Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Коалиция за България и ДПС поеха ангажимент за актуализация на бюджета на НЗОК

Надзорният съвет на НЗОК иска увеличение на бюджета с 328 млн. лева

МС решава могат ли да се намерят допълнителни средства за здраве до края на годината

| обновено на 08.07.14 в 15:51

Предложението за актуализацията на бюджета на Националната здравна каса вече е внесено в Министерството на здравеопазването, предстои министър Таня Андреева да го внесе за обсъждане в МС. Това стана ясно след заседание на Надзорния съвет на Касата.
До актуализацията се стигна след седмици обществено разискване. И лекари, и синдикати подкрепяха актуализацията, но против такова решение се обявяваха и премиерът, и финансовият министър.

Надзорният съвет на Касата настоява бюджетът да бъде актуализиран с 328 милиона лева, но по сметки на лекарите към момента липсват около 500 милиона лева за болниците. Ако кабинетът се съгласи с актуализацията на бюджета на НЗОК, думата вече ще имат депутатите. Засега не е ясно откъде ще се намерят пари, но прогнозите са, че здравеопазването върви към колапс.
Преди десетина дни председателят на съвета и заместник-министър на здравеопазването д-р Бойко Пенков обясни, че държавата не може да осигури повече от 200 000 000 лева, като останалите пари трябва да се вземат от здравни вноски.

За първото полугодие са събрани със 100 000 000 лева повече пари от здравни вноски в сравнение с миналата година - каза директорът на НАП Бойко Атанасов. Очакванията са между 55-70 милиона да е преизпълнението към края на годината от заложеното в бюджета, допълни Атанасов.
В началото на август болниците ще получат парите си за изработеното през месец юни, е решил още Надзорният съвет на Касата. 

Днес на среща със синдикатите и работодателски организации парламентарните групи на Коалиция за България и ДПС поеха ангажимент за актуализация на бюджета на Здравната каса.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Марко Рубио

Държавният секретар на САЩ е информирал европейски външни министри за разговорите в Рияд

Държавният секретар на САЩ Марко Рубио информира ключови европейски министри за разговорите си в Рияд с руския външен министър Сергей Лавров за войната в Украйна, съобщи френското външно министерство, предаде АФП. Марко Рубио: В преговорите за Украйна ще участват всички замесени страни Тъй като европейските правителства са обезпокоени,..

публикувано на 18.02.25 в 22:08

Шест вековни дървета са обявени за защитени

Шест вековни дървета са обявени за защитени със заповед на министъра на околната среда и водите Манол Генов. Дърветата са от вида летен дъб, обикновен бук, обикновен смърч, обикновен бук и черна топола.  Най-старите летен дъб и обикновен бук са на възраст от около 300 години и се намират в землището на село Гълъбово, община Куклен, област Пловдив и в..

публикувано на 18.02.25 в 21:36

Британци са обвинени в шпионаж в Иран

Британската двойка, задържана в Иран, е обвинена в шпионаж, съобщи "Скай нюз", позовавайки се на иранска информационна агенция. Крейг и Линдзи Форман са обвинени в "сътрудничество с тайни институции, свързани с разузнавателните служби на враждебни и западни държави". Иранските държавни медии съобщиха миналата седмица, че двойката е задържана в..

публикувано на 18.02.25 в 21:00

В Гърция се очакват лошо време и поледици

Екстремно време се очква да обхване Гърция. Властите предупреждават за поледици по пътищата. Шофьорите задължително трябва да се снабдят с вериги. От тази нощ до края на седмицата циклонът "Корал“ ще обхване цялата страна, предупреждават от Гражданска защита.  В Северна Гърция температурите спадат с 10 градуса, което предлолага..

публикувано на 18.02.25 в 20:43

Намериха жена и 7-годишния ѝ син, обявени за издирване

Жената и седемгодишният и син, които полицията обяви за издирване, са открити  във Велинград, съобщиха от Областната дирекция на МВР в Благоевград. Те са в добро състояние и вече са в дома си в село Аврамово при своите близки.   Издирват 39-годишна жена и 7-годишно момче Двамата бяха в неизвестност от 10 февруари, като в търсенето им се..

публикувано на 18.02.25 в 20:25

Тежка катастрофа затвори пътя Русе - Бяла

Пътят Русе - Бяла е затворен заради катастрофа в района между село Обретеник и разклона за Две могили. Сблъскали са се ТИР и микробус. По първоначални данни има един загинал и един тежко ранен. За леките автомобили има обходен маршрут, а тежкотоварните изчакват.

публикувано на 18.02.25 в 20:19

Пенсиите няма да се осъвременят от 1 юли по Швейцарското правило

Пенсиите няма да се осъвременят от първи юли тази година по Швейцарското правило. Това е записано в проекта на бюджет на Държавното обществено осигуряване за тази година, с който БНР разполага. Предлага се индексацията на пенсиите, отпуснати до края на миналата година, да е с 5 на сто. Този процент е получен като сбор от 20% от нарастването на..

публикувано на 18.02.25 в 20:00