Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

51 неохраняеми плажни ивици по Южното Черноморие това лято

Снимка: БГНЕС

51 плажни ивици по Южното Черноморие това лято ще останат неохраняеми. От началото на годината досега от Министерството на туризма са изпратили 3 заповеди до Областната управа в Бургас с корекция на броя на плажовете, за които няма да има наематели и концесионери.

Броят на неохраняемите плажове се променя ежегодно до средата на летния сезон. Те остават без осигурени водни спасители заради забавените процедури. Случват се и по-неприятни ситуации като дублиране на конкурсите, които провеждат Министерството на туризма и Областната управа. Така на един и същи плаж най-изненадващо се появяват две различни фирми, които са спечелили конкурси за обезпечаването на сезона с водни спасители и медицински екипи. Хаосът продължава и този сезон.

До 30 април Областната управа в Бургас следва да уточни на колко от ясните до момента 51 неохраняеми плажове по Южното Черноморие ще осигури водно спасяване.

Систематичното забавяне на процедурите от Министерството на туризма е проблем, отчита областният управител Пламен Янев.

Снимка: БГНЕС

Междувременно министерството одобри промени в Наредбата за водноспасителната дейност. Променя се работното време на спасителите и те ще започват работа вместо в 8.00 - в 9.00 часа сутринта и ще приключват в 18.30 ч., вместо в 18.00, както досега.

Измененията се отнасят и за обучението на кандидат-спасителите. Премахва се монополът на Българския червен кръст, като вече и други организации ще могат да провеждат курсовете, но БЧК се запазва като единствената изпитваща организация. Допуска се и групите да са по-малобройни от досегашния долен праг от 10 човека. При спазване на норматива курсовете може да се провеждат и за 10-ина дни, а не както досега - за повече от месец.

Според директора на БЧК Бургас - Виолета Радева, Червеният кръст има утвърдени традиции и методика за обученията. Според нея новият регламент съдържа риск да се занижи качеството на обучението на кандидатите за водни спасители.

В момента таксата на курсовете за водни спасители е 350 лв. за басейн и 420 лева за морски спасител.

Промените в Наредбата са дълго чакани от концесионерите и наемателите на плажове, защото чрез тях се разширява кръгът от възможности за обучението на водни спасители и така техният брой ще нарасне.

Проблемът с недостига на водни спасители се задълбочава от години.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Островът празнува с хоро, плувен маратон и концерти

С богата празнична програма остров Света Анастасия ще отбележи 10 години от обявяването му за туристическа дестинация. В продължение на 4 дни ще има концерти, изложба, поетично четене и още изненади. Островът празнува на 15 август, защото църквата там носи името „Успение Богородично“. Сред новите акценти ще са п луване край..

публикувано на 08.08.24 в 09:30
Проф. Мария Нейкова (в средата) представя решенията на областната епизоотична комисия след заседанието ѝ.

Забраняват пазарите и изложбите на овце и кози в Бургас заради огнищата на чума в Гърция и Румъния

Забранява се провеждането на пазари, изложби или други събирания на овце и кози, смесването на стада и нерегламентираното движение на дребните преживни животни в област Бургас. Това са част от превантивните мерки, които реши да приложи областната епизоотична комисия в изпълнение на заповед на директора на Българската агенция по безопасност на храните д-р..

обновено на 07.08.24 в 18:03

Едномилионният пътник на Летище Бургас е от Лондон

Летище Бургас посрещна днес своя едномилионен пътник. Той е  Пол Камерън, от Лондон. Това е поредното му посещение в България, но за първи път е в Бургас. Научил е за България от реклама, а семейната почивка, която е планувал е едноседмична ваканция в малко населено място, близо до Велико Търново.  Два дни по-късно в сравнение с миналата..

публикувано на 07.08.24 в 14:30

Представители на туристическия бранш:Предложеният гаранционен фонд отваря вратата за сивия сектор

Предложеният от Министерството на туризма гаранционен фонд отваря широко вратата за сивия сектор, създава възможност за въвеждане в заблуждение на потребителите, изкривява пазара и поставя в неравностойно  положение туроператорите, организатори на туристически пътувания. Около това становище се обединиха три от работодателските организации – Обединение..

публикувано на 06.08.24 в 16:57

Н.Недялков:Наредбата за движение на стоките с висок фискален риск е лобистка

Лозарите бяха първите, които протестираха срещу Наредбата за движение на стоките с висок фискален риск. Сега протести са готови да направят и производителите на плодове и зеленчуци. Представители на техни организации изпратиха отворено писмо до различни държавни институции, в което настояват за промени в наредбата.Според стопаните, тя ще..

публикувано на 06.08.24 в 15:24

Въвежда се нов режим на косене за земеделците

Министерството на земеделието въвежда нов режим на косене за земеделците. Заради пожарите в страната беше наложена пълна забрана на косенето на трева и машинното почистване на храсти в периода от 18 юли до 18 август, сега е издадена  нова Заповед, според която забраната за косене важи само за часовия диапазон от 10:00 до 18:00 часа. Промяната е..

публикувано на 06.08.24 в 13:35
Архив

Създават Туристически гаранционен фонд при фалити на туроператори

Министерство на туризма публикува за обществено обсъждане промени в Закона за туризма, които касаят създаването на Туристически гаранционен фонд. Предлагат се промени в националното законодателство, свързани с транспонираната в него през 2018 г. Директива на Европейския парламент и на Съвета от 25 ноември 2015 година относно пакетните туристически..

публикувано на 06.08.24 в 10:32