Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

60 души от Бургаска област са вписани в регистър на хората с редки заболявания

Включването в трудова заетост на хора с редки болести е възможно



60 души от Бургаска област са вписани в регистър на хората с редки заболявания към момента. Попълването му продължава. Идеята за създаването му е на бургаския екип на Българската Хънтингтън Асоциация. 

От няколко месеца клонът на организацията в Бургас реализира проект  „Активно приобщаване и достъп до заетост на хора с редки болести и техните семейства“ по програма „Развитие на човешките ресурси“. 

Социални работници и психолог им помагат да намерят своето място на пазара на труда, провеждат и психологически консултации.

В България няма регистър на хората с редки заболявания. Предварителните данни сочат, че засегнати са над 400 000 души и техните семейства. Над 20 000 се предполага, че са в Бургаска област. Самите редки заболявания и увреждания в света пък са над 6000. Чрез регистъра работата и подкрепата за тези хора ще е по-ефективна, казва Анелия Атанасова, социален работник и част от бургаския екип:

Молим пациентите да ни информират дали имат рядко заболяване, ако имат - какво е то, дали техни близки са с рядка диагноза и каква е тя, за да ги впишем в регистъра. Тази информация ни е нужна, за да планираме работата си в подкрепа на хората с редки заболявания в следващите месеци и години“

По проекта в помощ на хората с редки заболявания се предоставят безплатни психологически консултации, оказва им се съдействие за намиране на работа и при контакти с институции.

„В момента по-голямата част от потребителите ни са хора с редки заболявания, имаме и няколко човека, които са обгрижващи. Потребителите са предимно млади хора. Има хора с трудов стаж зад гърба си, има и такива, които са без почти никакъв. Опитваме се да им съдействаме. Предоставяме психологически консултации, ежемесечни групови психологически консултации - групи за споделяне и опит. Също групова и индивидуална подкрепа за търсене и намиране на работа, съдействаме при контакти с институции, посредничим пред организации и работодатели“, посочва Атанасова.  

Към момента помагат на хора от Бургас, Карнобат, Несебър и Созопол, но оперират на територията на цялата област.

Освен с потребители с редки заболявания, асоциацията в Бургас работи с хора с диагноза множествена склероза, както и с родители на деца с аутизъм или Синдром на Даун. 

Всички дейности по проекта са безплатни.  

Основните проблеми на хората с редки болести са свързани с ранната диагностика, лечение, социална подкрепа и риска от социално изключване, категорични са от асоциацията. Според тях е необходима намеса и финансиране от страна на държавата, респективно от Здравната каса за провеждане на генетични тестове и последваща терапия на болните. 

Офисът на Българската Хънтингтън Асоциация в Бургас е на ул. „Цар Калоян“ 24 (до пазар „Краснодар“), може да се свържете с екипа и чрез създадените профил и група във фейсбук.

Повече чуйте в звуковия файл:

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Констатираха огнище на инфлуенца в птицевъден обект в село Болярско

Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) констатира огнище на инфлуенца А (грип) в птицевъден обект в с. Болярско, общ. Тунджа, обл. Ямбол. В обекта се отглеждат над 350 000 птици. Около засегнатия животновъден обект е определена 3-километрова предпазна зона, в която попада с. Болярско, общ. Тунджа, обл. Ямбол. В 10-километровата..

публикувано на 25.10.24 в 12:49

Извън опасност е животът на Полина, която обедини цял Карнобат

Животът на Полина, която обедини цял Карнобат в кръводарителска акция, е извън опасност. Младата жена, която с двете си деца пострада в тежка катастрофа на 5 октомври, е преместена от реанимацията на УМБАЛ Бургас.  „Състоянието й беше много тежко, тежка съчетана травма, 9 счупени ребра, травма на гръдния кош, което уврежда механиката на дишането,..

публикувано на 25.10.24 в 10:36

В Сливен няма данни за огнища на шарка и чума по овцете и козите (ОБНОВЕНА)

Към момента няма данни за разпространение на шарка и чума по овцете и козите на територията на община Сливен. Това стана ясно на заседание на общинската епизоотична комисия. На него официалният ветеринарен лекар за oбщината д-р Веселин Василев информира, че в страната вече има констатирани случаи на заболяването.  Комисията взе решение да се..

обновено на 24.10.24 в 17:23

Безплатни изследвания за диабет, белодробни, сърдечни и ракови заболявания в Бургас

Безплатни изследвания за диабет тип 2, белодробни и сърдечни заболявания, рак на дебелото и правото черво и маточната шийка организира Регионалната здравна инспекция в Бургас в рамките на скринингова програма.  Тя ще продължи от 28 октомври до 5 декември и ще се провежда в ДКЦ „Ел Масри“. Необходимо е предварително записване по телефона (056/844 737)..

публикувано на 24.10.24 в 16:53

Неонатологията в УМБАЛ Бургас получи важна апаратура след благотворителен турнир

Благотворителен футболен турнир събра средства за важна апаратура за Отделението по неонатология на УМБАЛ Бургас. Закупени са 4 перфузора и 2 неонатални уреда, измерващи жизнените показатели на бебетата, настанени в кувьози в университетската областна болница. Апаратурата вече е предадена на отделението по неонатология. Там се грижат и лекуват..

публикувано на 24.10.24 в 09:42

Включват 34 селища от Бургаско в европроект за детско здравеопазване

5G проекти за детско здравеопазване и автоматизирана мобилност стартират с европейско финансиране, съобщиха от Министерство на транспорта и съобщенията. Четири проекта с български участници ще бъдат финансирани от Механизма за свързване на Европа с общо 12 млн. евро. Един от тях касае и пряко Бургас. Един от големите  доставчици на мобилни..

обновено на 23.10.24 в 11:16

Безплатно изследване за гръбначни изкривявания при деца в Сливен

В Сливен предстои безплатен скрининг за ранна диагностика на гръбначни изкривявания при деца , който ще започне в началото на ноември. Целта на изследването е ранната диагностика и навременно насочване към последващ лечебен процес. Изследването ще бъде осъществено в медицинските кабинети на училищата по предварителен график. Кампанията е инициатива..

публикувано на 23.10.24 в 09:20