Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Открит е нов случай на бруцелоза в Рила

Снимка: БГНЕС

Болните от бруцелоза в гр. Рила са вече 33 – открит е нов случай при мъж от градчето, съобщиха от Областната инспекция по здравеопазване в Кюстендил. Той се е оказал здравно неосигурен и отказвал да влезе в болницата, държал се агресивно, но накрая склонил да го хоспитализират в столично заведение за лечение. Това е задължително в такива случаи, казаха здравни експерти.

Проблемът, според тях, не е заразена храна, а контакт със заразено животно. Преодобладаващо болните имат частно стопанство от кози, овце, крави. Досега са изследвани потенциално всички, които са консумирали заразено мляко или месо. Прогнозите са случаите на заболели да са все по-малко, но такива ще има, става дума за епдимеия от бруцелоза, коментираха от Здравната инспекция в Кюстендил.

Общият брой на евтаназираните животни в Рила и близките села към 31 август т.г. са 212 кози, 4 крави, 11 овце и 3 домашни кучета. 22 са заразените обекти или стопанства в гр. Рила, 7 в с. Смочево, община Рила, едно в Рилския манастир, 4 болни кози са умъртвени и в с. Мурсалево от съседнита община Кочериново, обявиха от областната администрация в Кюстендил.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Марко Рубио

Държавният секретар на САЩ е информирал европейски външни министри за разговорите в Рияд

Държавният секретар на САЩ Марко Рубио информира ключови европейски министри за разговорите си в Рияд с руския външен министър Сергей Лавров за войната в Украйна, съобщи френското външно министерство, предаде АФП. Марко Рубио: В преговорите за Украйна ще участват всички замесени страни Тъй като европейските правителства са обезпокоени,..

публикувано на 18.02.25 в 22:08

Шест вековни дървета са обявени за защитени

Шест вековни дървета са обявени за защитени със заповед на министъра на околната среда и водите Манол Генов. Дърветата са от вида летен дъб, обикновен бук, обикновен смърч, обикновен бук и черна топола.  Най-старите летен дъб и обикновен бук са на възраст от около 300 години и се намират в землището на село Гълъбово, община Куклен, област Пловдив и в..

публикувано на 18.02.25 в 21:36

Британци са обвинени в шпионаж в Иран

Британската двойка, задържана в Иран, е обвинена в шпионаж, съобщи "Скай нюз", позовавайки се на иранска информационна агенция. Крейг и Линдзи Форман са обвинени в "сътрудничество с тайни институции, свързани с разузнавателните служби на враждебни и западни държави". Иранските държавни медии съобщиха миналата седмица, че двойката е задържана в..

публикувано на 18.02.25 в 21:00

В Гърция се очакват лошо време и поледици

Екстремно време се очква да обхване Гърция. Властите предупреждават за поледици по пътищата. Шофьорите задължително трябва да се снабдят с вериги. От тази нощ до края на седмицата циклонът "Корал“ ще обхване цялата страна, предупреждават от Гражданска защита.  В Северна Гърция температурите спадат с 10 градуса, което предлолага..

публикувано на 18.02.25 в 20:43

Намериха жена и 7-годишния ѝ син, обявени за издирване

Жената и седемгодишният и син, които полицията обяви за издирване, са открити  във Велинград, съобщиха от Областната дирекция на МВР в Благоевград. Те са в добро състояние и вече са в дома си в село Аврамово при своите близки.   Издирват 39-годишна жена и 7-годишно момче Двамата бяха в неизвестност от 10 февруари, като в търсенето им се..

публикувано на 18.02.25 в 20:25

Тежка катастрофа затвори пътя Русе - Бяла

Пътят Русе - Бяла е затворен заради катастрофа в района между село Обретеник и разклона за Две могили. Сблъскали са се ТИР и микробус. По първоначални данни има един загинал и един тежко ранен. За леките автомобили има обходен маршрут, а тежкотоварните изчакват.

публикувано на 18.02.25 в 20:19

Пенсиите няма да се осъвременят от 1 юли по Швейцарското правило

Пенсиите няма да се осъвременят от първи юли тази година по Швейцарското правило. Това е записано в проекта на бюджет на Държавното обществено осигуряване за тази година, с който БНР разполага. Предлага се индексацията на пенсиите, отпуснати до края на миналата година, да е с 5 на сто. Този процент е получен като сбор от 20% от нарастването на..

публикувано на 18.02.25 в 20:00