Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бедствено положение е обявено в Берковица

Евакуирани са хора от 4 села в община Георги Дамяново

| обновено на 05.09.14 в 09:07
Снимка: Радио Видин
Бедствено положение е обявено в град Берковица заради обилните валежи и приливна вълна от местната река. Кметът на града Димитранка Каменова съобщи, че има бедстващи хора. За справяне със ситуацията е създаден кризисен щаб и е въведен в действие областният план за защита при бедствия: Започват леко да се нормализират нещата, но все още вълната, която дойде като приливна вълна от Балкана, е доста голяма. Имаме хора, които са бедстващи. Имаме един цял квартал, който е без ток, така че е тежко положението в град Берковица. Кметът на Берковица съобщи, че общината има готовност да помогне на хората с дрехи и топла храна.

През тази нощ заради придошлата след обилни валежи река Огоста е извършена евакуация на жители на ниските части на 4 села в община Георги Дамяново. Най-пострадали са селата Говежда, Дълги дел, Меляне и Гаврил Геново. Със заповед на кмета на общината Дилян Димитров е обявено бедствено положение. Няма пострадали хора.

Повече от 4 хиляди жители на 12-те села на община Георги Дамяново останаха без ток заради прекъснат далекопровод. Всички села след Гаврил Геново са без ток, каза кметът: Имаме разрушения, има паднали стълбове, има 4-5 моста, които са разрушени. До седем села е откъснат пътят, този третокласният. Въобще не може да се минава. Там няма достъп до тях и в Говежда е откъснат най-вероятно довеждащият водопровод, тъй като няма вода. Няма друга причина да няма вода в селото, освен да е откъснат водопроводът, който идва от Дълги дел.

Екипи на ЧЕЗ работят по възстановяване на електрозахранването. Все още е непроходим третокласният път  МонтанаДълги дел. В момента се прави организация за осигуряване на доставката на стоки от първа необходимост за засегнатите от бедствието села. Под вода са пътни настилки и дворове в Чипровци и близкото село Железна. Във всички населени места работят екипи на областното управление "Пожарна безопасност и защита на населението".  Главният оперативен дежурен в пожарната Красимир Запрянов съобщи:

Излезли са от коритата реките Берковска и Чипровска Огоста. Получени са над 120 сигнала за наводнени мазета, къщи, дворове и пътни участъци. В засегнатите общини към момента работят 15 екипа на регионалната дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението"  Монтана с над 130 служители. Сформирани са и работят общински щабове, като чрез тях е мобилизирана и допълнителна техника от граждани и фирми.

За момента няма загинали и пострадали хора вследствие на бедствената ситуация. Евакуирани са 7 човека от жилищни сгради в град Берковица, 17 човека от село Говежда и 5 човека от село Гаврил Геново. В град Берковица от водата са разрушени 2 къщи, нанесени са значителни щети по пътната мрежа в града. Наводнени са много жилищни и обществени сгради.

Извършва се постоянно наблюдение на реките и язовирите и други водоеми, като цяло за област Монтана. Към момента няма постъпила информация в Националния оперативен център за критично състояние на язовири и водни съоръжения.

Със заповедите на кмета на община Берковица и община Чипровци е обявено бедствено положение. Със заповед на областния управител на област Монтана е въведен в действие планът за защита при бедствия в частта наводнения. Към момента ситуацията е овладяна.


Интервюто с Красимир Запрянов чуйте от звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Напусна ни журналистът Никола Бацаров

След тежко боледуване ни напусна нашият колега от Новините Никола Бацаров, Преди дни той навърши 69 години, 40 от тях посвети на Радиото и Новините на "Хоризонт". Баци, както го наричаме, учеше новинарите на обективност и професионализъм, на проверка на източниците и любопитство към историята и световната политика.  Ще ни липсва..

публикувано на 10.05.25 в 22:01
Хората в Шринагар, Индия, са излезли от домовете си.

Експлозии в столица на контролираната от Индия част на Кашмир

Експлозии бяха чути в град Шринагар, столица на контролираната от Индия част на Кашмир, часове след като Делхи и Исламабад се договориха за прекратяване на огъня.  Източник от индийското правителство заяви, че Пакистан е нарушил прекратяването на огъня, договорено само часове по-рано. Франс прес съобщава за силни взривове в Сринагар в..

публикувано на 10.05.25 в 20:31

Патриарх Даниил е на вечерното богослужение в катедралата в Ловеч, благослови жителите

Патриарх Даниил присъства молитвено на вечерното богослужение в катедралата "Св. св. Кирил и Методий“ в Ловеч и благослови жителите на града по повод утрешния празник на Ловеч - ден, в който Православната църква почита паметта на солунските равноапостоли и храмов празник на катедралата, която носи имената на светите братя. Негово светейшество за..

публикувано на 10.05.25 в 20:28
Гроздан Караджов

Транспортното сътрудничество - във фокуса на разговор между министър Караджов и турския му колега

Гроздан Караджов и Абдулкадир Уралоглу обсъдиха транспортното сътрудничество между България и Турция Заместник министър-председателят и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов проведе телефонен разговор с турския си колега Абдулкадир Уралоглу. По време на разговора турският министър на транспорта и инфраструктурата покани Гроздан..

публикувано на 10.05.25 в 19:37

Приют за бездомни във Великотърновска област спира работа

Първият приют за бездомни във Великотърновска област спира да работи. Центърът за временно настаняване към евангелската църква в Горна Оряховица затваря, защото не може да се издържа. Още информация от кореспондента ни Здравка Маслянкова. Центърът за временно настаняване на хора без дом или в затруднено положение "Промяна" затваря на 31 юли...

публикувано на 10.05.25 в 19:26
Последовател на палестинското движение

"Хамас" разпространи клип с двама живи израелски заложници

Въоръженото крило на палестинското ислямистко движение "Хамас" днес разпространи видеоклип с двама живи израелски заложници в Газа, единият от които призовава за прекратяване на войната в палестинската територия, предаде БТА. Израелските медии идентифицираха двамата мъже в продължаващото малко над 3 минути видео като Елкана Бохбот и Йосеф-Хаим..

публикувано на 10.05.25 в 19:18
Росен Желязков

Желязков: Всички трябва да поставим Украйна в най-силна позиция за постигане на справедлив и траен мир

С публикация в социалната мрежа Х, премиерът съобщава за участието си във виртуална среща за Украйна  Росен Желязков написа, че България непрекъснато подкрепя Украйна от началото на войната.  "Всички трябва да поставим Украйна в най-силна позиция за постигане на справедлив и траен мир. Заявих това по време на срещата на държавните и правителствените..

публикувано на 10.05.25 в 19:14