държавна собственост и горска територия, както и огромното количество дъжд, е причина за пораженията в тези територии, подчертава документът.

Данните от изследването показват, че човешкият фактор също има съществен принос в случилото се-в двата водосбора, обект на анализ, това се свързва с разположението и характера на мостовите съоръжения. В дерето, в централната част при търговския обект, основната "ударна вълна" на оттичащите се води е поета от мостовото съоръжение. То е изиграло ролята на бент за дебрисните отломки, след който приливната вълна е разширила своя челен фронт до 300 метра ширина. 

Получените данни дават основание да се допусне, пише в документа, че вторият мост в долния край на дерето, който е разрушен вследствие на вълната, е неправилно оразмерен и разположен спрямо геометрията на речното легло и прилежащата му топографска повърхност. 

При къмпинг "Нестинарка", основният удар на вълната е посрещнат от моста на главния път Царево-Ахтопол, чийто отвор е широк 30 метра, а непосредствено преди него, по посока на течението, напречният профил на речното легло със заливните тераси показва ширина от 170 метра, което е довело до натрупване на много големи водни количества, под чийто напор фатално е повредено мостовото съоръжение.


Анализът от данните от проведените теренни проучвания на горските територии, дават основание да се твърди, че основна причина за бедствието е съчетанието от интензивни валежи и налични проблеми на наземната инфраструктура, четем още в докладът. 

В извън урбанизираните територии се установява причинно-следствена връзка между издаваните от Басейнова дирекция "Черноморски район" в продължение на над 5 години предписания на Областна администрация-Бургас и тяхното неизпълнение поради неосигурено финансиране. Предвид, че деретата в урбанизираните територии на Община Царево са с осигурена проводимост преди 5 септември, може да се направи извода, че основната причина за настъпилото наводнение са интензивните валежи в района, обобщава докладът на междуведомствената комисия.

Какви коригиращи действия предлага документът?

Сред тях са възстановяване на метеорологичната станция в Царево и оборудване на всички станции в района с автоматични валежомери с минутен интервал на измерване, да не се допуска застрояване или къмпингуване в ниските части около реките, за да се запази хидравличната проводимост и човешките жертви при внезапно прииждане на високи води по реките и деретата. Спешно обследване и детайлно картографиране на всички водосбори, оттичащи се в населените места и курортните зони на юг от Приморско, създаване на прецизни цифрови модели на долните течения. Определяне на места за почистване на речните корита и други мероприятия, насочени към смекчаване на риска, ДНСК и кметът на Община Царево да предприемат действия по отношение на проверка на законността на постройки и строежи в заливаемите зони на реките и деретата и в случай на установена незаконност да предприемат последващи действия.

Предлага се изграждането на национална система за предупреждение за очаквани екстремни явления чрез изпращане на SMS в районите, където се очакват такива. Напомня се и за необходимостта от приемане на наредба за регулиране на свободното къмпингуване като се предлага контрола да бъде изцяло в правомощията на МВР. 

По публикацията работи: Петя Янакиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Стартира ремонт на ямболската улица "Георги Гарабчи войвода"

От днес в Ямбол започва ремонт на улица „Георги Гарабчи войвода“, обхващащ участъка между улица „Русе“ и улица „Индже войвода“, съобщи Общината.  Строителните дейности ще се извършват на три етапа, като целта е цялостна реконструкция и модернизация на инфраструктурата в района. В първия етап от проекта ще се ремонтират уличното платно и тротоарната..

публикувано на 30.09.24 в 09:26

Новата седмица започва с ниски температури и силен вятър

По Южното Черноморие в първия работен ден от новата седмица ще бъде облачно, ветровито и с валежи от дъжд. Ще духа силен и поривист вятър от север-северозапад. Максималните температури ще са между 15° и 17°, на морската вода около 23°, с вълнение на морето до 4 бала. След снощната буря на дежурния телефон в Областна администрация Бургас са..

публикувано на 30.09.24 в 08:22
Джон Винсънт Атанасов (1903 – 1995) и реплика на електронния компютър на Атанасов-Бери

Отбелязват в Ямболско 121 години от рождението на Джон Атанасов

В Ямбол и село Бояджик започват събитията, посветени на 121-та година от рождението на Джон Атанасов. По повод годишнината е предвидена тридневна програма, подготвена от  териториалната организация на Научно-техническите съюзи в Ямбол и община Тунджа. На 4 октомври се навършват 121 години от рождението на Джон Винсент Атанасов, чиито корени..

публикувано на 30.09.24 в 07:15

Почетоха загиналите на пътя мотористи

Над 100 мотористи от бургаска област се събраха пред Пантеона, за да почетат загиналите си на пътя колеги. Инициативата се провежда за девета поредна година, посочиха организаторите. Събираме се тук, за да покажем на всички, че ние сме хора, а не донори, каза Атанас Киров от бургаския мотоклуб Ню Рейс. "За миналата година, за периода от 1-ви..

публикувано на 29.09.24 в 12:10

Фестивалът на арменската култура събира над 130 участници в Бургас

Третото издание на ,,Ереван в Бургас" ще се проведе днес. Морският град ще посрещне самодейни и читалищни състави от Русе, Варна, Хасково, Комотини (Гърция) и Букурещ (Румъния) Тази година фестивалът ще обедини творчеството на повече от  130 деца и юноши в танцовото и певческото изкуство от цяла България и чужбина. Гостите от Гърция и Румъния ще се..

публикувано на 29.09.24 в 08:23

Превенцията трябва да е водеща при решаването на проблема с райския газ

За противодействието на широкото разпространение и употреба на райския газ сред подрастващите не са достатъчни само наложената с новите разпоредби пълна забрана и предвиденият за спазването им контрол . Необходима е и превенция , която може да бъде осъществявана и чрез различен тип комуникация за разясняване на рисковете и последиците..

обновено на 28.09.24 в 15:34

Ремонт на зала "Младост" със СПА и фитнес, отвън водна площ и биоградина

Жителите на комплекс "Славейков" първи имаха възможност да видят проекта за ремонт на зала "Младост" и преобразяване на района около нея. Той бе представен с допитване до хората за това кои идеи одобряват и какво те биха предложили, за да бъде по-функционално и полезно за самите тях околното пространство. Залата е вече оградена, а ремонтът й започва..

обновено на 28.09.24 в 14:51