Финансовият министър Асен Василев заяви, че парламентът вече е взел решение по казуса "Лукойл" - а именно дерогацията на рафинерията да продължи до октомври 2024 г. По думите му, ако някоя партия предлага нещо друго, то това трябва да бъде обяснено и обсъдено.
Василев направи този коментар по повод обявеното вчера намерение на ГЕРБ да внесе в парламента проекторешение за отнемане на дерогацията на “Лукойл” и да задължи правителството в едноседмичен срок да го изпълни.
Василев уточни, че ако се предлага нещо ново по отношение на "Лукойл", то ще бъде обсъдено от цялото правителство.
"Предишното решение беше взето на база на доста обстойни доклади за това какво е възможно да се случи като скорост напред. Разминавания винаги има между двама човека, независимо дали са в една и съща партия или в различни партии. Като видим реални текстове и реалните предложения ще може да се коментира нещо реално".
Финансовият министър допълни, че евентуалната продажба на "Лукойл" зависи единствено от собственика.
"Това, което аз съм казал в интервюто на "Файненшъл таймс", мога да го кажа и тук сега, е, че има проявен интерес към закупуване на рафинерията от различни международни организации. Най-нормалното нещо е, ако ще се продава такъв стратегически актив правителството да следи сравнително отблизо процеса. Това, което виждаме, че се случва в момента, е, че за първи път "Лукойл" започват да плащат данъци и държавата да си прибира парите от рафинерията".
Асен Василев каза още, че евентуалната продажба на "Лукойл" няма да се отрази на цените на горивата в България.
"Рафинерията си работи. Знаете, че цените на горивата в България са директно свързани с европейския пазар. Цените при нас са реално плац плюс съвсем малко, а плацът е индексът, който е за целия Европейски съюз в Холандия. Видяхте, че и миналата година, и тази година основното движение, което се случва на цените на горива в България, е свързано с това какви са цените на плац на дизел, на бензин и на всички други горива".
Същевременно стана ясно, че парламентарната група на ДПС ще подкрепи предложението на ГЕРБ за прекратяване на дерогацията за преработка на руски петрол на “Лукойл Нефтохим Бургас”. Това съобщи пресцентърът на ДПС, който разпространи позиция на съпредседателя на парламентарната група Делян Пеевски, че гласуването на това решение в Народното събрание ще очертае много ясно на чия страна са парламентарните партии и коалиции - на страната на гражданите и евроатлантизма или на страната на “Лукойл”, Русия и финансирането на войната срещу Украйна.
"Още в понеделник ще изискаме доклади от шефовете на митниците и НАП, с които да информират парламента какво се случва в “Лукойл” - заобикалят ли се санкциите, плащат ли си данъците. Като част от евроатлантическото мнозинство в Народното събрание ще настояваме за ефективни, решителни и бързи действия от страна на изпълнителната власт", заявява още Пеевски.
С 30% по-високи са цените на нощувките за предстоящия летен туристически сезон. Това стана ясно след среща на туристическия бранш по Южното Черноморие с министъра на туризма Мирослав Боршош, която се проведе в Бургас. Пред бранша министър Боршош отново подчерта, че създаването на Туристически гаранционен фонд е сред промените в Закона за туризма, които..
Правителството няма да увеличава осигурителната тежест и да променя данъци при изготвянето на бюджета за тази година. Това съобщи след края на заседанието на Съвета за съвместно управление министър-председателят Росен Желязков. Той обаче не уточни какви ограничения ще се наложат на разходите, за да се запази 3-процентният дефицит: "Обсъждахме..
В новия законопроект ще бъдат детайлно описани задълженията на електроразпределителните дружества. В него се предвижда петкратно увеличение на имуществените санкции. Тогава те могат да достигнат до 50 000 лева, в случай на неизпълнение на задълженията им към българските потребители. Това каза министърът на енергетиката Жечо Станков на среща с..
Кметът на Бургас Димитър Николов и министърът на туризма Мирослав Боршош проведоха работна среща с представители на туристическия бранш от региона. „Една от причините за посещението ми е кандидатурата на Бургас за европейска столица на културата. Това е изключително изпитание за всеки град, независимо че го превръща в значим за Европа. Аз съм много..
Делото за градските стадиони на Поморие и Каблешково ще бъде върнато на Окръжния съд в Бургас за разглеждане и решаване на открито съдебно заседание. Това реши Апелативният съд. Така е уважена жалбата на Община Поморие и е взет под внимание представения оздравителен план. Преди 17 години двете спортни бази са апортирани в дружеството „Спорт пропърти..
Министерството на иновациите започва информационна кампания за процедурата „Малки иновативни грантове за микро и средни предприятия“ от Програмата за интелигентна трансформация. Мярката е с бюджет 25 млн. лв. От нея могат да се възползват университети, научни организации, центрове за компетентност и за върхови постижения, информират от..
В момента всеки се упражнява на тема ДДС в ресторантьорството , но без аргументи за връщане на 20%. Това заявява Георги Тръпков, хотелиер и ресторантьор с повече от 40 години практика, собственик на първия частен хотел в Поморие. Ресторантьорството не е пица на парче , не е дюнер кебап, подчертава той. "За една продукция от 25 лева..
Делото за градските стадиони на Поморие и Каблешково ще бъде върнато на Окръжния съд в Бургас за разглеждане и решаване на открито съдебно заседание...
Министерството на иновациите започва информационна кампания за процедурата „Малки иновативни грантове за микро и средни предприятия“ от Програмата..
Правителството няма да увеличава осигурителната тежест и да променя данъци при изготвянето на бюджета за тази година. Това съобщи след края на заседанието..