Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Канада не споделя гледната точка на Европейския съюз относно визовата реципрочност

Снимка: Архив

Канадският министър на имиграцията Джон Маккалъм заяви, че Канада не споделя гледната точка на Европейския съюз относно визовата реципрочност. Изявлението е в момент, в който Европейската комисия демонстрира, че е готова да постави под въпрос безвизовия режим за гражданите на Канада и САЩ заради продължаващите визови ограничения за няколко европейски държави, сред които и България.

Канада продължава да налага визови ограничения на гражданите на България и Румъния. Според министерството на имиграцията страните все още не отговарят на изискванията за въвеждане на безвизов режим. В официално изявление на ведомството се посочва, че канадските власти са улеснили издаването на визи на нерисковите групи българи и румънци. Сред въведените мерки са откриване на визови центрове в София и Букурещ и въвеждане на ускорено издаване на визи за бизнес пътувания.

Освен визовите изисквания за български и румънски граждани от Канада, Съединените щати също изискват визи за гражданите на Хърватия, Кипър, Полша, Румъния и нашата страна. През юли Европейската комисия трябва да извърши оценка на ситуацията и да предложи временна отмяна на безвизовия режим за гражданите на САЩ и Канада за период от 12 месеца. Мярката ще струва около 2 млрд. 500 млн. евро годишно на европейските граждани и фирми, ако и Съединените щати въведат визи за европейците, прогнозираха от Комисията.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Запръстяват площадката при ТЕЦ "Бобов дол", където се запалиха вагони със слама

Продължава гасенето на балите със слама, които пламнаха преди три дни на площадката на ТЕЦ "Бобов дол".  Прави се запръстяване на площадката, където се подпалиха вагоните, каза за БНР началникът на Районната служба "Пожарна безопасност и защита на населението" в Кюстендил комисар Светлин Георгиев.  Пожар е възникнал отново на площадката на ТЕЦ..

публикувано на 29.07.25 в 21:00
Доналд Тръмп

Тръмп потвърди новия краен срок от 10 дни за Русия да постигне примирие с Украйна

Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп потвърди във вторник, че новият му краен срок за Русия да постигне споразумение с Украйна е десет дни, считано от днес, съобщават Ройтерс и Блумбърг. "Десет дни от днес... и тогава, знаете ли, ще въведем тарифи и други подобни неща, и не знам дали това ще засегне Русия, защото президентът Владимир..

публикувано на 29.07.25 в 20:59
На заседанието на Комисията по образованието и науката в Народното събрание - 29 юли 2025 г.

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование на дневен ред в ресорната комисия

Парламентарната комисия по образованието обсъди на първо четене промени в Закона за предучилищното и училищното образование, с които се забраняват мобилните телефони в училище и се въвежда избираем час по възпитание и ценности.  Промени в Закона за училищното образование обсъжда ресорната комисия в НС МОН предлага редица законови промени,..

публикувано на 29.07.25 в 20:31
Алваро Гарсия Ортис, главен прокурор на Испания

В Испания започва съдебен процес срещу главния прокурор на страната

Върховният съд на Испания потвърди започването на съдебен процес срещу главния прокурор на страната. Алваро Гарсия Ортис е обвинен за изтичане на конфиденциална информация по дело за данъчна измама. Според тримата магистрати от Апелативната камара на Върховния съд има достатъчно доказателства за повдигане на обвинение срещу ръководителя на..

публикувано на 29.07.25 в 20:26

Голям пожар в момчилградското село Седефче изгори три къщи

Седемчленно семейство и възрастна жена останаха без дом, след като пожар изпепели къщите им в момчилградското село Седефче този следобед. Пострадалото семейство е настанено в жилище в Крумовград, а жената е при свои близки, съобщи кметът на Седефче Мехмед Хаджиселим. Изгорели са още две необитаеми сгради и няколко помощни постройки. Не се е..

публикувано на 29.07.25 в 20:19

Пожарът край село Кривня, община Провадия, е напълно изгасен

Пожарът край село Кривня, община Провадия, е напълно изгасен.  Загасиха пожара в Провадийско Движението от град Провадия към селото и към магистрала "Хемус" е възстановено. В гасенето да се включили с техника и служители и много от фирмите в района, съобщи кметът на Провадия Димо Димов.  Пожарът между Мелница и Срем още бушува Овладян е..

публикувано на 29.07.25 в 20:01
Киър Стармър

Великобритания ще признае палестинска държава през септември, ако Израел не изпълни няколко условия

Британският премиер Киър Стармър обяви в понеделник, че Великобритания ще се присъедини към Франция и ще стане втората страна от Г-7, както и втората западна държа в Съвета за сигурност на ООН, която ще признае Палестина за държава на срещата на Организацията на обединените нации през септември, освен ако Израел не изпълни няколко искания,..

публикувано на 29.07.25 в 20:00