Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Трети ден продължава напрежението между мигрантите и полицията до Солун

Засилени са мерките за охрана и по българските граници заради напрежението с мигрантите в Гърция

| обновено на 06.04.19 в 18:38
Снимка: БГНЕС

Трети ден продължава напрежението между мигрантите и полицията до Солун.

Манипулирана информация в социалните мрежи доведе до сблъсъци и искане да се отвори границата със Северна Македония. Част от бежанците все пак се върнаха в лагера "Диавата", но полицията не премахва охраната.

Полицията е в готовност да прекрати всеки опит за придвижване към границата със Северна Македония. Днес отново органите на реда бяха принудени да използват сълзотворен газ срещу мигрантите, които се опитаха да  поемат пътя към Скопие. Полицаите бяха нападнати с камъни. Ранен е журналист.

Задържаха трима мигранти, за които предполагат, че организират хората за прояви на неподчинение. Разследва се връзката им с нелегални канали за трансфер към Германия.

Мигрантите скандираха "Отворете границите" и получиха официален отговор от министъра по миграцията Димитрис Вицас, който беше категоричен: "Лъжа е, че границите ще се отворят". Министърът по миграцията предупреди мигрантите да спазват законите на страната.

Според гръцките медии, които се позовават на специалисти от граничната полиция, манипулираната информация в социалните мрежи цели да предизвика напрежение и да се покачи цената на нелегалния трансфер към Централна Европа.

Увеличени са патрулите по охраната на сухопътната граница с Турция, откъдето се засили мигрантският натиск в последните дни.

Засилени са мерките за охрана и по българските граници заради напрежението с мигрантите в Гърция. Вътрешният министър Младен Маринов съобщи вчера, че 6 пъти се е увеличил броят на мигрантите, опитали се да влязат незаконно от Гърция в нашата страна през миналата година и първите месеци на тази, в сравнение с 2017-а. Кореспондентът ни Дора Атанасова беше в пограничните райони:

Жителите на пограничните райони казват, че от няколко дни има засилено полицейско присъствие: "Нещо необичайно е. Не е било така никога. Определено са повече. Ние пристигаме от Капитан Андреево – няколко коли видяхме". Хората одобряват мерките: "Полицейското присъствие е постоянно. Тука сме под контрол. Самолети си минават постоянно".

Живущите на село Щит, което е на километър от границата ни, си припомнят как преди години оттам са преминавали денонощно групи бежанци: "О, ми в страх бяхме.. Лично аз съм хващал поне 40-50".

Запитани дали са притеснени от нова бежанска вълна, жителите отговориха: 

"Не вярвам – няма да стане тая работа. Макар че те си преминават през Марица, там гърците сега през Свиленград, обаче тука нямаме вече такива... ".

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ружа Игнатова със съоснователя на ОneCoin Карл Себастиян Грийнууд.

Жертви на OneCoin търсят начин да изправят България пред Съда на ЕС

Жертвите на криптопирамидата OneCoin търсят начин да изправят България пред Съда на ЕС в Люксембург. Това сподели адвокът им Джонатан Леви в  интервю за "Дойче веле" . България е в пряко нарушение евродирективата за обезщетението на жертвите на престъпления, твърди той: "Ако България не предприеме действия, ще поискаме да бъде заведено дело за..

публикувано на 08.02.25 в 14:33
Лена Бориславова

Лена Бориславова: Няма договорка за регулаторите

Информационният поток от прокуратурата към определени жълти медии не е спирал. Напоследък този поток е и към външни на системата лица , които разполагат с прокурорски постановления, СРС-та, конфиденциална информация. Това заяви пред БНР Лена Бориславова, депутат от ПП-ДБ. Запитана какво общо може да има ДАНС с разследване за документно..

публикувано на 08.02.25 в 14:28
Посрещане на затворници, които излизат от автобус на Червения кръст, след като са били освободени от израелски затвор, 8 февруари 2025 г.

Израел започна да освобождава палестински затворници

Израел започна да освобождава палестински затворници в замяна на пускането на трима заложници от "Хамас" днес, предаде БТА. Това е поредната такава размяна в съответствие със споразумението за прекратяване на огъня в ивицата Газа, което влезе в сила миналия месец. Репортери на Асошиейтед прес са видяли как автобус, в който бяха качени..

публикувано на 08.02.25 в 14:07

"Новини с добавена стойност" с г-н Балев: 18 милиарда теменужки в Дупката

Бойко Борисов:  …Ако я нямаше дупката в бюджета, найш колко лесно щеше да се е приел бюджетът!... Дупката я знаете - 18 милиарда!” *** Тези от нас, които ни е брулил повечко животът, имахме късмета да натрупаме лирически опит през романтичното десетилетие на 90-те години. И живелите по онуй време сигурно си спомнят колко беден беше..

публикувано на 08.02.25 в 13:55
МВР - Монтана

Полицията в Монтана е задържала трима души за притежание на наркотици

19-годишен жител на Монтана е задържан в ареста на местното районно управление за притежание на наркотици. Още двама са прекарали нощта зад решетките, след като в колата им униформените открили канабис. След получена оперативна информация за притежаване на наркотици вчера към 17 часа полицаите спрели за проверка лека кола на кръстовището на..

публикувано на 08.02.25 в 13:54

Агенцията по безопасност на храните затвори магазин във Враца

Областната дирекция по безопасност на храните - Враца преустанови дейността на магазин в града, извършвал производствена дейност без регистрация. Проверката е извършена след подаден сигнал от граждани, съобщиха от Българската агенция по безопасността на храните (БАБХ).  В резултат на проверката са възбранени и насочени за унищожаване общо 630..

публикувано на 08.02.25 в 13:04
Дейвид Лами

Лами: Плановете за съкращения в бюджета за международна помощ на САЩ може да са голяма стратегическа грешка

Плановете на Доналд Тръмп да направи драстични съкращения в бюджета за международна помощ на Съединените щати може да са "голяма стратегическа грешка", която позволява на Китай да се намеси и да засили глобалното си влияние, коментира британският външен министър Дейвид Лами в интервю за "Гардиън". Дейвид Лами предупреди, че собственият опит на..

публикувано на 08.02.25 в 12:55