Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

237 млн. лева е бюджетът на Програмата за морско дело, рибарство и аквакултури до 2027 година /ОБНОВЕНА/

| обновено на 15.03.24 в 13:13

Комитетът за наблюдение на Програмата за морско дело, рибарство и аквакултури заседава в Бургас два дни. 

На заседанието се предвижда представянето на информация за напредъка по програмите за периода 2014-2020 г. и 2021-2027, обсъждане и одобряване на Индикативната годишна работна програма за 2024 г., както и на методологии и критерии за подбор на проекти по 7 процедури в обхвата ѝ. 


Сред критериите, обект на одобряване, са и за изпълнението на Стратегиите по подхода "Водено от общностите местно развитие". Дискутират се Националната комуникационна стратегия 2021-2027 г., както и осъществените и планирани дейности по информация и публичност по ПМДР и ПМДРА. 

"Общият бюджет, с който програмата разполага е 237 млн. лева безвъзмездна финансова помощ, която е насочена към рибарския сектор. Една от мерките е за модернизация на рибарските пристанища и лодкостоянки. За тях имаме бюджет малко над 18 млн. лева. Целите са да се улесни разтоварването на нежелания улов", каза зам.-министърът на земеделието и ръководител на Управляващия орган на Програмата доц. Деян Стратев.


Относно стойността на сумата, която ще бъде разпределена на проект, той посочи:

"Максималната стойност за един проект за модернизация на пристанище е до 8 млн. лева, а за лодкостоянки е 1 млн. лева". 

По дейност "Изграждане на капацитет и подготвителни действия в подкрепа на разработването и бъдещото изпълнение на стратегиите за водено от общностите местно развитие" приемът приключи на 20 февруари. Другите два активни приема са "Контрол и правоприлагане" и "Събиране на данни". Към момента по обявените три процедури общо са подадени 35 проектни предложения на обща стойност малко над 3 млн. лв., информира заместник-министър Стратев. 

Ние настояваме да се обърне повече внимание на лодкостоянките, подчерта Йордан Господинов от БГФИШ, който също присъства на събитието:

"Защото в момента имаме много нерегистрирани обекти, на които спират лодки и кораби. Според българското законодателство, на съоръжения, които не отговарят на изискванията за безопасност, корабите да не спират повече там. В случая повече се случва нещо такова по Северното Черноморие, отколкото по Южното. От нашата асоциация решихме да повдигнем въпроса пред общините, предлагаме дори да вземем някои от пристанищата на концесия или под наем, за да ги ремонтираме". 

По време на заседанието членовете на Комитета одобриха проекта на изменение на Индикативната годишна работна програма за 2024 г., включена в оперативната програма за морско дело и рибарство. Относно приема на документи и сроковете, Йордан Господинов обясни:

"Искахме сроковете малко да се забавят, за да имат време хората да си подготвят документите за кандидатстване. Гласувахме да има два крайни срока – сега във второто тримесечие да има прием за по-малките пристанища, а през четвъртото тримесечие да е за по-големите". 

Оперативната програма дава възможност на сектора да получи до 3 милиона лева за модернизация на риболовния флот. Господинов подчерта:

"Това е от Зелената сделка за декарбонизация, а именно вкарване на енергоизточници, които да отделят по-малко изгорели газове. Това означава подобрение на двигателите, модернизиране на обшивките, използване на такива бои, които имат по-малко триене или пък пластмасата да се смени". 

През днешния ден представители на Комитета за наблюдение на оперативната програма за морско дело е на посещение на рибарското селище "Ченгене скеле".

Чуйте повече в звуковия файл:

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Паднали клони и наводнени улици след дъжда в Бургас (ВИДЕО)

Интензивният дъжд, който за 40 минути се изсипа над Бургас, наводни улици и затрудни трафика в града.  Наводнено е кръговото кръстовище на "Трапезица" и подземната улица.  Има изтръгнати дървета, а паднали клони нанесоха материални щети върху автомобили. Екипи на пожрната и общинските фирми режат и отстраняват дървета из целия град...

публикувано на 22.07.24 в 18:48

Към момента пожарът в община Болярово е овладян и локализиран

Към момента пожарът в крайграничната община Болярово е овладян и локализиран. На място остават десетки дежурни екипи, които ще следят за обстановката. Вече са монтирани и първите фургони за хората, останали без домове. За трайното решение на жилищния проблем  местната власт ще настоява за отпускане на  средства  от държавния бюджет.   Пожарът, който..

публикувано на 22.07.24 в 17:33

В сряда тръгва от Бургас нов бус с дарения за Воден

Бургазлии продължават да събират храна, вода и техника за пострадалите във Воден. В сряда ще тръгне нов бус към боляровското село, обясни за БНР Бургас  Делчо Карабялов, който е израснал  във Воден и познава тези, които са пострадали. В неделния ден той лично занесе първите дарения. Към момента хората имат достатъчно храна, поясни той. Имат нужда..

обновено на 22.07.24 в 16:43

Удължават до края на годината проекта "Грижа в дома в община Болярово"

С още пет месеца се удължава проектът „Грижа в дома в община Болярово”.  Предоставянето на здравно-социални услуги на включените потребители  ще продължи до 1 януари 2025г.  Запазват се и осигурените 16 работни места за лични асистенти и специалисти, информират от общината.  Проектът се финансира от Европейския социален фонд+ чрез Програма..

публикувано на 22.07.24 в 15:32

АПИ: Устройствени и екологични процедури бавят ремонта на надлеза на Черноморец

За ремонт на надлеза на пътния възел Черноморец настояват от местната власт. За обекта има изготвен технически проект от април 2022 година, който предвижда основна реконструкция на пътя и ново мостово съоръжение. Предвидените дейности са част от рехабилитация на 53 км от второкласния път Бургас - Созопол – Царево. От 2018 насам се срещнахме..

публикувано на 22.07.24 в 15:26

Задръстване по АМ "Тракия" край Карнобат

За задръстване на автомагистрала „Тракия“ съобщават от полицията. Причината е разсипан чакъл в района на 343 км., в посока Бургас. Колоната от автомобили е около 2 км. След съгласуване с Областно пътно управление от пътен възел Карнобат движението към Бургас ще бъде пренасочено по главен път I-6 Карнобат – Бургас. 

публикувано на 22.07.24 в 10:19
Село Воден след пожара.

Организира се още една кампания в помощ на пострадалите от пожара във Воден

Екипът на Сдружение „Усмивка“ организира кампания за набиране на различни продукти, които биха помогнали на пострадалите в село Воден. Сред тях са дрехи, бельо, чаршафи,  хавлии,  домашни потреби, посуда, обувки, пакетирани хранителни продукти, лекарства,  минерална вода и парични средства. Акцията по събиране на средствата и продуктите..

публикувано на 22.07.24 в 09:56