Бургас беше домакин на поредната среща в страната, посветена на „Предизвикателствата пред читалищата днес“. Мотивът за тази среща с представители от читалищата в област Бургас са предстоящите законодатели промени и създаване на национална програма за обновяване на сградния фонд, сценичната механизация и техническото оборудване на тези средища на културата и образованието.
В днешно време читалищата в страната имат сходна дейност, но имат и много различия, особено в малките населени места и селата, каза за БНР Бургас Юрий Вълковски, изпълнителен директор на фондация „Народни читалища“ и бивш зам.-министър на културата с ресор „Читалища“:
„Целта е да съберем мнения и предложения, защото предстоят промени най-вече в Закона за народните читалища, което е записано в правителствената програма със срок до юни месец. Министерството на културата има ангажимент да внесе в Министерския съвет и съответно в Народното събрание Законопроект за изменение и допълнение на Закона за читалищата.
Организираме поредицата от срещи във всички области на България. До края на месеца ни предстоят и други семинари в Ямбол, Габрово и Шумен.
Всяка среща вади различни акценти. Навсякъде обаче има специфики, а има и разлика между селските и градски читалища, въпреки че Законът не прави разлика дали едно читалище е в голямо или малко населено място, а само влияе броят на учредителите им. Това, което чувам навсякъде е, че в селата читалищата са останали единствената останала институция. Представете си място, където няма училище, няма детска градина, медицински пункт. Те се занимават вече и със социални и здравни проблеми, представете си ги като местен омбудсман. Селските читалище приемат и обработват CV за работа, предоставят възможност за разговор с вайбър, скайп и whatsApp за връзка с техни роднини в чужбина.
Градските читалища са нещо друго, те са истинските културни средища.
Другата тема са младите хора, има ли ги в читалищата? Интересно наблюдение имам, че повече млади хора има в селата.
А що се отнася до финансирането - от една страна са намесени общините, от друга страна това са самите читалища.“
Проблемите на читалищата са много, каза областният председател на Съюза на народните читалища Кольо Николов:
„Ние няма как да решим проблемите, защото те са на институционално ниво. Тръгват от двете министерства - на културата и на финансите. Всяко едно читалище е ситуирано на определено място и общността като такава го приема или не. Ако не го приема общността, то започва да функционира като НПО. В малките населени места читалищата дори извършват и погребална дейност. В ресорното министерство това дори не са го и чували даже.
В Бургаска област има една доста добре изградена структура, която е не базата на Народните читалища. Доста добре взаимодействаме, имаме изградени и общински структури.“
Друга важна тема на тези срещи с представители на читалищата е механизмът на финансиране, както и начинът на разпределение на средствата.
Отбелязваме Международният ден в памет на жертвите на Холокоста. Тази година се навършват 80 години от освобождаването на нацисткия концентрационен лагер „Аушвиц Биркенау" в Полша. Между 1940 и 1945 г. там живота си губят повече от един милион евреи. Утре в Бургас ще се проведе конференция, част от инициативата „Толерантност срещу омразата –..
„Пеперудена прегръдка“ е филм, който разказва за Гого – пеперуденото дете, което почина в края на миналата година. А втор на лентата е Анна Йончева, тя реализира и проекта "Различните деца на България". Филмът e за 9-годишния малък голям герой, който се бори до края на дните си с болестта Булозна епидермолиза. За нея няма лечение. Всеки дори..
И през тази година социално слаби граждани в цялата страна ще получат хранителни продукти от първа необходимост по програма финансирана от Европейския съюз. През 2024 г. 16 хиляди души в Бургаско получиха такава помощ чрез местните структури на БЧК, съобщи директорът на областната организация Виолета Радева: "Програмата се управлява от..
Непрекъснато се менят местата, където се струпват отпадъци от преминаването на мигранти в Странджа. Това е много сериозен проблем, отбелязва директорът на екоинспекцията в Бургас Павел Маринов. Проблемът се контролира от общините и неправителствените организации. "Уведомяват ни, ние сме във връзка с общините и там се реагира сравнително бързо. Това са..
Промени в маршрута на автобус номер 9 обмислят от общинската фирма “Бургасбус“. Причината е, че голяма част от гражданите на „Славейков“ го използват за връзка с „Меден рудник“. Сред тях са ученици и работещи, затова в пиковите часове маршрутката е пълна с хора, обясни управителят Петко Драгнев. "Ще наситим с още един или два автобуса в пиковете..
До края на следващата седмица КНСБ ще изпрати на правителството своите предложения, които настоява да залегнат в управленската му програма. Вече са започнали разговорите на синдикалистите с отделни министри по проблемите и приоритетите по сектори. Сред исканията на КНСБ е залагането в бюджета на поне 10 процента ръст на заплатите за 2025 година. Сред..
От 12.00 до 16.00 ч. може да се включите в импровизиран ски/зимен базар в паркинг зоната към туристическия обект на Ченгене скеле. Акцент на събитието е размяната на детски зимни дрехи, ски екипировка, ски, шейни, кънки и сноуборд принадлежности и други тематични артикули. Бургазлии могат да донесат и да открият на място, всичко което е подходящо за ски..
Промени в маршрута на автобус номер 9 обмислят от общинската фирма “Бургасбус“. Причината е, че голяма част от гражданите на „Славейков“ го използват за..
„Пеперудена прегръдка“ е филм, който разказва за Гого – пеперуденото дете, което почина в края на миналата година. А втор на лентата е Анна Йончева, тя..
Георги Янакиев взе наградата „Сирак Скитник“ в категорията „Радиожурналистика“ за открояващо се журналистическо присъствие и запомнящи се изяви в ефира...