Църквата “ Св. Димитър Солунски“ в Айтос, която е на 180 години, ще посрещне храмовия си празник на 26 октомври с нова икона на светеца – воин. Той е закрилник на града и айтозлии празнуват на Димитровден. Решението за това е взето на заседание на Общинския съвет през 1994 г. и е свързано с юбилейната 150 годишнина от създаването на единствения християнски храм в града, който носи името на Свети Димитър.
В църквата служи най – младият свещеник в Сливенска епархия отец Ромил Георгиев. Той е на 25 години и от две години се грижи и проповядва в 10 енории.
Историята разказва, че първата църковна сграда е била опожарена през 1828 година. След това храмът е възстановен през 1844 г., но изгаря по време на Освободителната война. Строят го отново, съгражда го майстор Генчо от Жеравна, разказа свещеникът:
„Тази църква, която виждаме, си е такава и до днес. Малко църкви са на толкова години! Спрямо храма е имало много свещеници, дори такива, които са идвали от чужбина. Имало е логопедическо училище. По предания, тук са учили жените на домакинство, да могат да готвят.“
Мястото за храма е подарено от Дяко Димов – баща и от Апостол Дяков – син , който е първият български екзархийски свещеник в Айтос, съратник на Васил Левски. Според местно предание, Апостолът на свободата е бил в града и е пял песнопения по време на служба в църковния храм. Затова айтозлии са поставили и специална плоча с лика на Левски на фасадата на храма.
„Вътрешната украса е направена от зографа Иван от Дебърската школа, всеки стенопис е изрисуван от него. Камбаните са изработите в Русия в гр. Ярослав и са докарани с кораба и волски каруци…Всяка икона и всеки един стенопис са уникални и носят много история!“, разказаха деветокласниците Диана Куцарова и Денис Епитропов от училище „Христо Ботев“. Те са част от група по краезнание, която се ръководи от учителя по история Николай Димитров, участниците в нея проучват документи и събират данни за родния си край.
Църквата е обновена и укрепена през 2007 година и тогава с труд и финансови средства се включва цялото население на Айтос, участват дори мюсюлмани. Обновени са фасадата и обшивката на камбанарията, изписани са иконостасът, наосът и притворът.
Храмът е паметник на културата. В него има три икони на свети Димитър Солунски. Едната е сред царските в иконостаса и е най – старата, другата е от наше време, а третата е най – нова и ще бъде показана за първи път на миряните за този Димитровден, разказа още отец Ромил:
„Тя е поясно изображение на Свети Димитър, а отдолу е град Айтос, както е изобразяван светията като закрилник на град Солун. Иконата е много красива, но и много масивна, за това ще преценим дали ще я използваме като водеща литийното шествие на празника.“
Отец Ромил поздравява айтозлии и именниците, носещи името на светеца и пожелава: Да носят бронята на вярата, както Свети Димитър , който без страх се е сражавал за своята вяра. Да се радват, да изпълват с любов домовете си, да имат за покровител светеца, да носят с гордост своето име и неговата любов към Бога!“
Има ли съкровища в Сливенския край? В миналото много хайдути са бродили в района и много злато и оръжие има заровено. Най-известна е местността Злостен, котелско. За нея се носят какви ли не легенди - за Вълчан войвода и неговото несметно богатство, за монетарници и за хайдушки съкровища. Всичко това поражда и нуждата да бъде намерено. Много иманяри..
Родителите често се изправят пред дилемата как да изберат най-доброто за своите деца, особено когато става въпрос за облекло. Качествените детски дрехи не само изглеждат добре, но и осигуряват комфорт и издръжливост, важни за активния живот на малчуганите. Но как да разпознаем истински качествените стоки сред морето от опции на пазара? Нека..
Извънредният и пълномощен посланик на Унгария в България Миклош Борош през тази седмица специално посети Бургас, за да се включи в инициативата на Регионалния музей "Езикът на кухнята: дипломация, история, култура". Дипломатът е от една година в България. Той сподели, че любимият му сладкиш е с ванилов крем, като тестото му е доста подобно..
Първата коледна инициатива в страната тръгна от Бургас през 2007 година. Близо две десетилетия бургазлии обединиха усилия и настроение в украси на входове, блокове и общи пространства. Едномесечната кампания "Да украсим Бургас" е с краен срок 15 декември. Условието за участие е да се създаде атрактивна коледна украса и да се направи снимка или кратко..
След слабото начало на груповия лов на дива свиня в Странджа отчитат добър отстрел. За последните два излета ловците в ловното сдружение Малко Търново са повалили над 15 животни. В сдружението в граничния град членуват 14 ловни дружини. Както обикновено с откриването на сезона на 5 октомври ловците излизат в планината. Късметът им се..
С изложба и кулинарна демонстрация Унгария представи своята кухня и традиции в Етнографския музей в Бургас. Пълномощният й посланик Миклош Борош откри експозицията „Сладки посланици“. В посещението си той беше придружаван от директора на Институт Лист - Унгарският културен институт в София Сандра Мишкеди. Проявата е част от..
Една бъдеща звезда на модната индустрия представихме в предаването "Ева в неделя". Фатме Хасан е трети курс специалност "Мода" във филиала на НХА в Бургас. Наскоро тя се нареди сред победителите в международния конкурс "CROPS" на Feeric Hub. Тази година конкурсът събра 204 модни илюстрации на 34 студенти от 16 университета и 8 държави...