Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ГКПП "Промахон-Кулата" е отворен, но засега

| обновено на 22.02.16 в 17:26
Снимка: БГНЕС

Малко преди 16 часа по нареждане на гръцките фермери ГКПП "Промахон-Кулата" отново беше затворен за преминаване на тежкотоварни автомобили, информираха български шофьори от стачния комитет. След остра реакция от наша страна блокадата беше вдигната, но засега. 


Наши превозвачи, които се намират на територията на южната ни съседка,  не очакват добър изход от преговорите на земеделците с премиера Алексис Ципрас , позовавайки се на информацията  от гръцкото радио . 

Веселин
Дангов, който е в инициативния комитет на нашите шофьори, организирали контра блокадата, заяви :

Преговорите не вървят на добре - българо-гръцката граница, специално, не е представена в днешната среща, като, за съжаление, и техният стачен комитет не е представен. Доколкото разбрах от точния превод на гръцкото радио - членовете, които са избрани да представляват тези организации, най -вероятно не са желани на преговорите.

Минути след проведения разговор в Дангов дойде и информацията, че гръцките фермери затварят границата при Промахон. Малко след 16.30 часа областният управител на Благоевград заяви пред "Хоризонт", че след проведени разговори Арабаджис - от стачния комитет на земеделците в Лариса, е разпоредил блокадата да бъде вдигната. Напрежението на границата отново ескалира.

Другият  ГКПП "Ексохи-Илинден“ е отворен за преминаване, но наши шофьори предупредиха, че пътят Кавала-Драма е блокиран със земеделски машини и се използват обходни пътища. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кюстендилският зелник предизвика участниците в кулинарно предаване

Кюстендилският зелник, вписан само преди месеци в Националната представителна листа на елементи на нематериално културно наследство - Националната система "Живи човешки съкровища – България“ – 2024", се оказа предизвикателство за участниците в популярното кулинарно реалити предаване Hell's Kitchen – България. Сини и червени, водени, следени и..

публикувано на 08.03.25 в 19:37

Студентки протестираха срещу корупцията и насилието в Сърбия

Студентки в Сърбия отбелязаха Международния ден на жените с улични протести срещу корупцията и осъдиха насилието срещу нежния пол. Студентите в Сърбия протестират почти ежедневно след като бетонна козирка се срути през ноември миналата година на жп гара в Нови Сад и загинаха 15 души. Появиха се съмнения, че ремонтите дейности не са били..

публикувано на 08.03.25 в 19:16

Локализирани са двете огнища на пожара в община Сатовча

Локализирани са двете огнища  на пожара, който обхвана общински гори и земеделски площи на територията на община Сатовча. Засегнати са над 10 декара иглолистни насаждения. Двата пожара са възникнали в ранния следобед, в землището на сатовчанското село Плетена, съобщиха  от Югозападното държавно предприятие. Незабавно са сформирани екипи..

публикувано на 08.03.25 в 18:56

Атанас Атанасов: Ще отстояваме позицията си, че в бюджета има заложени корупционни канали

При второто четене на бюджета в НС ще отстояваме позицията си, че в основния закон на страната има заложени корупционни канали. Ще внесем и нови предложения. Това заяви пред журналисти в Пловдив лидерът на ДСБ и зам. председател на парламента Атанас Атанасов.   "Създадена е корупционна дупка, която е за около 7 милиарда лева. Това са пари,..

публикувано на 08.03.25 в 18:08
Мерц и Шолц

Консерватори и социалдемократи започват преговори за коалиция в Германия

Двете най-големи германски партии - консервативният Християндемократически съюз и социалдемократическата партия, се разбраха днес да съставят коалиционно правителство. През изминалата седмица те проведоха многократни консултации, за да сондират дали биха могли да се разберат по всички основни точки. След около една седмица сондиращи..

публикувано на 08.03.25 в 17:45

Два горски пожара са възникнали на територията на община Сатовча

Два горски пожара са възникнали на територията на община Сатовча, съобщиха от Югозападното държавно предприятие. И двете пожарни огнища са в района на село Плетена. В гасенето на огъня са се включили служители от Ловно стопанство "Дикчан" с високопроходим автомобил, пожарникари и доброволци. Мобилизирани са и служителите от съседните горски..

публикувано на 08.03.25 в 17:23

Шествие "Феминизъм, а не милитаризъм" се проведе в София

Протест под мотото "Феминизъм, а не милитаризъм" започна в 16 ч. пред Съдебната палата в София. Събитието, организирано от феминистки и граждански организации, поставя фокус върху правата на жените, борбата с насилието и социалните неравенства. "Единствената война, която си струва да се води е тази за свободата. Свободата на жената..

публикувано на 08.03.25 в 17:16