Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Богдан Милчев, Институт за пътна безопасност:

Недъзите в пътното строителство се използват за политически цели

| обновено на 26.10.23 в 15:46
2
Снимка: МРРБ


Резултатите от проверките на пътищата у нас излизат дни преди изборите и тежестта им не е такава, каквато би могла да бъде, защото проблемът се политизира. Това е становището на Института за пътна безопасност. Оттам коментираха и посочения в доклада като най-фрапиращ случай с обходния път на град Ахелой, където от взетите 32 сондажни ядки, 22 не отговарят на проектните и нормативни изисквания. Ако проектните изисквания са за 21 см дебелина на асфалта, с допустимо отклонение 10% , или 19 см толеранс, имаме участъци с асфалтово покритие около 15 см., посочиха от МРРБ.

Предишни министри за същия път за Ахелой са извадили друг резултат, защото Институтът за пътища и мостове е правил такива проверки на този път и преди това. И за да бъде приет в експлоатация те са извадили резултати, различни от тези, които са сега, коментира Богдан Милчев, председател на УС на Института за пътна безопасност:

„Когато се прави проверка във връзка с гаранцията, министърът и Институтът за пътищата и мостовете трябва да докажат, че по време на експлоатацията този път се е повредил. А това, че е по-дебел или по-малко дебел асфалта, ако пътят не е повреден-ще влезем в спор между строителя и възложителя, защото строителят ще каже, че пътят си е бил в нормите, когато са го предали и ще извади документите. Сега се вадят други документи, т.е. тук говорим, че някой извършва престъпление, което означава, че трябва да се води разследване и да се докажат виновни за тези 5 сантиметра разлика, за които говори министърът. Което пък ще означава, че докато се води разследване няма да се прави нищо по този път.“


Министър Андрей Цеков е първият, който прави проверка на пътищата, където все още нещо може да се поправи, но той не е готов да извърши революционните промени, които българското общество очаква, посочва Богдан Милчев:

"Той казва-трябва да подобрим инвестиционния контрол, т.е. АПИ да прави по-качествен контрол, само че как ще го направи като хората, които правят контрола, са същите, които са правили контрола, когато пътят на Ахелой е бил приеман?"

Според Милчев министърът трябва да създаде условия за прозрачност и повече граждански контрол, да се раздели с директорите на правата дирекция, дирекциите за анализ и оценка на риска, за  пътната безопасност, както и да направи оценка на риска за най-опасните пътища, поддържани от АПИ и според тази програма да е ясно за какво се харчат парите, така че след годината загиналите на пътя да са с 50 или 100 по-малко.  


Повече чуйте в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Южният плаж на Приморско

В Приморско се радват на добър летен сезон

Община Приморско спечели проект за въвеждане на енергоспестяващи мерки за сградата на общинската  администрация. С подобренията тя ще бъде по-ефективна и устойчива. Стойността на проекта е в размер на малко над 842 хиляди лева без ДДС. Летният сезон е много добър, с преобладаващо български туристи, чужденците са по-малко, но още отсега се..

публикувано на 12.07.24 в 12:28
Димитър Николов, кмет на Бургас

Финансовото състояние на Бургас е по-добро от средното и за страната, и за областните центрове

Многобройни външни икономически и политически фактори са оказали натиск върху бюджета на Община Бургас за 2023 година, но въпреки тях тя е запазила финансовата си самостоятелност. Това посочва кметът Димитър Николов в доклада си към отчета за изпълнението на бюджета за миналата година , който е внесен в Общинския съвет. Заключението му е потвърдила и..

публикувано на 11.07.24 в 15:03
Габриела Руменова

Най-често туристи сигнализират за некоректни агенции и неправилно описани хотели

Спорове свързани с туристически агенции за промяна на дата на пътуване или погрешно описание на хотел, са част от сигналите подадени до момента в платформата "Ние потребителите". Когато възникне несъответствие трябва да се направят компромиси и от двете страни, смята експертът Габриела Руменова. Тя даде за пример случай с летовничка, която е..

публикувано на 10.07.24 в 12:28

Бургас трябва да инвестира в образование и привличане на млади хора

Бургас трябва да инвестира в образование и привличане на млади хора, за да развива потенциала си. Според  Петър Ганев, старши изследовател в Института за пазарна икономика г рада има нужда от още повече млади хора и таланти. Образователните показатели трябва да се подобрят, за да влезе областта в топ 3.  Това което, според Ганев трябва да се..

публикувано на 10.07.24 в 10:44

Удължават срока за прием на документи за интервенции в агроекологията

До 30 септември се удължава се срокът за предоставяне допълнителни документи за част от интервенциите в областта на агроекологията. Това предвижда публикуваният за обществено обсъждане проект на Наредба за изменение  на Наредба № 10 от 2023 г. за условията и реда за прилагане на интервенциите в областта на околната среда и климата и хуманно отношение..

публикувано на 10.07.24 в 08:24

Евтим Милошев: По Черноморието има предложения за всекиго, дори за най-капризните

По Черноморието има предложения за всекиго - и за най-капризните туристи, и за най-платежоспособните. Има великолепни места.  Това каза в предаването "Пътувай с Хоризонт" служебният министър на туризма Евтим Милошев и уточни: "Това не е благодарение само на държавата, това е благодарение на пазара, благодарение на всички хора, които са заети в..

публикувано на 07.07.24 в 14:28

Средните добиви при пшеницата и ечемика са по- ниски в сравнение с миналата година в ямболска област

Приключва прибирането на зърнената реколта в Ямболска област.  Заради засушаването добивите са по- ниски, както при ечемика, така и при пшеницата, отчитат от областната служба „Земеделие“. От декар тази година са прибрани средно по 525 кг пшеница и 560 ечемик, докато миналата година и при двете култури са били около 600 кг.  Притеснително е..

публикувано на 06.07.24 в 13:28