Две от петте пешеходни пътеки и част от стрелките от маркировката по участъка от международен път I-9 в село Маринка са били освежени на 22 октомври, след шума, който се вдигна покрай катастрофата с дете на 5-ти същия месец. Това съобщи кметът му Иван Агафонов.
Блъснатият от джип на пешеходна пътека Георги оцеля и е с болезнени натъртвания по цялото тяло. По думите на кмета високият му ръст го е спасил от това да не бъде премазан, а изхвърлен върху капака на превозното средство при удара.
Жителите на Маринка в протестна готовност след катастрофа с дете на пешеходна пътека
„Те не бяха освежавани от доста време, това беше нещо, което трябваше да е свършено своевременно“, напомни Агафонов и подчерта, че „има още какво да се желае по маркировката“ и необходимите за обезопасяването на пътя мерки „не се изчерпват с това“.
След катастрофата кметът и повече от 100 жители на селото изпратиха писма до всички ангажирани с пътната безопасност институции. Вчера Агафонов ги аргументира лично пред Комисията по транспорт към Бургаския общински съвет.
Исканията се поставят не за първи път – международният път води към границата ни с Турция при Малко Търново и редовно по него минават много автомобили и натоварени камиони. В същото време, разрешената скорост е до 50 км/ч, а в участъците с пешеходни пътеки – 40 км/ч.
Това са „тежки камиони, които при максимално допустимата скорост от 50 км/ч. и изскачане на някое дете, много трудно биха спрели“ – подчерта кметът пред общинските съветници в комисията.
Селото поема и целия трафик за Южното Черноморие при катастрофа на созополския път или в „Меден рудник“.
„Приоритетното ни искане е намаляване на скоростта и мерки за спазването му, както и допълнителни пешеходни пътеки“, обобщи исканията той пред БНР Бургас, а пред съветниците каза:
„Проблемът в село Маринка е с високата скорост, с която преминаващите предимно транзитно автомобили се движат през него. Селото е с дължина 1 700 метра, в които има 5 пешеходни пътеки, 3 от които са на участък от 150 метра, а останалите две – в двата края на селото.
Исканията, които съм поставил, са съобразени с исканията на гражданите. Те са за допълнителни пешеходни пътеки, допълнителни гърбици, уширения на пътя при търговските обекти, камера за скорост или патрул периодично редовно да има там, светещи знаци и ограничаване като цяло на скоростта през селото“.
Кметът на Маринка: Не знам дали има и 10% истина в писмото на АПИ
„През годините селото е дало две детски жертви на същия този път, точно на най-опасната част – там, където блъснаха сега детенцето на 5 октомври. Картинката беше много грозна и наистина ако не беше ръста на детето, буквално щеше да е прегазено“, каза още Агафонов.
Членовете на общинската Комисия по транспорт обсъждат казуса "Маринка" на заседанието си на 23 октомври.
Генералното решение е извеждането на трафика към границата от селото чрез изграждането на нов четирилентов път и прехвърлянето на потока от автомобили и камиони към него. Това обаче е план от 80-те години на миналия век и до днес не е реализиран. За да се намери решение, което може да бъде реализирано в обозримото бъдеще, Областното пътно управление свиква междуведомствена комисия.
Решението ѝ – за намаляване на максимално допустимата скорост с 10 км/ч. – обобщи началникът на отдел „Пътна безопасност“ Иван Гюлев:
„Съгласно решението на комисията, е прието (намаляване на скоростта от – бел. ред.) 40, където има гърбици, да бъде заменено с 30, а в началото на населеното място да се премахнат тези 50 (табелите, указващи максимално допустимата скорост сега – бел. ред.). Ние сме изготвили такъв проект, съгласуван е с „Пътна полиция“, съгласуван е и с АПИ. В началото на октомври проекта ни го върнаха, така че ние ще го реализираме, това е ангажимент на общината.
По отношение на маркировката – това е било ангажимент на Областно пътно управление, те са го изпълнили. Наш ангажимент е да подменим знаците съгласно новия проект“.
Според сайта на Община Бургас обаче участъкът от международния главен път е общинска публична собственост, а не държавна - обърна внимание общинският съветник Дилян Геопгиев и това изненада Гюлев. В този случай не АПИ, а общинският съвет би трябвало да започне процедурата, която да бъде съгласувана с АПИ. За да изясни този ключов въпрос, първото решение на комисията от заседанието бе да изиска от общинската администрация изясняване статута на пътя. С второто си решение комисията насочи писмата от Маринка към междуведомствената комисия.
Предстои ново разглеждане на исканията на следващо заседание на комисията.
Доброволците от „Бъди човек“ – Айтос провеждат кампания в подкрепа на 9 – годишния Виктор, който се бори със синдром на Жубер и бъбречна недостатъчност. Кулминацията на инициативата бе благотворителен концерт под надслов „С любов за Виктор“, който се проведе през тази седмица в айтоското читалище „ Васил Левски 1869“. В проявата се..
Кукерски игри предстоят тази неделя, 16 февруари в квартал Меден рудник. Групата „Козият рог“ще обиколи къщите, за да прогони злото. Началото ще бъде поставено от ул. Босна 36, където е къщата на "Царя" за тази година, а финалът ще е в 18 часа на поляната срещу Хлебозавода. Ще бъдат пресъздадени ритуалите заораване и засяване. Иван Василев..
Над 16 400 мъже са ползвали 15-дневен отпуск при раждане на дете, сочат данните на Националния осигурителен институт за деветте месеца на 2024-а година. За същия период на 2023-а отпуските са били с 1300 повече. Когато майката и бащата са в брак или живеят в едно домакинство, бащата има право на 15-дневен отпуск при раждане на дете от датата на..
Ако съботният ден е ясен за хората, които живеят в град Априлци, защото днес там е празникът на сланината и греяната ракия, то през седмицата всички бяха с полярно настроение по отношение на протестите срещу поскъпващите непрекъснато хранителни продукти в търговски вериги и начина да отбележат 14 февруари. Някои дори се надяваха протестът да..
Традиционният общински Празник на виното ще се проведе днес, 15 февруари, в ямболското село Скалица. Десетки винопроизводители от цялата област ще се съревновават за титлата Цар на виното, местните фермери също ще представят своята продукция. Празникът се провежда за 20-та поредна година, а най-важната част от него са конкурсите, подчерта..
Сливенският владика Арсений благослови лозарите от село Глушник и община Сливен по случай празника Свети Трифон, след което лично той заряза една от лозите в масива край селото. Владиката заедно със свещеници от епархията отслужиха водосвет за благословение на лозята. След водосвета владиката поръси лозовите масиви със светена вода и вино и..
Бургаската улица „Иван Хаджипетров“ ще бъде затворена за почти месец. Ограничението ще важи от 17 февруари (понеделник) до 11 март (вторник) за отсечката между ул. „Инж. Никола Димков“ и входа на сградата на СБА-Бургас. Причината е започване на строително-монтажни работи на канализационни тръби . Там ще бъде въведена временна..
Традиционният общински Празник на виното ще се проведе днес, 15 февруари, в ямболското село Скалица. Десетки винопроизводители от цялата област ще се..
Бургаската улица „Иван Хаджипетров“ ще бъде затворена за почти месец. Ограничението ще важи от 17 февруари (понеделник) до 11 март (вторник) за..
Ако съботният ден е ясен за хората, които живеят в град Априлци, защото днес там е празникът на сланината и греяната ракия, то през седмицата всички..