Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Археологическите разкопки може да забавят проекта за автогара в Созопол

Средновековен некропол откриха при разкопки на мястото на бъдещата автогара в Созопол в началото на април. Обектът се намира в местността „Провлак“ между стария и новия град. Именно добрата локация е причина мястото да бъде избрано за изграждането на автогара. Проектът обаче се отлагаше от около две години, заради съгласувателната процедура с Националния институт за недвижимо културно наследство и Министерството.  Сега се очаква проектът да се забави и да се преработи. 

По време на процедурите по съгласуване, от Община Созопол тогава настояваха да бъде извършено археологическо наблюдение, а не разкопки. Причината беше, че именно първия метод бе избран при изграждането на търговски обект, който се намира в близост. От Националния институт и Министерството обаче избраха да бъдат извършени археологически разкопки. С новите открития се очаква проектът за автогарата да се забави и оскъпи. "Естествено, че може да се забави с оглед на това, което ще се намери. Ние имаме алтернативи. Моето мнение и на хората, които са от моя екип е, че на автогарата там й е мястото. Дали според това, което се намери като археологически ценности, това ще бъде позволено или не, вече е друг въпрос, посочи кметът на Созопол Тихомир Янакиев. 

Като алтернативен терен за изграждането на автогарата се обмисля кв. „Мисаря“. "Свързано е с много повече разходи и с много повече организация. Бяхме тръгнали да работим за автогара в кв. "Мисаря". Най-малкото самата липса на пътна свързаност между околовръстния път и парцела за автогара, вкарването на автомобилния трафик по ул. "Одеса" е ужасно. Ние трябва да се борим първо, за да направим една свързаност до околовръстния път. Второ, трябва да се борим да направим веднага с построяването на автогарата, ако е там, вътрешноградски транспорт. Това е свързано с допълнителни инвестиции, с обезпеченост на шофьори, монтьори, с депо, което трябва да приюти всички превозни средства. С разработване на допълнителни маршрути за транспортна схема. Всичко това е свързано с много разходи, с много логистични проблеми. Парцелът там е много по-голям и предполага да се изгради транспортен хъб, а не само автогара", обясни кметът. 

Другият вариант е проектът за автогарата да бъде преработен, като в него бъдат включени и новите находки. "Ако археологическите разкопки предполагат експонирането на това, което се намери там, ние ще го направим. Има археологически обект, който се намира в подземния паркинг на стадион Арена Созопол. там са намерили археологически обекти и въпреки всичко строежът е продължил", допълни Янакиев. 

До този момент на терена са открити каменна постройка, за която се предполага, че е жилище от 12-13 в. В пласта над нея са намерени два оловни печата от 13 в. с изображения на светци. Разкрити са и 10 погребения. По план археологическите проучвания трябва да приключат в началото на юни, ако има забавяне – те ще бъдат възобновени през септември.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Възобновяват работата по създаването на Гаранционен фонд

От началото на септември министърът на туризма Евтим Милошев ще възобнови дейността на работната група, която подготвя промените в Закона за туризма, свързани със създаването на Гаранционен фонд. Новата структура трябва да защитава потребителите при фалити на туроператорски компании и предизвика възраженията на браша, който заплаши с протести...

публикувано на 29.08.24 в 17:24

Община Приморско отчита рекорден ръст от 30 % в края на сезона

Община Приморско отчита ръст от 20-30 % в края на сезона. Българският турист преобладава тази година, но имаме и от Чехия, Словакия и Полша, каза кметът на морската община Иван Гайков: „Не се наблюдават толкова чуждестранни туристи, заради затруднението с полетите на летище Бургас. Доста по-трудно става да задържим интереса на..

публикувано на 29.08.24 в 08:10

Старинен Несебър привлича над 30 хиляди туристи дневно

30 хиляди български и чуждестранни туристи посещават Старият Несебър ежедневно, съобщават от общината. Множеството туристи са привлечени не само от красивата и изключително въздействаща стара част и нейното архитектурното наследство, но и от прочутата атмосфера на полуострова, и богатата и разнообразна културна програма, която Община Несебър организира..

публикувано на 28.08.24 в 15:46

Очаква се поевтиняване на газа с по-малко през септември

Очаква се следващия месец природният газ да поевтинее леко, с по-малко от предвидените 2 процента. Това стана ясно по време на общественото обсъждане за цените на синьото гориво. Изпълнителнителният директор на "Булгаргаз" Веселин Синабов обясни, че промяната се налага, тъй като предложените от тях цени са били по-ниски от тези на нидерландската борса и..

публикувано на 28.08.24 в 15:01

Ще гласува ли Общинският съвет финансова помощ за МИРГ Бургас-Камено

35 000 лева са нужни от юли до края на годината за финансовото обезпечаване на сдружението „Местна инициативна рибарска група Бургас-Камено“, в което е член и Община Бургас. Средствата са нужни за запазване на структурата като такава, както и на административния капацитет до началото на новата Стратегия за местно развитие. Кой ще получава парите..

публикувано на 28.08.24 в 13:55

Проект: 1077 лева минимална заплата от Нова година

От 1 януари идната  година минималната заплата за страната ще бъде 1077 лева вместо досегашните 933 лева.  Това предвижда проект на правителствено постановление, публикуван за обществено обсъждане. Новият размер е определен съгласно разпоредбите на Кодекса на труда и е 50 процента от средната заплата за период от 12 месеца. По закон новата минимална..

публикувано на 28.08.24 в 08:19
Слънчев бряг

Хотелиер за сметките за ток: Ако ЕК каже "не" на компенсациите, твърдо протести!

"Сега трябва да чакаме. Това чакане за нас е много неприятно, защото вече плащаме тези сметки и се чудим защо трябва да ги плащаме сега." Това обясни пред БНР Веселин Налбантов, заместник-председател на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация, във връзка с временно замразения протест срещу високите цени на тока в очакване на..

публикувано на 27.08.24 в 12:24