Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Евростат: Страната ни е в дъното на ЕС по брой иновативни предприятия

България е в последната тройка страни на ЕС с най-нисък дял иновативни предприятия в Евросъюза, показват данни от анализ на Евростат за проучването на иновациите в общността през 2017 г., цитиран от БТА.

У нас едва 27% от общия дял на предприятията развиват някаква ефективна иновационна дейност, при среден показател за ЕС от 51% високотехнологични предприятия. Зад нас са само Полша – 22% и Румъния – 10% предприятия в областта на научноизследователската и развойна дейност (НИРД).

Въпреки сравнително ниския дял иновативни предприятия България е страната в ЕС с най-висок годишен растеж на бюджетните разходи за иновативна дейност – около 30%, докато страни като Люксембург и Исландия са с показатели от около 2%, но въпреки това са в челната десятка на иновативните страни в общността.

Според данни на НСИ общите разходи у нас за иновативна дейност през 2017 г. са били близо 760 млн. лева, от които 530 млн. са били предназначени за икономическата дейност на предприятия, други 170 млн. – за държавния сектор, около 43 млн. лева – за висшето образование и др.

От тези бюджетни средства за НИРД най-голяма част са били разпределени за Югозападния район на страната – близо 530 млн. лева, а най-малко – за Северозападна България – близо 30 млн. лева.

Най-много иновативните технологии са се ползвали в преработващата промишленост, като за този сектор са били заделени 180 млн. лева. Други 170 млн. лева са били за предприятия в сферата на съобщенията или за събиране и разпространение на информация – 170 млн. лева.

Най-много иновативни предприятия са регистрирани в Белгия и Португалия.

Най-висок процент иновативни предприятия спрямо общия дял на предприятията е регистриран в Белгия и Португалия – съответно по 68%, отчита Евростат.

Други страни с високо развити технологични предприятия са още Финландия, Люксембург и Германия – по 64 на сто, Австрия, Холандия и Великобритания – с по 60 на сто дял високотехнологични предприятия и др.

В дъното на тази класация са Румъния – 10 на сто, Полша – 22 на сто, България – 27 на сто, Унгария – 29 на сто, Латвия, Литва и Малта – с по 30 на сто дял на иновативни предприятия.

Общо в ЕС през 2017 г. е имало над 46 хил. предприятия за високотехнологично производство, разпределени в няколко ключови категории – аерокосмонавтика, електроника и съобщения, компютърни технологии, военна промишленост и др.

Оборотът на високотехнологичните производства в Германия възлиза на 121 млрд. евро, като във Франция оборотът е бил 68 млрд. евро и в Италия – 44 млрд. евро.

Добавената стойност е била разпределена по подобен начин, като участието на Германия бе най-високо в размер на 43 млрд. евро, следвана от Франция и Великобритания – съответно с 20 млрд. и 17 млрд. евро.

Разходите в ЕС за високотехнологични производства възлизат близо на 200 млрд. евро, като най-висок дял в страните е отбелязан във Великобритания – 14 млрд. евро, Германия – 12 млрд. евро, а най-нисък в Кипър –едва 4 млн. евро.

Инвестициите в научни изследвания, развитие, иновации и умения представляват ключова област в политиката на ЕС, тъй като тя е от съществено значение за икономическия растеж и са основни фактори за засилване на конкурентоспособността и създаване на по-ефективни и добре платени работни места в общността, отчита анализът.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Унгарският министър на външните работи и търговията Петер Сиярто.

България е предложила помощта си на Унгария след спрения транзит на петролни продукти през Украйна

България е предложила помощта си на Унгария за смекчаване на последиците от санкциите на Украйна срещу "Лукойл", които спряха доставките от руската група, заяви външният министър на Унгария Петер Сиярто след среща с българския министър на енергетиката Владимир Малинов. Унгария и Словакия искат помощ от ЕС, след като Украйна спря транзита на..

публикувано на 24.07.24 в 17:07
Милан Димитров

Роднини на Милан Димитров: Нека не допускаме Либия 2 и брат ми да лежи до живот в чужда държава

Година и 7 месеца българинът Милан Димитров е в гръцки затвор и го очаква екстрадиция в САЩ, където има четири обвинения, всяко едно с до 20 години – с едва дума очаква го доживотен затвор отвъд Океана.  Историята разказаха пред БНР баща му и брат му Димитър е Александър Димитрови и призоваха българите за подкрепа, и институциите да си..

публикувано на 24.07.24 в 17:00

Около половината от децата в Европа и Централна Азия са изложени на все по-чести горещи вълни

Заради екстремни горещини 377 деца са починали през 2021 година в Европа и Централна Азия. Това показват данните от доклад, публикуван от УНИЦЕФ. Анализът обхваща 23 държави. "Около половината от децата на двата континента вече са изложени на все по-чести горещи вълни. Все по-високите температури могат да доведат до сериозни усложнения за здравето на..

публикувано на 24.07.24 в 16:54

Унгария е поела ангажимент за скорошно решение на проблема "Шенген" за България

Включване на България в Шенгенската зона и със сухопътните граници е високо в дневния ред на започналото шестмесечно унгарско председателство на Съвета на Европейския съюз. Будапеща е поела ангажимент за постигане на скорошно решение по темата, стана ясно от заседанието на парламентарната комисия по външна политика.  България подкрепя приоритетите на..

публикувано на 24.07.24 в 16:24

Към МС: Освен държавата, която е обхваната от пожари, земеделският бранш също гори

От Националната асоциация на зърнопроизводителите (НАЗ) в България настояват за спешни действия на правителството по отношение на селскостопанския бранш. Зърнопроизводители дават пресконференция за проблемите в бранша Земеделските стопани са категорични в исканата оставка на зам.-министъра на земеделието Таня Георгиева заради некомпетентност..

публикувано на 24.07.24 в 16:18
Николай Денков

Остават разногласията по назначаване на български посланик в Украйна

Процедурата по назначаване на български посланик в Украйна остава предмет на разногласия между институциите.  От прессекретариата на президента заявиха, че още миналата есен президентът Румен Радев и кабинетът "Денков" са съгласували кандидатурата на бившия служител на посолството ни в Киев Петър Танев, но Министерският съвет не е изпратил в..

публикувано на 24.07.24 в 15:56
Корнелия Нинова

Корнелия Нинова: Ново ляво със стари образи и стари идеи няма как да стане

Ново ляво със стари образи, със стари идеи няма как да стане. Чухте ли да говорят за идеи, какво ново има?  Внесли сме стари законопроекти от миналия парламент в социалната сфера. В Европа върви лява вълна и се говори за четиридневна работна седмица, а у нас? Това коментира председателят в оставка на БСП Корнелия Нинова в интервю пред БНР...

публикувано на 24.07.24 в 15:51