Добра реколта от странджански манов мед отчитат пчелари тази година. Продажбите са на цените от миналата година и няма да се повишават, казват в бранша. Оттам се надяват да продадат добитите количества и да се отвори пазарът в чужбина.
В Странджа по-добра реколта отчитат както на обикновения манов мед, така и на защитената марка.
"Успяхме да направим едно добро вадене около 10-12 кг. от кошер. Второто вадене бе около 5-6 до 10 кг в зависимост от това къде се намира пчелинът", каза председателят на пчеларско сдружение "Странджански манов мед" Манол Тодоров. Той обясни, че ново вадене няма да има заради високите температури.
Буркан от 740 грама странджански манов мед със сертификат за защитено наименование за произход се продава за 20 лева. Същото количество в класическия му вариант е 15-16 лева. От него обаче има останали количества от миналата година. Това става на фона на огромен внос на мед от чужбина, казва Тодоров и прогнозира:
"В близките един-два месеца считам, че пазарът на мановия мед ще се раздвижи. Смятам, че медът от био и защитеното наименование за произход ще бъде реализиран, както и останалото количество също би трябвало да бъде реализирано".
За да се отпуши пазарът от бранша настояват да се промени наредба №26 и да се даде възможност на пчеларите със защитено наименование за произход свободно да търгуват в страни-членки на ЕС и трети страни.
Разкриването на музей и лаборатория на странджанския манов мед в Царево ще се отрази добре на бранша и на туризма в региона, считат в гилдията. От там вече са предприели стъпки по регистрация на втори продукт в ЕС – странджански цветен пчелен прашец.
"Някой ден ще регистрираме и прашецът като защитена марка и тогава туристите от цял свят ще идват в Царево, за да видят, да дегустират и да си закупят един истински продукт. Целта е да се изследва от една страна медът на място, от друга страна да привлечем повече хора, които да дойдат в Царево и да видят електропроводимостта, полените", подчертава Тодоров.
Предвижда се музейната експозиция за пчеларството и мановия мед да бъде в Общинския исторически музей. Научната лаборатория пък ще изследва ползите от мановия мед на територията на общината. Разкриването им е по договор, подписан от кмета Марин Киров и ръководителят на Центъра за върхови постижения "Наследство.бг" към СУ "Св. Климент Охридски" проф. Иван Илчев.
Повече чуйте в интервюто с Манол Тодоров в звуковия файл:Преките чуждестранни инвестиции (ПЧИ) в нефинансовия сектор на област Бургас към края на 2023 г. възлизат на над 2 млрд евро, информират от Териториално статистическо бюро - Югоизток. Оттам уточняват, че това е със 7.4% повече в сравнение с 2022 година. По този показател областта се намира на трето място в страната след Пловдив и преди област София...
КНСБ предупреди, че ако бюджетът за тази година не бъде приет, може да се очаква вълна от протести. "Струва ми се, че за пореден път бюджетът става заложник на политическите интриги и на пазарлъците за кабинет - с кого и какъв формат. Двете неща трябва да са отделно. Има много важни теми, които бюджетът, ако не ги обезпечи, просто ще последват каскада..
Обществено обсъждане на промените в Наредба №23 за условията и реда за платено и безплатно паркиране в Поморие ще се състои днес от 18.00 часа в залата на читалище „Просвета 1888“. Поводът е отменената със съдебно решение част, която се отнася до преференциалните места за паркиране. Целта на обсъждането е наредбата да бъде актуализирана за..
Работодателите приканват управляващите да ускорят приемането на програмата за компенсация на свръхвисоките цени на електроенергията и предупредиха за протест на 15 януари пред сградите на Народното събрание и Министерския съвет. Напрежението сред бизнеса расте заради скока на цените през последната година и кризата, пред която е изправена българската..
Увеличение на румънските туристи, след приемането на страната ни в Шеген и по суша, прогнозира Евелина Пулева, член на УС на Регионалната туристическа камара в Бургас. По думите й ранните записвания вървят много добре. Заради отворените граници, тази година се очакват повече чуждестранни гости и от Полша. "Това, което би следвало да ни..
Въпреки пълната политическа неразбория в страната реалистичен сценарий е от 1 януари догодина да плащаме в евро, смята Петър Ганев, старши изследовател в Института за пазарна икономика. " Много е вероятно да изпълним наистина до дни ценовия критерий. Ще го изпълни икономиката на България, а не правителството", каза Ганев по по повод думите на..
Нестабилен пазар на горива в началото на годината отчитат в бранша. Поскъпването на едро на дизела и бензина все още не е отразено в цените на бензиностанциите. Експерти прогнозират това да се случи до няколко дни. Само за първите дни на годината цените на едро на дизела са скочили с 6-7 ст., а на бензина с около 4-5 ст., каза Росинка..
Преките чуждестранни инвестиции (ПЧИ) в нефинансовия сектор на област Бургас към края на 2023 г. възлизат на над 2 млрд евро, информират от Териториално..