Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

51 неохраняеми плажни ивици по Южното Черноморие това лято

Снимка: БГНЕС

51 плажни ивици по Южното Черноморие това лято ще останат неохраняеми. От началото на годината досега от Министерството на туризма са изпратили 3 заповеди до Областната управа в Бургас с корекция на броя на плажовете, за които няма да има наематели и концесионери.

Броят на неохраняемите плажове се променя ежегодно до средата на летния сезон. Те остават без осигурени водни спасители заради забавените процедури. Случват се и по-неприятни ситуации като дублиране на конкурсите, които провеждат Министерството на туризма и Областната управа. Така на един и същи плаж най-изненадващо се появяват две различни фирми, които са спечелили конкурси за обезпечаването на сезона с водни спасители и медицински екипи. Хаосът продължава и този сезон.

До 30 април Областната управа в Бургас следва да уточни на колко от ясните до момента 51 неохраняеми плажове по Южното Черноморие ще осигури водно спасяване.

Систематичното забавяне на процедурите от Министерството на туризма е проблем, отчита областният управител Пламен Янев.

Снимка: БГНЕС

Междувременно министерството одобри промени в Наредбата за водноспасителната дейност. Променя се работното време на спасителите и те ще започват работа вместо в 8.00 - в 9.00 часа сутринта и ще приключват в 18.30 ч., вместо в 18.00, както досега.

Измененията се отнасят и за обучението на кандидат-спасителите. Премахва се монополът на Българския червен кръст, като вече и други организации ще могат да провеждат курсовете, но БЧК се запазва като единствената изпитваща организация. Допуска се и групите да са по-малобройни от досегашния долен праг от 10 човека. При спазване на норматива курсовете може да се провеждат и за 10-ина дни, а не както досега - за повече от месец.

Според директора на БЧК Бургас - Виолета Радева, Червеният кръст има утвърдени традиции и методика за обученията. Според нея новият регламент съдържа риск да се занижи качеството на обучението на кандидатите за водни спасители.

В момента таксата на курсовете за водни спасители е 350 лв. за басейн и 420 лева за морски спасител.

Промените в Наредбата са дълго чакани от концесионерите и наемателите на плажове, защото чрез тях се разширява кръгът от възможности за обучението на водни спасители и така техният брой ще нарасне.

Проблемът с недостига на водни спасители се задълбочава от години.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ
снимката е илюстративна

През 2023 област Бургас е на трето място по преки чуждестранни инвестиции

Преките чуждестранни инвестиции (ПЧИ) в нефинансовия сектор на област Бургас към края на 2023 г. възлизат на над 2 млрд евро, информират от Териториално статистическо бюро - Югоизток. Оттам уточняват, че това  е със 7.4% повече в сравнение с 2022 година. По този показател областта се намира на трето място в страната след Пловдив и преди област София...

публикувано на 10.01.25 в 11:47

КНСБ предупредиха за вълна от протести, ако не се приеме Бюджет 2025

КНСБ предупреди, че ако бюджетът за тази година не бъде приет, може да се очаква вълна от протести. "Струва ми се, че за пореден път бюджетът става заложник на политическите интриги и на пазарлъците за кабинет - с кого и какъв формат. Двете неща трябва да са отделно. Има много важни теми, които бюджетът, ако не ги обезпечи, просто ще последват каскада..

публикувано на 09.01.25 в 17:00

Обществено обсъждане за платеното паркиране в Поморие

Обществено обсъждане на промените в Наредба №23 за условията и реда за платено и безплатно паркиране в Поморие ще се състои днес от 18.00 часа в залата на читалище „Просвета 1888“. Поводът е отменената със съдебно решение част, която се отнася до преференциалните места за паркиране. Целта на обсъждането е наредбата да бъде актуализирана за..

обновено на 09.01.25 в 15:47
Васил Велев

Работодателите искат ускорено приемане на компенсациите за тока

Работодателите приканват управляващите да ускорят приемането на програмата за компенсация на свръхвисоките цени на електроенергията и предупредиха за протест на 15 януари пред сградите на Народното събрание и Министерския съвет. Напрежението сред бизнеса расте заради скока на цените през последната година и кризата, пред която е изправена българската..

публикувано на 09.01.25 в 14:08

Евелина Пулева, БРТК: Очакваме румънските туристи да слязат и по Южното Черноморие

Увеличение на румънските туристи, след приемането на страната ни в Шеген и по суша, прогнозира Евелина Пулева, член на УС на Регионалната туристическа камара в Бургас. По думите й ранните записвания вървят много добре. Заради отворените граници, тази година се очакват повече чуждестранни гости и от Полша.  "Това, което би следвало да ни..

публикувано на 09.01.25 в 11:28

Петър Ганев: Реалистичен сценарий е от 1 януари догодина да плащаме в евро

Въпреки пълната политическа неразбория в страната  реалистичен сценарий е от 1 януари догодина да плащаме в евро,  смята Петър Ганев, старши изследовател в Института за пазарна икономика. " Много е вероятно да изпълним наистина до дни ценовия критерий. Ще го изпълни икономиката на България, а не правителството", каза Ганев по по повод думите на..

публикувано на 09.01.25 в 09:48

Росинка Бъчварова: Очаквам поскъпване на горивата с 2-3%

Нестабилен пазар на горива в началото на годината отчитат в бранша. Поскъпването на едро на дизела и бензина все още не е отразено в цените на бензиностанциите. Експерти прогнозират това да се случи до няколко дни.  Само за първите дни на годината цените на едро на дизела са скочили с  6-7 ст., а на бензина с около 4-5 ст., каза Росинка..

публикувано на 09.01.25 в 09:15