Акцията „връщането на имената“ се провежда за десети път от нейното обявяване през 2006-а година. Целта ѝ е руското общество да си припомни жертвите на политическите репресии преди 80 години по време на разгара на най големите чистки по времето на съветския комунизъм и управлението на ръководителя на бившия СССР – Йосиф Сталин. Възпоменанието бе открито от Татяна Москолкова, която е упълномощения представител по правата на човека в Русия.
В словото си пред събралото се множество на площад Лубянка, където дълги години се намираше централата на съветската политическа полиция, осъществявала репресиите върху инакомислещите, тя обяви че на днешния ден се отбелязва голямата болка от тези събития, и че трябва да се намери необходимото мъжество, за да се осъществи покаянието на държавно равнище в Русия за извършените от органите на властта престъпления.
От 10 сутринта до 22 ч. вечерта ще бъдат четени имената на разстреляните в Москва по време на съветския терор. Едно от местата, станали известни с масовото избиване на невинни от съветският режим, се намира край Петербург, където в района на Виборг са убити по бързата процедура около 45 000 човека, между които свещеници и православни духовници, водещи учени и интелектуалци и високопоставени представители на съветската власт, както и правнучката на руския император Николай I.Тя, след като избягва от Октомврийската революция през 1917 г., се завръща в СССР през 20-те години, вярвайки на новите власти, но в средата на 30-те години е убита.
По ирония на съдбата на това място е убит и изпълнителят на волята на Сталин за масовите репресии Виктор Абакумов – министър на държавна сигурност в СССР. Броят на убитите от сталинските репресии между 20-те и 50-те години на миналият век според обществената организация „Мемориал“ е между 11 и 39 милиона граждани на тогавашния Съветски съюз.
Новата българска църква в Лондон отвори врати и лично патриарх Даниил отслужи празнична вечерня в присъствието на над 300 миряни. Новият храм се казва “Свети Йоан Рилски”. Официалното му откриване ще бъде в неделя. На церемонията бяха и Западно- и Средноевропейският митрополит Антоний, Видинският митрополит Пахомий, ректорът на Софийската..
Представители на общностите на България, Румъния, Молдова се събраха за трета поредна година на "Празник на мартеницата“ в Брюксел. Български деца от различни краища на Белгия танцуваха под звуците на тази позната песен "Без радио не мога". Техни връстници се включиха в ателиетата за изработване на мартеници. Таня Станева, президент на..
Полиция охранява пътниците в градския транспорт в Гърция. Арестуват крадци и реагират на всякакви хулигански прояви. След много случаи на кражби и хулиганско поведение в градския транспорт гръцката полиция засили мерките за сигурност на пътниците. Само за ден в Атина униформените извършиха седем ареста за кражби в градския транспорт...
Над 500 замъка се продават в Испания. Цените на средновековните крепости започват от близо 80 000 и стигат до 15 млн. евро. Купуването на замък понякога звучи лекомислено, като прищявка или снобизъм, но носи своята особена стойност. И ако в България крепостите са единствено исторически обекти, то големият им брой в Испания – над 10 000..
Пресслужбата на Ватикана информира, че Папа Франциск е имал по-дълга от обичайното респираторна криза. В прессъобщението се казва, че "Състоянието на Светия отец продължава да е критично, следователно, както беше обяснено вчера, папата не е вън от опасност". Посочва се, че "папа Франциск е получил продължителна астматична респираторна криза, която..
Победителят от 75-ия фестивал на италианската песен Оли, се отказа от правото си да участва на конкурса "Евровизия" в Базел през май. На негово място, Италия ще представи втория в класирането на "Санремо" Лучо Корси. Решението на Оли да не участва в Базел се очакваше, откакто приключи "Санремо" преди седмица. Накрая, чрез социалните мрежи,..
Пограничните общини Свищов и Зимнич от двете страни на река Дунав очакват близо 1 500 000 евро европейско финансиране за предотвратяване на наводнения. Инициативите за зелена инфраструктура и залесяване за адаптация към изменението на климата в районите на Зимнич и Свищов предвиждат за две години от българската и румънската страна на Дунав да..
Политиците никъде, никога не работят за хората, те работят за себе си. Навсякъде е било така и така ще бъде. И за се чудя защо гласуваме за тях...
Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на..
През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато..