Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Учен разкри тайна зад 500-годишна творба на Леонардо да Винчи

Снимка: wikipedia.orgСмята се, че картината "Дамата с хермелина" (Dama con l'ermellino) на Леонардо да Винчи е рисувана някъде между 1489 и 1490 г.. С помощта на нова светлинна техника френски учен откри обаче, че една от най-известните творби на автора не е изглеждала в оригинал така, както изглежда днес, писа сп. "Тайм".

На картината е изобразена Сесилия Галерани, млада жена от миланския двор в Италия, любовница на херцога на Милано, която държи бял хермелин. Винаги се е смятало, че картината е съдържала животното от семейство Порови, но Паскал Кот е открил, че Да Винчи всъщност е имал две други версии на изображението преди това.

След тригодишни изследвания на произведението с помощта на светлоотразителна техника, която подсилва изобразяването на отделните пластове, той открил, че първият вариант на художника е бил без хермелина, а при втората намеса е променил роклята на дамата.

Експертите описват откритието като "вълнуващо". Техниката на Кот работи като проектира серия от интензивни светлини върху платното, докато камера измерва отраженията. От отраженията Кот може да анализира какво е било рисувано под тях.

Той обяснява, че техниката ни дава възможност да "обелим картината като лук, да махнем повърхността и да видим какво се е случило вътре и зад отделните пластове".

Картината "Дамата с хермелина" по принцип се помещава в Националния музей в Краков, Полша.

Информацията е на "Дневник".


ВИЖТЕ ОЩЕ
Д-р Владимир Караджов е преподавател по социална и икономическа география в Югозападния университет в Благоевград

Приключенският роман "Етиопска приказка" – най-превежданата българска книга през 2018 година

Историите за съкровища, описани в книга, винаги са вълнували човечеството – и малкото, и голямото. Българският приключенски роман "Етиопска приказка", който се появи на пазара точно преди година, на 13 декември, 2017 г., се оказа най- превежданата българска книга на 2018-а. Авторът му има не по-малко интересна визитка.  Д-р Владимир Караджов е..

обновено на 13.12.18 в 14:12