И през 2023 г. българите бяха с една от най-слабите възможности за потребление на стоки и услуги в рамките на целия ЕС, като т.нар. "фактическо индивидуално потребление" (AIC) беше с 30% под средното за Съюза (или 70% от средноевропейското ниво), докато в Люксембург беше с 36% над средноевропейското (или 136% от осредненото ниво), показват последните данни на официалната европейска статистика Евростат, оповестени във вторник.
По този показал нашата страна заема последното място заедно с Унгария, където фактическото индивидуално потребление през 2023 г. беше също едва 70% от средноевропейското ниво.
AIC включва всички стоки и услуги, които домакинствата използват, независимо дали са закупени и платени от домакинствата директно, от правителството или от нестопански организации. Индикаторът AIC е измерител на материалното благосъстояние на домакинствата, като данните на Евростат се основават на преразгледания паритет на покупателната способност (PPS), както и на последните данни за БВП за глава от населението на всяка страна члена на ЕС.
През миналата година 9 страни членки са имали равнище на "фактическото индивидуално потребление", което е било над средното за Съюза, а при останалите 18 то е било в и под средноевропейското ниво.
"Фактическо индивидуално потребление" (AIC) в страните членки на ЕС през 2023 г.
Най-високи равнища на AIC на глава от населението са регистрирани в Люксембург (с 36% над средното за ЕС), следван от Нидерландия и Германия (с по 19% над средноевропейското ниво).
В 18 страни членки действителното потребление на глава от населението през 2023 г. е било по-ниско от средноевропейското, като по този показател България и Унгария заемат предпоследната позиция по отношение на възможностите за потребление, които са били 70% от осредните за ЕС, следвани от Латвия (с потребление, което е с 26% под средното в ЕС).
В същото време България заема незавидната последна позиция в класацията на Евростат за БВП на глава от населението, измерен чрез стандарта на покупателната способност (PPS). Трябва да се има предвид, че индикаторът PPS е де факто изкуствена парична единица, която елиминира разликите в ценовите равнища между отделните държави. По този начин с една единица PPS се купува еднакво количество стоки и услуги във всички страни членки на ЕС.
Този показател нашата страна е с 36% под средноевропейското ниво, като и тук Люксембург оглавява класацията за 2023 г. със 137% над средното за ЕС ниво, следван от Ирландия (с 113% над средното ниво) и Нидерландия (с 33% над средното ниво).
В другия край на диапазона с най-нисък БВП на глава от населението, освен България, са Гърция (с 31% под средното за съюза ниво) и Латвия (с 30% под средното ниво).
Класация в ЕС по индивидуално потребление (AIC) и БВП (GDP) на глава от населението за 2023 г.
Министерството на иновациите започва информационна кампания за процедурата „Малки иновативни грантове за микро и средни предприятия“ от Програмата за интелигентна трансформация. Мярката е с бюджет 25 млн. лв. От нея могат да се възползват университети, научни организации, центрове за компетентност и за върхови постижения, информират от..
В момента всеки се упражнява на тема ДДС в ресторантьорството , но без аргументи за връщане на 20%. Това заявява Георги Тръпков, хотелиер и ресторантьор с повече от 40 години практика, собственик на първия частен хотел в Поморие. Ресторантьорството не е пица на парче , не е дюнер кебап, подчертава той. "За една продукция от 25 лева..
Лек ръст в цените на повечето основни хранителни стоки на борсите у нас през изминалата седмица, показват данните на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ), публикувани в седмичния ѝ бюлетин, предаде БТА. Поскъпват повечето плодове и някои от зеленчуците, чиито цени ДКСБТ следи. Индексът на тържищните цени (ИТЦ), който отразява..
Икономисти и финансисти организираха петиция с искане за извънреден конвергентен доклад от Европейската комисия за въвеждането на еврото у нас. "Ако не се предприемат спешни действия от правителството за влизане на България в еврозоната, ескалира рискът от нова вълна на социални искания и политическа демагогия, която ще доведе до отслабване на..
Министерство на околната среда и водите започна процедура за увеличаване на площта на поддържан резерват „Пясъчната лилия“ в землището на Созопол. Предвижда се включването на два нови поземлени имота . Екоинспекцията в Бургас обяви, че на 26 февруари е насрочено заседание, на което ще бъдат разгледани постъпилите становища относно..
Само 6 на сто от българите оценяват личния си стандарт на живот като по-скоро висок (все пак има ръст от 2%), малко над половината го определят за среден (53%), а 28 на сто смятат, че водят нисък стандарт на живот . Това показва национално представително социологическо проучване на изследователския център "Тренд" по поръчка на..
Руската компания "Лукойл" е предприела действия за продажба на своите български активи през юни миналата година, обяви в Народното събрание премиерът Росен Желязков. Първоначален интерес са проявили 24 компании, впоследствие интерес са запазили 10, а от тях 7 продължават в надпреварата. Очаква се преговорният процес да бъде подновен в началото на..
Министерството на иновациите започва информационна кампания за процедурата „Малки иновативни грантове за микро и средни предприятия“ от Програмата..
Икономисти и финансисти организираха петиция с искане за извънреден конвергентен доклад от Европейската комисия за въвеждането на еврото у нас. "Ако не..
В момента всеки се упражнява на тема ДДС в ресторантьорството , но без аргументи за връщане на 20%. Това заявява Георги Тръпков, хотелиер и..