Кога е започнал да пише и в какво е магията на сцената-това бяха част от въпросите, които водещите на най-новото предаване на БНР-Бургас „Детско царство“ зададоха на поета и драматург Недялко Йорданов. Предаването е съвместна продукция с едноименната театрална школа на Центъра за подкрепа на личностното развитие, водена от Атанасия Петрова, а във всяко издание децата избират събеседник по основната тема.
На 15 години започнах да пиша своите първи любовни стихотворения, разказа на най-младата радио аудитория именитият бургазлия. Сподели и спомени от своето детство:
„От дете харесвах театъра. Майка ми и баща ми ме водеха на театър, когато бях 5 годишен. Като студент идвах специално от София да гледам представленията на бургаския театър. Беше великолепен театър, по-добър от всички софийски. И когато станах на 23 години, дойдох да работя в бургаския театър като драматург, после като режисьор и започнах да пиша пиеси. Първата ми пиеса се казваше „Ние не вярваме в щъркели“. Това беше пиеса за ученици. Героите са три момчета от гимназията. И едно момиче. Това бяха герои, които не вярваха в готовите истини. Имаше някой възмутени родители, учители, критици, които казваха-как може да се учи така младежта да не вярва.“
Пиесата даже беше забранена, защото съм учел децата да не вярват в илюзии, добави Недялко Йорданов и даде съвет на бъдещите актьори:
„Всеки трябва да си провери иска ли да бъде актьор, може ли без да репетира, без да играе. Това вътрешна необходимост ли е просто желание да те забележат, да се прочуеш сред своите връстници. Ако ти изпитваш вътрешна необходимост на всяка цена да си на сцената, да играеш, да се превъплътиш в някаква роля, в която никога не си представял, че можеш да бъдеш-тогава вече има смисъл, тогава ти ще станеш артист. Добрият артист може да се вживява в ролята, той да стане героя, да забрави за себе си.“
Предаването „Детско царство“ се излъчва всяка неделя от 8 до 9 часа. Може да го откриете и в you tube канала на БНР-Бургас.Бургас ще почете с поредица от събития, 147 години от своето освобождение. На 6 февруари програмата предвижда полагане на венци и цветя, изложба и празничен фолклорен концерт. На 6 февруари 1878 година под звуците на църковните камбани бургазлии с въодушевление и радост посрещат руските воини от отряда на полк. Лермонтов. След столетия на чуждо..
Бурната история на Бургаския театър в края на 50-те и началото на 60-те години, през погледа на режисьора Георги Дюлгеров предстои да бъде пресъздадена в игрален филм. В него бургазлията ще разкаже за събитията от първо лице. "Това е театъра на Вили Цанков, Леон Даниел и Юлия Огнянова. Действието се развива в Първа мъжка гимназия..
Любимият автор на Роби Уилямс и Боно пристига в Бургас, за да представи лично своята книга “Черната книга – медитации за всеки ден”, издадена на български език от Фондация „Калпатару”. Световно признатият изследовател - индолог и автор на няколко книги и филми Свами Тиртха ще се срещне с читатели в София, Бургас, Варна и Пловдив...
Трима фотографи - Венелин Тодоров, Христо Анестев и Милуш Киряков подредиха изложба на открито в Бургас в Световния ден на влажните зони , който отбелязваме днес. Експозицията може да се види на главната улица „Александровска“ до общината. Името й е „Сини хоризонти: Вдъхновения от брега“ и се организира от Фондация "Виа Понтика" в партньорство с..
Експозицията „Сини хоризонти: Вдъхновения от брега“, на Фондация "Виа Понтика" ще бъде представена днес пред сградата на Община Бургас. Изложбата е посветена на уникалната красота на бургаските езера и морския бряг, заснети през обективите на фотографите Венелин Тодоров, Христо Анестев и Милуш Киряков. Експозицията ще бъде открита в 11 часа...
7 хитови филмови заглавия гледат бургазлии в Дома на НХК от днес до 11 февруари. Филмовият маратон започва в петъчната вечер от 18 часа с „Майсторът и Маргарита“. Поради огромния интерес това е втора прожекция за нашумялата лента по романа на руския писател Михаил Булгаков. На 8 февруари любимият на няколко поколения детски образ Чебурашка също..
Първата за годината изложба беше открита в ямболската художествена галерия „Жорж Папазов“. В една от най-големите галерии в страната до края на февруари посетителите могат да разгледат над 80 творби на известни наши художници, работили през последните 120 години. Творбите в експозицията са станали част от фонда на галерията в периода 2020-2024..
Трима фотографи - Венелин Тодоров, Христо Анестев и Милуш Киряков подредиха изложба на открито в Бургас в Световния ден на влажните зони , който..
Бурната история на Бургаския театър в края на 50-те и началото на 60-те години, през погледа на режисьора Георги Дюлгеров предстои да бъде..
Бургас ще почете с поредица от събития, 147 години от своето освобождение. На 6 февруари програмата предвижда полагане на венци и цветя, изложба и..