С празнична вечеря и баница с късмети ще посрещнат Нова година бездомниците в център „Промяна“ към Евангелската църква в Горна Оряховица, където е единственият работещ приют за бездомни във Великотърновска област.
25 жени и мъже, останали без дом и изпаднали в нищета, ще посрещнат Нова година в център „Промяна“. Сред тях има млади хора, бивши затворници и тежко болни възрастни, обясни създателят на приюта Петър Благинов и им пожела:
"Да не продължат да правят това, което са правили до сега, и да очакват някакъв различен резултат".
Здраве и по-различно бъдеще от сегашното си настояще очакват бездомниците през новата година:
"За новата година какво мога да пожелая – важното е да сме живи и здрави, квартира поне, ако мога да си намеря".
"Да си намеря работа и самостоятелен живот, начин на развитие, социален контакт".
"Владея изкуство – пластика, бездомен от 30 години. Дойдох тука с тенденцията да си намеря жилище, да мога да докажа на мене си, че аз съм способен да го осъществя".
Днес, когато България празнува своята свобода, Художествената галерия в Силистра отбелязва двойно тържество – националния празник и 53 години от своето създаване. За тази специална годишнина е подготвена изложба, която представя творби на художници, свързали съдбата си с крайдунавския град. Живопис, графика, скулптура – изложбата събира..
С голям тържествен концерт с българска музика и танци ще бъде отбелязан националният празник на България, 3-и март, в кипърската столица Никозия тази вечер. Той се организира от Съюза на българите в Кипър под егидата на българското посолство в страната и е част от традиционните през март "Дни на България в Кипър". В тържествената вечер..
Към 10 април т . г. българският изследователски кораб се очаква да пристигне от Антрактида на пристанище, съобщи в интервю пред БНР проф. Христо Пимпирев, председател на Българския антрактически институт. Той и група изследователи се завърнаха в петък от Ледения континент. Проф. Пимпирев честити националния празник 3 март на всички..
900-метров трибагреник разпънаха ученици на русенския кей и тази тяхна инициатива бе акцентът на днешния празничен ден край Дунава. Тържественото отбелязване на Трети март в Русе започна с церемония пред Паметника на свободата, където се се събраха официални лица и гости от съседна Румъния. След заупокойната литургия в памет на загиналите за..
Европейската прокуратура е започнала през миналата година у нас 97 разследвания за измами с еврофондове, чийто предполагаем размер е 487,65 милиона евро. Това се казва в разпространения годишен доклад на институцията, ръководена от Лаура Кьовеши. Общо 254 са активните разследвания в България от 2021 г. насам, когато в София заработи филиалът..
Прекалено сме се вторачили в Руско-турската война, но нея нямаше да я има без усилията на Велчо Атанасов-Джамджията, Раковски, Стефан Караджа, Левски, Бенковски, Гюргевския комитет. Ако българите не бяха показали, че се надигат, Русия нямаше да се намеси. Това каза пред БНР историкът проф. Иван Илчев, бивш ректор на СУ "Св. Климент Охридски", като..
Политехническият музей днес, 3 март, е с вход свободен за пенсионери. Този жест не е еднократен, защото някои от експонатите са използвани от по-възрастните ни посетители , каза зам.-директорът на музея Веселина Енева в интервю пред БНР. "В нашия музей за всеки има не по нещо, а по много. Нашата експозиция представлява интерес за..
" КС е представил едни данни, а манипулациите в България са много по-големи. Тези данни дали ще бъдат признати от "Информационно обслужване", или отново..
Цялото интервю на Снежана Иванова с Радан Кънев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.
Неизвестни факти от руските военни архиви сочат, че през 1878 година Кърджали е освободен след тежко сражение, разказва за БНР Станчо Станчев,..