Повече от половината от работодателите в страната няма да наемат нови служители през следващите шест месеца според седмото национално проучване на Българската конфедерация по заетостта (БКЗ). Тридесет и два процента от анкетираните 1197 компании не очакват промяна в числеността на заетите, докато 24% прогнозират да наемат нови служители. Други 20% планират намаление на персонала, а 24% не са сигурни дали ще разширяват или свиват екипите си между октомври 2024 г. и март 2025 г. Така нетният коефициент на заетостта — разликата между работодателите, които планират да намалят работната сила, и тези, които прогнозират да я увеличат, е +4%, или намаление с 12 процентни пункта спрямо предишното шестмесечие и спад с 6 процентни пункта в сравнение със същия период на 2023 г.
„Българските работодатели преживяват изключително трудни времена и това обяснява скромната им прогноза от +4% — най-ниската от началото на изследването. Тя несъмнено е повлияна от неблагоприятните макроикономически и геополитически фактори, но според нашите наблюдения основната причина, поради която плановете им за развитие ще „буксуват“, е продължителната липса на достатъчно хора и липсата на политическа стабилност в страната“, коментира Надя Василева, председател на БКЗ.
Седем от дванадесетте индустрии, включени в проучването, регистрират по-слаби прогнози за наемане на нови служители през следващите шест месеца, като в сравнение с предишния изследван период най-голям спад отчитат секторите „Информационни технологии“ (понижение от 5 процентни пункта) и „Търговия на едро и дребно“, „Финансови и застрахователни дейности, недвижими имоти и бизнес услуги“ и „Хотелиерство и ресторантьорство“, в които плановете на работодателите намаляват с 3 процентни пункта.
„Особено обезпокоителен е спадът от два процентни пункта в сектор „Производство“, в който има над 500 хиляди заети. Намалението, от една страна, означава, че част от служителите ще загубят работата си, а, от друга, че предприятията не могат да намерят нужните кадри. Това отново ни връща в изходна точка А — липсата на стабилно правителство, което да вземе адекватни мерки по отношение на подготовката на тези кадри в комбинация с вноса им от трети страни“, допълни Надя Василева.
В същото време работодателите от четири сектора споделят по-силни планове за наемане на служители в сравнение с предишния изследван период. Увеличението е най-голямо в секторите „Транспорт, складиране и комуникации“ и „Строителство“, където нетният коефициент на заетостта достига съответно +14% и +12%, следвани от „Публичен и социален сектор“ и „Електричество, газ и вода“ с нетен коефициент на заетостта от +7% и +3%. Прогнозата на работодателите в „Аутсорсинг“ сектора намалява с 1 процентен пунт и достига коефициент на заетостта от +12%, в сектор „Добивна промишленост“ коефициентът на заетост от -1% не търпи промяна, а в сектор „Селско, горско и рибно стопанство“ намалява с 2 процентни пункта.
По отношение на отделните региони единствено плановете на работодателите в София и Русе да наемат нови служители през следващите шест месеца регистрират увеличение и достигат нетни коефициенти на заетостта от +74% и +2%. В сравнение с предишния изследван период прогнозите на работодателите във Варна и Бургас намаляват със съответно 3 и 6 процентни пункта, докато нетният коефициент на заетостта в Пловдив от +11% остава същият.Община Карнобат все още очаква от държавата пари, за да се разплати с фирмата-изпълнител на ремонта на гаровия площад, каза кмета Георги Димитров. Държавата бави плащания по ключови проекти в Карнобат "Получихме един аванс от 180 хил. лева с ДДС, а площада е пред завършване. Фирмата направи искане за междинно плащане, около 350 хил...
Остават осем работни дни, в които родителите могат да ползват данъчните облекчения за деца или за деца с увреждания през работодателя си. За целта е необходимо да заявят желанието си пред него, като подадат съответната декларация до 31 декември 2024 г. В този случай работодателят може да възстанови данъка в срок до края на януари 2025 г. Размерите на..
И през 2023 г. българите бяха с една от най-слабите възможности за потребление на стоки и услуги в рамките на целия ЕС, като т.нар. "фактическо индивидуално потребление" (AIC) беше с 30% под средното за Съюза (или 70% от средноевропейското ниво), докато в Люксембург беше с 36% над средноевропейското (или 136% от осредненото ниво), показват последните..
Такса смет за бургазлии да поскъпне от 1.3 на 2 промила за 2025-та година, предлага администрацията в морската община. Сред мотивите са ръстът на минималната работна заплата от догодина и острият дефицит на средства, които не могат да покрият разходите. Целта е да се изпълнят предвижданията по План-сметката за дейностите по събиране, извозване,..
"Недоволни сме, защото след 2 години протести и ясно заявяване от наша страна какво е необходимо за сектора, за да стои здраво на краката си, се върнахме в изходна позиция. “ С тези думи председателят на Добруджанския съюз на зърнопроизводителите и член на Управителния съвет на националната асоциация Радостина Жекова обясни стачната..
Министерството на туризма изплати 4,063 млн. лева на хотелите и почивните бази, които са настанили украински граждани, получили временна закрила в България, и осигурили им подслон и храна. Средствата покриват разходите им за месеците март, април, май и юни 2024 г. Те са по Програмата за хуманитарно подпомагане на разселени лица от Украйна с..
Регистрираните като земеделски стопани имат право да изберат как да бъдат облагани доходите за дейността им, напомни Националната агенция за приходите 13 работни дни преди изтичането на срока. До края на декември те могат да заявят това чрез декларация, която ще важи не само за 2025 година, но за пет последователни данъчни години. Декларацията е по чл...
Такса смет за бургазлии да поскъпне от 1.3 на 2 промила за 2025-та година, предлага администрацията в морската община. Сред мотивите са ръстът на..
"Недоволни сме, защото след 2 години протести и ясно заявяване от наша страна какво е необходимо за сектора, за да стои здраво на краката си, се..
И през 2023 г. българите бяха с една от най-слабите възможности за потребление на стоки и услуги в рамките на целия ЕС, като т.нар. "фактическо..