Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Преглед на печата

Снимка: БГНЕС

Такса смет може да се вдигне драстично за някои имоти, е заглавието на статия във вестник СЕГА. Въпреки че приемането на нова методика за изчисление на такса смет става все по-малко вероятно, общините ударно правят сметки кой колко ще плаща. Заместник-кметът по финансите на Столичната община Дончо Барбалов вече има изчисления, че вариантите, предлагани от финансовото министерство, ще доведат до поне двойно увеличение на таксата за гражданите или до пълен дисбаланс, в зависимост от варианта.

В края на този месец дефицитът в енергетиката ще бъде милиард и 400 милиона лева само за изкупуване на зеления ток. Ако ДКЕВР не утвърди своя проект за нови цени на тока от 1-ви юни, дефицитът ще се удвои до края на годината, отбелязва ПРЕСА, като цитира експерта в Института по пазарна икономика Калоян Стайков. 

Леките коли пътуват без голям талон в Гърция. В последните дни се появиха информации, че полицаи са глобили наши шофьори, които не носят т. нар. талон 1. Изискването се отнася единствено за товарните автомобили и се базира на закон от 2006-а година, съобщава 24 ЧАСА, като се позовава на транспортно министерство в Атина. 

Всички полицаи, които управляват служебни коли, ще минат повторно на шофьорски изпит. Това става ясно от заповед на МВР, разпратена до всички подразделения в страната. Причината за проверката са зачестили катастрофи със служебни коли, информира ТЕЛЕГРАФ.  

Националният статистически институт ще включи приходите от контрабанда, проституция и търговия с наркотици в брутния вътрешен продукт на България. Промяната е свързана с препоръки на Брюксел за подобряване на оценките за незаконни дейности, както и с изисквания на Евростат за нова система за изчисляване на макроикономически показатели. 

Направено е предложение към кредиторите на БДЖ за 6 години разсрочване на дълга на компанията, пише МОНИТОР като цитира министъра на транспорта Данаил Папазов. По думите му това е реалистичен вариант. 

Политическата криза и очакваната оставка на правителството не спряха приемането на промените в Закона за защита на конкуренцията. Измененията, с които се регулират отношенията между доставчиците и търговските вериги, бяха гласувани на второ четене от икономическата комисия в Народното събрание, пише КАПИТАЛ ДЕЙЛИ. 

Кабинетът няма да бърза с оставката, след като няма политическа воля за спешни предсрочни избори, посочва ДУМА като цитира лидера на БСП Сергей Станишев. 

Шефът на ЮНЕСКО Ирина Бокова може да се включи в надпреварата за нов генерален секретар на ООН. Очаква се кабинетът Орешарски да я номинира, преди да подаде оставка. Вторият мандат на досегашния ръководител на световната организация Бан Ки-мун изтича през 2016-а година, но лобирането за негов наследник започва още отсега, съобщава СТАНДАРТ.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Руският външен министър Сергей Лавров.

Лавров пристигна с делегация в Рияд за среща с държавния секретар на САЩ

Руска делегация начело с министъра на външните работи Сергей Лавров пристигна в саудитската столица Рияд, където вече ги чака държавният секретар на Съединените щати Марко Рубио. Това съобщи АФП. Украински дронове са ударили голям петролопровод в Южна Русия Стабилизация на цените на петрола преди преговорите за Украйна, търговската война..

публикувано на 17.02.25 в 22:24

След заседанието на Еврогрупата: Окуражителни сигнали към България

Окуражителни сигнали към България след заседанието на Еврогрупата - основните страни приветстват напредъка ѝ по пътя към еврозоната и изразяват надежда, че скоро тя може да се присъедини към Европейския стабилизационен механизъм.  Според Домбровскис приемът ни в еврозоната е реалистична цел, но остава още много работа..

публикувано на 17.02.25 в 22:10
Киър Стармър

Стармър: Ангажимент на САЩ към безопасността на украинците е единственият начин за сдържане на Русия

Гаранции за сигурността на Украйна от Съединените щати са единственият начин за ефективно сдържане на Русия от нова агресия срещу Украйна. Това заяви британският премиер Киър Стармър в Париж след неформалната среща за европейската сигурност и суверенитета на Украйна, която беше организирана извънредно от френския президент Еманюел Макрон. В нея..

публикувано на 17.02.25 в 22:05
Володимир Зеленски

Зеленски: Американската страна иска да угоди на Путин, за да спечели бърз дипломатически успех

Американската страна "иска да угоди" на руския президент Владимир Путин, за да спечели бърз дипломатически успех, заяви президентът на Украйна Володимир Зеленски. В интервю за германската телевизия ARD той призна, че украинска победа над Русия е "определено" невъзможна без подкрепа от Съединените щати, но предупреди, че примирието, към което..

публикувано на 17.02.25 в 21:40

Пожарната в Габрово с нов шеф

Рокада в ръководството на Пожарната в Габрово, по-малко от две седмици след назначаването на нов директор. Днес той е бил сменен със заповед на министъра на вътрешните работи Даниел Митов.  Преди по-малко от две седмици пред състава на Пожарната служба в Габрово новият ръководител – комисар Георги Златев, е бил представен от директора на Главна..

публикувано на 17.02.25 в 20:22

Протест настоя България да напусне СЗО

"Народно социално движение" организира митинг протест за излизане на България от Световната здравна организация, който се проведе пред Министерския съвет. Протестиращите заявиха, че СЗО е оказала натиск за налагане на редица принудителни мерки по време на Covid пандемията, и зададоха въпроси: "Защо  беше забранено да се правят аутопсии? Защо беше..

публикувано на 17.02.25 в 20:20
Тедрос Гебрейесус

Гебрейесус призова страните от СЗО да приемат глобален договор за действия при пандемии

Генералният директор на Световната здравна организация Тедрос Гебрейесус призова страните членки да положат усилия да приемат глобален договор за действия при пандемии преди годишното събрание на СЗО през май. "Сега или никога", заяви Гебрейесус в началото днес на 13-ия кръг от преговори в Женева. "Спомнете си тежките уроци от Covid-19, който..

публикувано на 17.02.25 в 19:56