Здравното министерство и университетската болница във Виена подписаха споразумение за обучение на български лекари в областта на трансплантологията на бял дроб. Това съобщи министър Кирил Ананиев след среща с проф. Валтер Клепетко. Професорът е президент на Европейската асоциация за гръдна хирургия и белодробни трансплантации и ръководител на Клиниката по белодробна хирургия в университетската болница Виена.
"Това е документът, който дава "зелена улица" за обучение на наши специалисти с цел в края на следващата година или най-късно в началото на 2021 година белодробните трансплантации да се извършват на територията на нашата страна. В този преходен период, когато ще се обучават нашите специалисти, професор Клепетко пое ангажимент всяка година по петима български пациенти, които имат нужда от белодробна трансплантация, тя да бъде извършена в клиниката на виенската болница", съобщи здравният министър и уточни, че това означава, че трансплантациите там могат да започнат веднага.
Проф. Клепетко заяви, че Виена има голям опит в това да помага на други държави в обучението на специалисти и че са "привлекли и обучили специалисти от Чехия и Унгария, Словения, Гърция". Обучението на българските лекари ще продължи две години, добави той:
"Имаме един голям съвместен проект пред нас. Ние общо искаме да подобрим трансплантациите в България и искаме да направим възможна трансплантацията в България и разбира се голяма предпоставка за извършване на белодробна трансплантация в България е донорството на органи, защото без наличието на органи за трансплантация ние не можем да помогнем на други хора. Затова централна задача на всяко модерно общество е да осъзнае колко важно е да се даряват органи".
Споразумението включва обучение на хирурзи от болница "Света Екатерина" и на пулмолози от ВМА, като "Света Екатерина" е болница, която ще проследява следтрансплантационно оперираните пациенти, стана ясно.
Подписаното споразумение с виенската болница е изпратено и към Евротрансплант, посочи още министър Кирил Ананиев и уточни, че в близките дни ще бъде направено и официално заявление за членство в Евротрансплант".
По думите на проф. Клепетко, договорът с Евротрансплант не е бил прекратен, просто не е бил подновен:
"Имаше много причини за това, но те са предимно в компетенциите на Евротрансплант и по-скоро свързано с едно голямо преосмисляне на правилата. При такова коопериране балансът с органите, разбира се, има голяма роля, но България играеше положителна роля през изминалите години, което не беше така за други страни. Затова Евротрансплант трябваше да въведе други правила и затова най-важната предпоставка е да се организира на най-високо ниво донорството".
Според здравния министър професорът се е ангажирал да подпомогне програмата за донорство на българската държава, също и за кампанията за донорство, която започва през февруари.
Днес се състоя среща на премиера Бойко Борисов с министъра на здравеопазването Кирил Ананиев и проф. Валтер Клепетко. Професорът е президент на Европейската асоциация за гръдна хирургия и белодробни трансплантации и ръководител на Клиниката по белодробна хирургия в университетската болница във Виена. За последната година и половина някои от чакащите за бял дроб пациенти у нас починаха, а 15 души все още очакват трансплантация.
Подробности по темата можете да чуете в звуковия файл.
Подпалвачът от Солинген, който запали сграда с чужденци и уби едно българско семейство миналата година, си призна вината изненадващо в съда. Процесът срещу 40-годишния мъж започна през януари, а присъдата се очаква да бъде произнесена през март. В Германия започна делото за пожара в Солинген, при който загина българско семейство До този момент..
Да не се инвестира в имоти, защото при влизането в еврозоната, когато и да стане това, цените им ще паднат до 20%. Това е съветът на финансовия експерт Камен Колчев. "Българинът обича да купува имоти. В това няма нищо лошо. Проблемът е, че поради твърде слабо развития ни вътрешен пазар на финансови инструменти и поради ниската инвестиционна..
Книгата "Лицемерието на властта" разглежда властта като понятие и обхваща историческо време – от Освобождението на България до 1948 г., когато е установен комунистическият режим, каза авторът на книгата - историкът Яни Киров, в интервю пред БНР. "За историята трябва да се пише дистанцирано, без емоции, както един патолог. Аз съм я писал с..
Държавата има проблем с прозрачността, вече сме във втората четвърт на XXI век, и в администрацията, като Министерството на финансите нямаме дори софтуер за управление на бюджета. Това е абсурдно и съм сигурен, че сме единствената държава в Европа . Това коментира бившият служебен финансов министър Валери Белчев в интервю пред БНР. "Това..
Швеция е освободила българския кораб "Вежен" и изключва възможността екипажът му умишлено да е прекъснал телекомуникационен кабел между нея и Латвия, предаде Ройтерс. "Разследването ясно показа, че не става дума за саботаж", гласи изявление на шведските прокурори, цитирано от Ройтерс. "Установено беше, че комбинация от метеорологични..
Ръководството на ПП свали политическото си доверие от кмета на пловдивския район "Северен" Венцислава Любенова. Решението е взето на заседание на Изпълнителния съвет на партията, на който е обсъдена работата на кметовете и общинските съветници, избрани с нейната листа. "Като изрази общо задоволство от работата на избраниците си по места,..
Грипна ваканция за всички ученици на 6 и 7 февруари, която да се слее с междусрочната ваканция на 5 февруари. Това предлагат от Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" с цел превенция на грипа. Регионалните инспекции по здравеопазването имат невярна информация за истинския процент заболели ученици, защото огромна част от учениците са в..