Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Добра реколта от странджански манов мед, пчеларите запазват цените

Откриването на музей и лаборатория в Царево ще се отрази добре на бранша и туризма

Снимка: Фейсбук, община Царево

Добра реколта от странджански манов мед отчитат пчелари тази година. Продажбите са на цените от миналата година и няма да се повишават, казват в бранша. Оттам се надяват да продадат добитите количества и да се отвори пазарът в чужбина. 

В Странджа по-добра реколта отчитат както на обикновения манов мед, така и на защитената марка.

"Успяхме да направим едно добро вадене около 10-12 кг. от кошер. Второто вадене бе около 5-6 до 10 кг в зависимост от това къде се намира пчелинът", каза председателят на пчеларско сдружение "Странджански манов мед" Манол Тодоров. Той обясни, че ново вадене няма да има заради високите температури.


Буркан от 740 грама странджански манов мед със сертификат за защитено наименование за произход се продава за 20 лева. Същото количество в класическия му вариант е 15-16 лева. От него обаче има останали количества от миналата година. Това става на фона на огромен внос на мед от чужбина, казва Тодоров и прогнозира:

"В близките един-два месеца считам, че пазарът на мановия мед ще се раздвижи. Смятам, че медът от био и защитеното наименование за произход ще бъде реализиран, както и останалото количество също би трябвало да бъде реализирано".

За да се отпуши пазарът от бранша настояват да се промени наредба №26 и да се даде възможност на пчеларите със защитено наименование за произход свободно да търгуват в страни-членки на ЕС и трети страни.


Разкриването на музей и лаборатория на странджанския манов мед в Царево ще се отрази добре на бранша и на туризма в региона, считат в гилдията. От там вече са предприели стъпки по регистрация на втори продукт в ЕС – странджански цветен пчелен прашец.

"Някой ден ще регистрираме и прашецът като защитена марка и тогава туристите от цял свят ще идват в Царево, за да видят, да дегустират и да си закупят един истински продукт. Целта е да се изследва от една страна медът на място, от друга страна да привлечем повече хора, които да дойдат в Царево и да видят електропроводимостта, полените", подчертава  Тодоров.

Предвижда се музейната експозиция за пчеларството и мановия мед да бъде в Общинския исторически музей. Научната лаборатория пък ще изследва ползите от мановия мед на територията на общината. Разкриването им е по договор, подписан от кмета Марин Киров и ръководителят на Центъра за върхови постижения "Наследство.бг" към СУ "Св. Климент Охридски" проф. Иван Илчев.

Повече чуйте в интервюто с Манол Тодоров в звуковия файл:
По публикацията работи: Нина Рангелова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Продължават мащабните проучвания на тракийския комплекс Бегликташ

Добре дошли в Приморско – едно от най-обичаните и посещаваните курортни градчета по българското Черноморие, място, където много българи избират да прекарат лятната си ваканция. Заливите там са идеални за слънчеви бани още от началото на лятото и чак до късно през есента. Характерният фин пясък и плитка вода по плажовете правят мястото..

публикувано на 13.08.24 в 11:03

Имаме 14 дни да потърсим правата си за некачествена туристическа услуга

Потребителите имат право да предявят рекламация за некачествена туристическа услуга до 14 дни от установяване на несъответствието с договореното. Това припомни основателят на онлайн платформата „Ние, потребителите“ Габриела Руменова. Поводът е сигнал на дама, която си е запазила настаняване в хотел на Българското Черноморие чрез туристическа..

публикувано на 13.08.24 в 08:41

Ветеринари: Рискът от чума по животните в общините Елхово и Болярово е изключително висок

Рискът от разпространение на чума по дребните преживни животни в крайграничните общини Елхово и Болярово е изключително висок, отчитат ветеринарните специалисти в Ямболска област. През 2018 година в района бяха унищожени над 3300 овце и кози.  В Турция, за разлика от Гърция и Румъния,  няма официално обявени огнища  на чума по дребните преживни..

публикувано на 13.08.24 в 07:41
Павлина Илиева

Законопроект в туризма отваря не една, а две врати за сива икономика

Законопроектът за изменение на Закона за туризма отваря не една, а две врати за сива икономика - предупреди председателят на "Обединение за туризма" Павлина Илиева в интервю за БНР Бургас.  Основната цел на внесения от ресорното министерство проект е създаването на гаранционен фонд в туризма , чрез който да бъдат обезщетявани клиентите при..

публикувано на 12.08.24 в 17:50
Созопол

Най-високите местни данъци в България плащат общини по Южното Черноморие

Най-високите местни данъци у нас се събират в общини по Южното Черноморие и в областните центрове - показва картата на индекса на местна данъчна тежест за 2024 г., изготвен от Института за пазарна икономика. Най-високият е в Созопол - 71,40 при максимален 100. Следват Приморско, Средец и Поморие. Четвъртата община е Варна , чийто индекс е 64,59...

публикувано на 12.08.24 в 14:53

БДЖ пуска още нови вагони от Германия с бързия влак София-Бургас

БДЖ пуска от днес в движение още от новодоставените германски вагони. Те ще влязат в съставите на бързия влак "Чайка", който  пътува по направлението София-Бургас-София през Подбалканската линия. Вагоните ще бъдат композирани във влака, който заминава от Централна гара София в 16:30 ч. и пристига в Бургас в 22:45 ч. В обратното направление влакът..

публикувано на 12.08.24 в 07:45
Снимката е илюстративна

Започва прием на проекти за скрапиране на риболовни кораби

Стартира прием на проекти за скрапиране на риболовни кораби по Програмата за морско дело, рибарство и аквакултури 2021-2027.  Бюджетът на процедурата е на стойност 6,9 млн. лв. безвъзмездна финансова помощ, като от тях 4,8 млн. лв. са средства от Европейския фонд за морско дело, рибарство и аквакултури и 2,1 млн. лв. са национално съфинансиране...

публикувано на 10.08.24 в 11:45