Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Френските депутати одобриха спорен закон за протестите

Снимка: БТА

Френските депутати в Националното събрание одобриха късно снощи спорен закон с мерки срещу насилието на демонстрациите на „жълтите жилетки“, предаде „Политико“.

Законът позволява забрана за участие в протести на определени лица, които се смятат за сериозна заплаха за обществения ред. Аналогични правила има и за футболните хулигани. Нарушителите на забраната са заплашени от до половин година затвор и глоба от 7500 евро.

Защитници на правата на човека, както и членове на президентската партия „Република, напред!“ разкритикуваха новия закон. Той бе приет с 387 гласа „за“ срещу 92 „против“. В същото време 50 депутати от „Република, напред!“ гласуваха „въздържал се“ - рекорд за законопроект, подкрепен от кабинета. Предстои разглеждането му от Сената.

Изпълнени с насилие демонстрации на „жълтите жилетки“ продължават от средата на ноември. Миналата седмица френският административен съд разреши на полицията да продължи да ползва гумени патрони срещу протестиращите.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Протестна демонстрация на 5 февруари 2019 г. в Лил, Северна Франция.

Във Франция се състоя обща национална стачка в държавния сектор

Във Франция днес се състоя обща национална стачка в държавния сектор. 160 демонстрации, обявени из страната, за първи път обединиха синдикатите с протестиращите от месеци "жълти жилетки". Днес те демонстрираха заедно в Париж и другите..

публикувано на 05.02.19 в 19:29
Луиджи Ди Майо

Луиджи ди Майо се срещна с „жълти жилетки“ във Франция

Италианският вицепремиер и лидер на популистката партия „Пет звезди“ Луиджи ди Майо посети днес Франция, където се срещна с ръководители на протестното движение на „жълтите жилетки“, предаде АФП. По-рано и Ди Майо и коалиционният му партньор и..

публикувано на 05.02.19 в 18:13
ВИЖТЕ ОЩЕ

Диагностично консултативният център - Смолян привлече онколог след години без специалист

Диагностично консултативният център - Смолян привлече онколог след години без специалист в цялата Смолянска област. Областта е на второ място в страната по смъртност, причинена от онкологични заболявания. Основна причина за това е липсата на..

публикувано на 21.02.25 в 22:44
Папа Франциск

Животът на папа Франциск все още не е извън опасност

Животът на папа Франциск "все още не е извън опасност", обяви медицинският екип, който се грижи за Светия отец в болницата "Джемели" в Рим. Папа Франциск беше хоспитализиран на 14 февруари. Професор Серджо Алфиери, ръководител на лекуващия папа..

публикувано на 21.02.25 в 22:34
Анджей Дуда и Доналд Тръмп, 2020 г.

Полският президент Дуда вероятно ще се срещне с Тръмп в събота

Президентът на Полша Анджей Дуда ще пътува до Съединените щати, за да се срещне с президента Доналд Тръмп в събота, заяви дипломатически източник пред Полската агенция по печата (PAP). Според информацията, срещата се очаква да се състои в Белия..

публикувано на 21.02.25 в 19:51
Германският канцлер Олаф Шолц (вляво) и президентът на Украйна Володомир Зеленски - Киев, 2 декември 2024

Шолц: Киев трябва да има място на масата за преговори. Тръмп: Не мисля, че е важно

Украйна трябва да участва в бъдещите преговори за мир - за това са се договорили украинският президент Володимир Зеленски и германския канцлер Олаф Шолц в телефонен разговор. Киев трябва да има място на масата за преговори, се казва в изявлението на..

публикувано на 21.02.25 в 19:32
Атанас Стоянов, кмет на Сандански

Среща на кмета на Сандански с редица институции във връзка с отравянето на бездомни кучета

Кметът на Сандански Атанас Стоянов е провел работна среща с началника на полицейското управление, охранителна полиция и ветеринарни лекари от Агенцията по безопасност на храните във връзка с отравянето на над 15 бездомни кучета в курортния град...

публикувано на 21.02.25 в 19:32

Ангел Забуртов e новият заместник-министър на транспорта

Ангел Забуртов e назначен за заместник-министър на транспорта и съобщенията, със заповед на премиера Росен Желязков.  От длъжността е освободен Живко Петров, съобщават от правителствената информационна служба.  Забуртов е бил генерален директор на..

публикувано на 21.02.25 в 19:02

Георги Стайков: За добър филм са нужни 3 неща - добър сценарий, добър сценарий, добър сценарий

Политиците никъде, никога не работят за хората, те работят за себе си. Навсякъде е било така и така ще бъде. И за се чудя защо гласуваме за тях. Това мнение сподели актьорът Георги Стайков в интервю пред БНР. В кариерата си той има 69 филма...

публикувано на 21.02.25 в 18:56