Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рибари протестираха срещу забраната за улов на бяла мида

Безпрецедентна забрана за улов на бяла мида променена от един на три месеца предизвика недоволството на рибари и рибопреработвателни предприятия по Южното Черноморие. Забраната влиза в сила от 1-ви май. Днес близо 100 представители на бранша от Южното Черноморие протестираха пред сградата на Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури в Бургас с искане за отмяна на заповедта. Те твърдят, че размножителният период на бялата мида е приключил и забраната е неоснователна. .В жалба до Министерството на земеделието и храните те са изпратили исканията си.

Заповедта забраняваща улова на бяла мида от 1-ви май до 31-и юли е публикувана на сайта на Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури. Тя е издадена на 16-и април от служебния министър на земеделието и храните Георги Тахов. Протестиращите рибари искат отмяна на заповедта:

"Целта на забраната е единствено да фалират няколко преработвателни предприятия, които са занимават с улов, преработка и износ. За да разпуснат всички тези хора в неплатена отпуска."

"Четири месеца ние да не работим, точно когато всъщност ни е пазара. Угаждат в момента на една фирма от Варна, която си назначи директор на ИАРА. Те се занимават с рапани, а те се хранят основно с бяла мида."


Заповедта може да бъде обжалвана по съдебен ред, казаха от ръководството на ИАРА. 

"В момента тече срокът за обжалване. Тя може да бъде жалена по административен път. Ако съответният съд прецени, че е незаконосъобразна - ще бъде отменена", каза зам.-директорът Христо Панайотов.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Спектакълът „Ботушът“ пресъздава събитията от Народния съд

Варненският драматичен театър представя в Бургас спектакъла „Ботушът“. Младият драматург Лило Петров е пресъздал  емоционален прочит на събитията от българската история, свързани с народния съд   Постановката се поставя 35 години след смяната на режима в България и 80 години след т.нар. Народен съд - извънреден съд, действал в Царство България в..

публикувано на 06.03.25 в 11:30

Авариен ремонт в Созопол променя движението на превозни средства

Започва от днес авариен ремонт на ул.„Стара планина“ в участъка от ул. „Републиканска“ до ул. „Каваци“. За времето на ремонтните дейности, алтернативният маршрут ще преминава през ул. „Одеса“ и ул. „Бузлуджа“, а излизането ще става през ул. „Люлин“. Това съобщава Община Созопол. От администрацията предупреждават гражданите да не паркират своите..

публикувано на 06.03.25 в 09:54

Предвижда се разширение на Синята зона в Поморие

Инвестиционни намерения, продажба на имоти, концесионен интерес към минерални водоизточници и разкриване на нови работни места в бъдещ Спа комплекс в село Медово. Това са само част от докладните, които ще разгледат днес общинските съветници в Поморие. Предвидено е местният парламент да разреши на общината ремонт и реконструкция на бившата сграда..

публикувано на 06.03.25 в 09:14

Четвърти бойкот на големите търговски вериги и втори срещу банките

Четвърти бойкот на големите търговски вериги е обявен за днес, а срещу банките е за втори път. Според бившия омбудсман Мая Манолова, масовото намаление в супермаркетите през миналия четвъртък е пряк резултат от бойкота. 70% от всичко, което беше продадено в този ден, беше на промоция, докато в Западна Европа делът на промоционалните стоки обикновено е..

публикувано на 06.03.25 в 08:48

Депутатите одобриха на първо четене бюджетната рамка за годината

Държавният бюджет за годината бе одобрен на първо четене от Парламента на заседание, продължило до късно през нощта.  Финансовата рамка за годината предвижда рекордно ниво на разходите и приходите, съответно близо 97 млрд. и над 90 млрд. лева. Заложеният дефицит е 6,4 млрд. лева, или 3% от брутния вътрешен продукт. По-рано депутатите гласуваха на..

публикувано на 06.03.25 в 08:19

Поредна благотворителна кампания на доброволци в Ямбол

В Ямбол  доброволците от сдружение „Бъди човек“ започват поредната си благотворителна кампания. В навечерието на Великден те ще предоставят хранителни продукти на повече от 300 самотни възрастни и семейства в неравностойно положение. Кампанията се организира три пъти годишно в навечерието на големите християнски празници – Възкресение..

публикувано на 06.03.25 в 07:15

Приоритетите за българите: здравето, пътищата, пенсиите

Здравеопазването е приоритет за абсолютно всички социални, демографски и електорални групи, като единствено при хората над 65 г. е изместено от желанието за ръст на пенсиите. Според абсолютното мнозинство от българите, 57%, най-значително увеличение на средствата в Бюджет 2025 трябва да има за здравеопазване. Това показва  национално представително..

публикувано на 05.03.25 в 17:00