Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Археологическите разкопки може да забавят проекта за автогара в Созопол

Средновековен некропол откриха при разкопки на мястото на бъдещата автогара в Созопол в началото на април. Обектът се намира в местността „Провлак“ между стария и новия град. Именно добрата локация е причина мястото да бъде избрано за изграждането на автогара. Проектът обаче се отлагаше от около две години, заради съгласувателната процедура с Националния институт за недвижимо културно наследство и Министерството.  Сега се очаква проектът да се забави и да се преработи. 

По време на процедурите по съгласуване, от Община Созопол тогава настояваха да бъде извършено археологическо наблюдение, а не разкопки. Причината беше, че именно първия метод бе избран при изграждането на търговски обект, който се намира в близост. От Националния институт и Министерството обаче избраха да бъдат извършени археологически разкопки. С новите открития се очаква проектът за автогарата да се забави и оскъпи. "Естествено, че може да се забави с оглед на това, което ще се намери. Ние имаме алтернативи. Моето мнение и на хората, които са от моя екип е, че на автогарата там й е мястото. Дали според това, което се намери като археологически ценности, това ще бъде позволено или не, вече е друг въпрос, посочи кметът на Созопол Тихомир Янакиев. 

Като алтернативен терен за изграждането на автогарата се обмисля кв. „Мисаря“. "Свързано е с много повече разходи и с много повече организация. Бяхме тръгнали да работим за автогара в кв. "Мисаря". Най-малкото самата липса на пътна свързаност между околовръстния път и парцела за автогара, вкарването на автомобилния трафик по ул. "Одеса" е ужасно. Ние трябва да се борим първо, за да направим една свързаност до околовръстния път. Второ, трябва да се борим да направим веднага с построяването на автогарата, ако е там, вътрешноградски транспорт. Това е свързано с допълнителни инвестиции, с обезпеченост на шофьори, монтьори, с депо, което трябва да приюти всички превозни средства. С разработване на допълнителни маршрути за транспортна схема. Всичко това е свързано с много разходи, с много логистични проблеми. Парцелът там е много по-голям и предполага да се изгради транспортен хъб, а не само автогара", обясни кметът. 

Другият вариант е проектът за автогарата да бъде преработен, като в него бъдат включени и новите находки. "Ако археологическите разкопки предполагат експонирането на това, което се намери там, ние ще го направим. Има археологически обект, който се намира в подземния паркинг на стадион Арена Созопол. там са намерили археологически обекти и въпреки всичко строежът е продължил", допълни Янакиев. 

До този момент на терена са открити каменна постройка, за която се предполага, че е жилище от 12-13 в. В пласта над нея са намерени два оловни печата от 13 в. с изображения на светци. Разкрити са и 10 погребения. По план археологическите проучвания трябва да приключат в началото на юни, ако има забавяне – те ще бъдат възобновени през септември.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Унгарската MOL иска да купи рафинерията на „Лукойл“ в Бургас

Унгарската MOL иска да купи рафинерията „Лукойл-Нефтохим“. Това заяви унгарският премиер Виктор Орбан, предаде БГНЕС. Новината беше съобщено лично от унгарския премиер, ден след посещението му в България, където той имаше срещи с президента Румен Радев и лидера на най-голямата парламентарна партия ГЕРБ-СДС Бойко Борисов. MOL е единственият кандидат от..

публикувано на 22.12.24 в 12:45

Храните поскъпват предпразнично

Почти всички основни хранителни продукти, плодове и зеленчуци поскъпват на борсите у нас, показват данните от тазседмичния бюлетин на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата. Цената на кравето сирене пада с 1,3 на сто до 11,58 лева за килограм, а на кашкавала тип "Витоша" се вдига с 0,1 на сто до 17,39 лева за килограм. Киселото мляко (3 и..

публикувано на 22.12.24 в 09:30

Разглеждат проектобюджета в ресорната комисия на НС на 7 януари

Проектобюджетът и данъчните закони ще бъдат разгледани в ресорната парламентарна комисия на 7 януари догодина, показва справка на БНР на сайта на парламента. В петък - т.е. в последния си работен ден за 2024 година, депутатите одобриха състава на бюджетната комисия, но не избраха председател. Репортерът Марта Младенова информира, че в..

публикувано на 22.12.24 в 08:30

Близо 17 600 са свободните работни места в цялата страна

Близо 17 600 са свободните работни места в цялата страна, сочат предварителните данни на Националния статистически институт към края на третото тримесечие на годината. Те са с почти 1000 позиции по-малко в сравнение с края на второто тримесечие.  Преди дни от Агенцията по заетостта съобщиха, че сред най-търсените професии са персонал, полагащ грижи за..

публикувано на 21.12.24 в 16:45

ПП: Новата година започва без бюджет след отказ на МФ да внесе удължителен закон за Бюджет 2024

Държавата ще започне новата 2025 г. без държавен бюджет, след като Министерството на финансите отказа да внесе в парламента проект на закон за удължаване на действието на бюджета за 2024 г., съобщават от пресцентъра на "Продължаваме Промяната". От ПП отбелязват, че след сформирането на парламентарната Комисия по бюджет и финанси, е било внесено искане..

публикувано на 20.12.24 в 15:29

Такса смет и данък сгради се увеличават в Бургас

Общинският съвет прие изменение на такса смет и данък сгради в Бургас. През 2025 година такса битови отпадъци вече ще е не 1,3 промила, а 2 промила.  Данък-сгради ще е около 30%. Увеличават се туристическият данък, наемите на някои от общинските зали, както и някои от административните услуги.  Част от мотивите за повишението са инфлацията,..

публикувано на 20.12.24 в 13:08
снимката е илюстративна

Д-р Петър Пачев, БАБХ: Овцете в Сигмен най-вероятно са болни от Меди-Висна

Българската агенция по безопасност на храните е запозната със случая в карнобатското село Сигмен, където собственикът на животновъдна ферма Веселин Янев днес алармира, че животните му са заразени със смъртоносна болест, но официалните власти не вземат мерки срещу разпространението й.  Сигналът за завишена смъртност в стадото с 1823 овце е подаден на..

обновено на 19.12.24 в 19:40